Angusculuk

Gecenlerde TarımTürk kanalında angus yetiştiriciliğini anlatıyordu Artvin/Yusufeli ilçesinde kaşkar hayvancılık şirketine ait yetkililerle konuştular. ilginç olan programı yapan sunucu "angusların etleri pek tutulmuyormuş angus eti pek makbul kabul edilmiyormuş bunun sıkıntısı varmı" bu anlamda bir soru sordu şirket görevlisi de "evet bu yörede böyle bir yaklaşım var ama biz yinede 15 tane sattık" falan diye bir cevap verdi.benim bildiğim angus eti iyi bir ettir ama halkta böyle bir inanışmı var. hatta etinin renginın koyu olduğunu söylüyorlarmış..
Bunun sebebi, geçtiğimiz senelerde ithal olarak kurban bayramından önce getirilip direk kesime gitmesinden kaynaklandı. Normalde eti en iyi hayvan olarak geçer angus. Sonuç itibarıyla bize ihraç eden ülkeler sana iyi hayvan gönderecek değiller angusun belki de en kötüleri geldi bilemezsin. Biraz yolculuk sonrası kesime gitmesi birazda kötü olan angusların gelmiş olması olacak ki böyle bir anlayış oluştu.

Çiftçi tv de Eşref saati programında angus çiftliğinde yapılan röportajda bu dile getirildi.

on numara eti var kardeşim ben kendi yerli holstein ineğime angus sperma kullanmıstım tam manasıyla besi yapamama rağmen 442 kgm karkas et verdi yağ oranıda oldukça azdı süper hayvanlar merası olan kardeşlerim gönül rahatlıgıyla kullanabilir ayrıca hayvanım düveyken doğumarabası dahi kullanmadan çok rahat doğmuşdu....

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: demirciler_14
on numara eti var kardeşim ben kendi yerli holstein ineğime angus sperma kullanmıstım tam manasıyla besi yapamama rağmen 442 kgm karkas et verdi yağ oranıda oldukça azdı süper hayvanlar merası olan kardeşlerim gönül rahatlıgıyla kullanabilir ayrıca hayvanım düveyken doğumarabası dahi kullanmadan çok rahat doğmuşdu....

trakkulup.net
Fotoğrafları var mı sizde.

trakkulup.net

Melez azmanlıgından dolayı ilk yavrun kaliteli olmuştur ama yukarıda arkadasın dedigi gibi yurt dısından gelen hayvan materyalide önemli dandik mal yollanırsa etin kalitesi de dolayısıyla düşüyor tabi bide et kalitesi için hayvanın neyle beslendiği,yaşı,cinsiyeti kesim koşulları vs.. birçok şey etkili.

trakkulup.net

Kaba yemden kastın sadece saman ise olmaz. Besi hayvanına uygun kaba yemler olması lazım.

Tesekkür ederim Aradigim bilgiyi buldum daha önce siementalci baris Abi paylasmis
Bu konuda bir tecrübem yok ama şöyle bir hesabı olmalı diye düşünüyorum: bir Angus ineğe günde 3-4 kg saman, 2 kg yonca, 5-6 kg silaj ve 1-2 kg yem yeter bence. Bunun da maliyeti yıllık 1200 - 1500 ₺ eder. Hatta mera olanağı varsa daha da aşağıya çekilebilir.
Yılda bir yavru alırsak ki alınır bence çünkü bunların hastalık, döl tutmama, meme hastalığı gibi dertleri olmaz çünkü yoğun yem yemiyorlar süt vermedikleri için. Bunlara sadece yaşam payını veriyoruz. Bu yeterli geliyor.
Şimdi besi için sütten kesilmiş bir Angus, Limuzin veya Şarole buzağı almaya kalksanız en az 2500 ₺. Ama siz besi ırkı anaçlarınız sayesinde bu besilik danalara 1500 ₺ ye sahip oluyorsunuz.
Bu 1500 ₺ ye (sadece annesinin yıllık bakım parasına) sahip olduğunuz bu buzağıya 1 yıl bakıyorsunuz. Buna normal besi prosedürlerini uyguluyorsunuz. Ve 15 aylık kesime veriyorsunuz diyelim.
Bir yılda tahmini 2500 ₺ yedirirsiniz. 1500 ₺ de annesine masraf yaptınız. 4000 ₺ eder. Benim tahminim 15-16 aylıkken bunlar 350-400 kg karkas yapar. Bu da 8.000 ₺ yi geçer. Net kar da hayvanbaşı 4.000 ₺ olur.
Tabi % 50 dişi olur. Dişiler de ya damızlık satılır, ya da onlar da erkekleri gibi besiye alınabilir.
Sağım derdi yok. Bakımı çok kolay. Bunların doğumları da çok kolay oluyormuş, kendileri doğuruyormuş çoğunlukla. Hele bir de mera olanağı varsa.
Valla iyi gibi duruyor. Tabi tahmini konuşuyorum şuanda. Atladığım birşeyler de olabilir. Tecrübesi olan arkadaşlar varsa düşüncelerini bekliyoruz.

Tesekkür ederim Aradigim bilgiyi buldum daha önce siementalci baris Abi paylasmis
Bu konuda bir tecrübem yok ama şöyle bir hesabı olmalı diye düşünüyorum: bir Angus ineğe günde 3-4 kg saman, 2 kg yonca, 5-6 kg silaj ve 1-2 kg yem yeter bence. Bunun da maliyeti yıllık 1200 - 1500 â�º eder. Hatta mera olanağı varsa daha da aşağıya çekilebilir.
Yılda bir yavru alırsak ki alınır bence çünkü bunların hastalık, döl tutmama, meme hastalığı gibi dertleri olmaz çünkü yoğun yem yemiyorlar süt vermedikleri için. Bunlara sadece yaşam payını veriyoruz. Bu yeterli geliyor.
Şimdi besi için sütten kesilmiş bir Angus, Limuzin veya Şarole buzağı almaya kalksanız en az 2500 â�º. Ama siz besi ırkı anaçlarınız sayesinde bu besilik danalara 1500 â�º ye sahip oluyorsunuz.
Bu 1500 â�º ye (sadece annesinin yıllık bakım parasına) sahip olduğunuz bu buzağıya 1 yıl bakıyorsunuz. Buna normal besi prosedürlerini uyguluyorsunuz. Ve 15 aylık kesime veriyorsunuz diyelim.
Bir yılda tahmini 2500 â�º yedirirsiniz. 1500 â�º de annesine masraf yaptınız. 4000 â�º eder. Benim tahminim 15-16 aylıkken bunlar 350-400 kg karkas yapar. Bu da 8.000 â�º yi geçer. Net kar da hayvanbaşı 4.000 â�º olur.
Tabi % 50 dişi olur. Dişiler de ya damızlık satılır, ya da onlar da erkekleri gibi besiye alınabilir.
Sağım derdi yok. Bakımı çok kolay. Bunların doğumları da çok kolay oluyormuş, kendileri doğuruyormuş çoğunlukla. Hele bir de mera olanağı varsa.
Valla iyi gibi duruyor. Tabi tahmini konuşuyorum şuanda. Atladığım birşeyler de olabilir. Tecrübesi olan arkadaşlar varsa düşüncelerini bekliyoruz.
İmkanın varsa 10 tane düve yada damızlık angusla başla derim. Benim yok olsa arka tarafta fındıklık var 2 dönüm. Mera niyetine 6 ay orda tutarım. Geri kalanında da kaba yemle beslerim. Zorda değil aslında bakmak. Yada olmadı yaylaya çıkartırım diyecem ama. Çalınma riski var orada. Gündüz vakti komşunun inekleri doğrayıp gitmiş adamlar.

• Beğen
Tepkiler: kurtlar85
İmkanın varsa 10 tane düve yada damızlık angusla başla derim. Benim yok olsa arka tarafta fındıklık var 2 dönüm. Mera niyetine 6 ay orda tutarım. Geri kalanında da kaba yemle beslerim. Zorda değil aslında bakmak. Yada olmadı yaylaya çıkartırım diyecem ama. Çalınma riski var orada. Gündüz vakti komşunun inekleri doğrayıp gitmiş adamlar.

Abi ben Antalyanin Gazipasa ilcesindeyim Akdeniz bölgesi Allaha sükür bizim buralarda hirsizlik yok dedigin gibi 10 basla baslanabilinir hayatta kalacak kadar yem versen yillik bir Yavru almak mantikli yem konusuna gelince Arazi kiralayip Arpa ekip samanla beraber Ve ucuz misir silaji Rygrass ile ucuza Mal edebiliriz
Benim babam hayvancilik yapiyor onun icin arastiriyorum
kendim Yurtdisinda Almanyada Yasiyorum Cocuklugumdan beri hayvanciliga hep bir merakim hevesim olmustur bu yüzden burdayim Aranizdayim En sevdigim Hayvan da Siemental dir