ANKARA'DA BALYA YAPIMINI ENGELLEYEN GENELGE HAKKINDA

Ynt: ANKARA'DA BALYA YAPIMINI ENGELLEYEN GENELGE HAKKINDA

anız yangınlarına müdahale ne alaka ben anlayamadım. Saman toplu olunca yanıyorda, yere kıyılıp serilince yanmıyormuymuş... zuha-*-s
bence tarım bakanlığı da artık trakkulup ' u takip etmeye başladı, buradaki yorumları okuyor lan hadi bi genelge yayınlayak ta şunları bir dalgaya alak diyor.

Arkadaşlar konu hakkında,
Bugün, Bereket TV ile 'telefonla' görüşme imkanım oldu.
Konuyu araştırıyorlarmış.
Hatta araştırma sonucunda;
Bereket TV de, konu ile ilgili program yapmayı düşünüyorlar.
Eğer, program yapılırsa;
Bu konu ile ilgili sorularınızı buraya yazabilirmisiniz.
İlgilinen arkadaşlara,
Şimdiden çok teşekkür ederim.

merhaba arkadaşlar güzel olmuş birlikle bir iş yapılması bir forum sitesinde.ama birde işin şu kısmı varki düşünülmesi gerek bence. Şurda 1 yıl saman para etti, tozu dahi tarlada kalmadı, buğday parası kadar para bıraktı diye, kıydırmayız toplarız böyle bir yasak mı olur biz haklıyız diye toplandınız ancak saman para etmediğinde ' ' bazı insanlar ' ' varki toplatmaya paramı vericem bi kibrit çeker geçerim mantıgında hala.anız yakmayı, yakanı engelleseniz belki yetkililer böyle bir yasa çıkarmaya gerek duymayacaklardı.Unutulmamalıdır ki buradan bi etki yapıldıgında yarın biri tarlasını yakarda çevreye ve doğaya zarar verirse sorumluluk kimindir bu da tartışılır.Şimdi kıydırıldıgında yanmıyacakmı diyeceksiniz ama ufak parçalar halinde dagıldıgında çiftçinin eline ayağına dolaşmıyacagından tarlada gübre olarak kalır çiftçi de yakma gereği duymaz.

Her ekin samanlı biçerle biçilmez ot olmayacak tam kuruyacak falan yoksa saman yanıyor havalandımak gerekıyor bır sürü sıkıntısı var. eğer ki saman ihtiyacı olmayan kıydırıcıyla biçtirirse bu sefer daha büyük bir saman sıkıntısı olacaktır. Kıydırıcıyla biçende fazladan %50 biçme parası istiyor. böyle bir yasak yapana kadar versinler bir kaç köye bir sap kıyıcı istemeyen sapını kendı parcalasın istediği gibi kimse yakmaya yeltenmez. Yakanda olursa direk terettütsüz ceza kesince kimse birşey yapamaz.

HassaN20 link=topic=63172.msg709746#msg709746 date=1361912267' Alıntı:
merhaba arkadaşlar güzel olmuş birlikle bir iş yapılması bir forum sitesinde.ama birde işin şu kısmı varki düşünülmesi gerek bence. Şurda 1 yıl saman para etti, tozu dahi tarlada kalmadı, buğday parası kadar para bıraktı diye, kıydırmayız toplarız böyle bir yasak mı olur biz haklıyız diye toplandınız ancak saman para etmediğinde ' ' bazı insanlar ' ' varki toplatmaya paramı vericem bi kibrit çeker geçerim mantıgında hala.anız yakmayı, yakanı engelleseniz belki yetkililer böyle bir yasa çıkarmaya gerek duymayacaklardı.Unutulmamalıdır ki buradan bi etki yapıldıgında yarın biri tarlasını yakarda çevreye ve doğaya zarar verirse sorumluluk kimindir bu da tartışılır.Şimdi kıydırıldıgında yanmıyacakmı diyeceksiniz ama ufak parçalar halinde dagıldıgında çiftçinin eline ayağına dolaşmıyacagından tarlada gübre olarak kalır çiftçi de yakma gereği duymaz.
Dediklerine katılıyorum ancak şöyle bir sorun var, ben hayvancılık yapıyorum ve hayvanıma toz samanın hiçbir faydası yok.Balya daha kalın olduğu için besin değeri olarak olmasa da dolgu maddesi olarak biraz daha yararlı toz samana göre.Benim mağduriyetim ne olacak mesele bu.Yani yakmak zaten yasak,bu yasağı denetimle kontrol altına almak yerine olayla alakası olmayanları mağdur etmek doğru bir yaklaşım değil bence.

Konuyla alakadar olan arkadaşlara teşekkürler.Bu sayede en azından görsel medyaya sesimizi duyurabildik,bu da bir kazançtır bizler için.İnşallah Hakan beyin dediği gibi araştırmalarının arkası gelir ve konu nihayetlenir.Umuyorum ki basit bir hata veya aceleye gelmiş bir genelgedir ve sesimizi duyurmamızla beraber sorun çözülecektir.Yoksa bu genelge bugün ankarada yarın birçok ilde çok baş ağrıtacak.

Çağrı link=topic=63172.msg709775#msg709775 date=1361913558' Alıntı:
Dediklerine katılıyorum ancak şöyle bir sorun var, ben hayvancılık yapıyorum ve hayvanıma toz samanın hiçbir faydası yok.Balya daha kalın olduğu için besin değeri olarak olmasa da dolgu maddesi olarak biraz daha yararlı toz samana göre.Benim mağduriyetim ne olacak mesele bu.Yani yakmak zaten yasak,bu yasağı denetimle kontrol altına almak yerine olayla alakası olmayanları mağdur etmek doğru bir yaklaşım değil bence.

Konuyla alakadar olan arkadaşlara teşekkürler.Bu sayede en azından görsel medyaya sesimizi duyurabildik,bu da bir kazançtır bizler için.İnşallah Hakan beyin dediği gibi araştırmalarının arkası gelir ve konu nihayetlenir.Umuyorum ki basit bir hata veya aceleye gelmiş bir genelgedir ve sesimizi duyurmamızla beraber sorun çözülecektir.Yoksa bu genelge bugün ankarada yarın birçok ilde çok baş ağrıtacak.

Bicer samanı nı neden beğenmiyorsunuz okadar kaliteli bir samanolamaz mantıklı olarak. Topraga hiç düşmüyor ve kapcık ve daneleri içinde kalıyor isterseniz kalın veya ince makineler var dilediğiniz gibi yaptıra bilirsiniz besiciler in kıyılmışı tercih ediyor. Balyada ne dane oluyor ne kapcık sadece kamış vede topraklı tozlu. tabiki karar sizin kararda sizin. saygılar

Sayın arkadaşlarım;
Genelgenin;
Madde 3 ün 'c' bendini tekrar yazıyorum:

' c- Biçerdöverle biçim esnasında tarlaya bırakılan saplar gerek toprak işleme gerekse ekim esnasında zorluklar çıkardığından dolayı anız yangınlarına sebebiyet vermektedir. Bu mahzurları ortadan kaldırmak için, biçerdöverlerin sap haznesine takılan ve sapları parçalayıp tarlaya yayan sap kıyma düzeni (haşpay) veya sapları kıyarak arkasına takılı bir römorkta saman halinde toplayan (biçerdöver saman makinası) düzenlerinin biçerdöverlere monte edilmesi ve kullanılması gerekmektedir. 2013 yılı hasat döneminde biçerdöverlerde sap kıyma düzeni (haşpay) veya biçerdöver saman makinesi düzeninin kullanımı zorunlu hale getirilecektir.'

' c bendinin haricinde' Genelgenin tamamına katılıyorum.
Sizden ricam genelgeyi incelemeniz.
Teşekkür ederim.

erdal600 link=topic=63172.msg709794#msg709794 date=1361914593' Alıntı:
Bicer samanı nı neden beğenmiyorsunuz okadar kaliteli bir samanolamaz mantıklı olarak. Topraga hiç düşmüyor ve kapcık ve daneleri içinde kalıyor isterseniz kalın veya ince makineler var dilediğiniz gibi yaptıra bilirsiniz besiciler in kıyılmışı tercih ediyor. Balyada ne dane oluyor ne kapcık sadece kamış vede topraklı tozlu. tabiki karar sizin kararda sizin. saygılar
Evet besiciler genelde toz saman istiyorlar.Dediğiniz yönlerden toz saman faydalı olsa da hayvanın geviş alması bakımından balya daha iyi.Ayrıca toz saman hayvanların işkembelerinde de uzun vadede sıkıntılar yaratıyor.Özellikle süt için hayvan yetiştiriliyorsa hayvanın geviş alması önemli.Yoksa besin maddesi olarak toz da kaba hali de aynı kapıya çıkıyor.Ayrıca o toz da hayvan için çok zararlı.Diğer yandan işçilik mevzusu var.Yani bana göre hayvancılıkta toz saman asla kullanılmamalı.Ama kullanan da kendisi bilir tabi.Bizim itirazımız isteyen balya kullansın isteyen toz saman.Anızı yakan adam yüzünden biz neden mağdur olalım,benim fikrim budur.

Bir de olayın başka yönü var.şimdi bizim arazimizde bırakın saman romoğu çekecek biçeri,biçerin yalnız başına zar zor çıktığı yerler var.Buralarda ne yapacağız,yarısını saman yapan biçer yarısını kıyıcılı biçer mi biçecek :)

Genelgenin son sayfasındaki;

DAĞITIM:
25 İlçe Kaymakamlıklarına
(İlçe Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri,
İlçe Belediye Başkanlıkları, İlçe Ziraat Odası Başkanlıklarına)
İl Jandarma Komutanlığına
İl Emniyet Müdürlüğüne
İl Milli Eğitim Müdürlüğüne
Büyükşehir Belediye Başkanlığına
Karayolları 3. ve 4.Bölge Müdürlüklerine
Orman Bölge Müdürlüğüne
İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne

Bu genelge;
İlçe Ziraat Odası Başkanlıklarına da gönderilmiş.
Oda olarak girişimde bulunmaları gerekmiyor mu?

Hakan TOKSOY link=topic=63172.msg709814#msg709814 date=1361915625' Alıntı:
Genelgenin son sayfasındaki;

DAĞITIM:
25 İlçe Kaymakamlıklarına
(İlçe Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri,
İlçe Belediye Başkanlıkları, İlçe Ziraat Odası Başkanlıklarına)
İl Jandarma Komutanlığına
İl Emniyet Müdürlüğüne
İl Milli Eğitim Müdürlüğüne
Büyükşehir Belediye Başkanlığına
Karayolları 3. ve 4.Bölge Müdürlüklerine
Orman Bölge Müdürlüğüne
İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne

Bu genelge;
İlçe Ziraat Odası Başkanlıklarına da gönderilmiş.
Oda olarak girişimde bulunmaları gerekmiyor mu?

ziraat odaları boş para toplayana kadar biraz iş yapsınlar artık..

http://www.tarimkutuphanesi.com/TURKIYE_ZIRAAT_ODALARI_BIRLIGI_(TZOB)_ve_ZIRAAT_ODALARI_00283.html

5. ZİRAAT ODASININ GöREVİ ve FAALİYETLERİ, ÇİFTÇİYE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

Ziraat odalarının görevleri Kanun’da ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Bir yörede ziraat odası kurulması ve çiftçilerin ziraat odasına kayıt olmaları hâlinde, aşağıdaki faaliyetleri gerçekleştirir:

*Tarım ve çiftçiyi ilgilendiren her türlü bilgi ve haberleri toplayacak; bu mevzuda her türlü inceleme, endeks, kendi çevrelerine ait istatistikleri yapacak ve yayımlayacak; bilgi ve kayıtları ilgililere verecektir.

*İlgili kurum ve kuruluşlara faaliyet konularına uygun tekliflerde bulunacak, ticaret ve sanayii odaları, borsalar, hal ve mezbahalara, umumî sergi ve gerekli gördüğü yerlere temsilci gönderecektir.

*Mevzuat değişikliği yapılabilmesi ve yeni mevzuat çıkarılması maksadı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne teklifte bulunacaktır.

*Köylerin sosyal ve ekonomik yönden kalkınmasına ait plân ve programların hazırlanmasında ilgili idare ve teşekküllerle işbirliği yapacak ve yardımcı olacaktır.

*Çiftçilere pratik bilgiler vermek üzere eğitici ziraat kursları, kış dershaneleri tesis ve konferanslar tertipleyecektir. Tarımsal eğitimi teşvik edecek, tarımsal öğretim ve eğitim sistemi hakkında görüşleri ve önerileri ilgililere bildirecektir.

*Ormanların korunması ve ağaçlıkların kurulması hususlarında halkı teşvik edecek ve telkinlerde bulunacak, ağaç ve orman sevgisini yayacaktır.

*Çiftçi kütüklerini tutacak, çiftçilere açılacak kredilere ve verilecek tohumluklara esas olmak üzere gerekli bilgiyi, kredi ve tohumluğu verecek kuruluşa bildirecek ve bunların yerlerinde sarf edilip edilmediğini yerinde inceleyecek ve takip edecek, sonuçlarını ilgili kuruluşlara bildirecektir.

*Modern tarım işletmesi kurmak isteyene yol gösterecek, bunların plân ve hesaplarını yaptıracak, kredi imkânını hazırlayacak, çiftçilerin her türlü tarımsal ihtiyaçlarının giderilmesini ve odaca temin edilecek uzman ve ustalardan üreticilerin parasız faydalanmasını eldeki imkânlar nisbetinde sağlayacaktır.

*Sergi ve panayırlar açacak, yarışmalar düzenleyecek, ürünlerin standartlaşmasına çalışacaktır.

*İlgililerin ve resmî makamların talebi üzerine meslek ihtilâflarında hakem olacak ve mahkemelere bilirkişi gönderecektir.

*Diğer meslek odaları ve kuruluşlarla tarımsal konularda işbirliği yapacaktır.

Ziraat odasının maddî imkânları yeterli olduğu takdirde:

*Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile işbirliği yaparak laboratuar, müze, kulüp, kitaplık, seyyar sinema, ilâçlama ve tohum satış yeri, bitki ve hayvan hastalıkları ile mücadele tesisi, her çeşit ziraî ve sınaî tesis, fidanlık ve ağaçlık, damızlık ve numûne ahır ve ağılı, aşım durağı, örnek ziraat işletmeleri açacak ve işletecek; sulama, kurutma, ağaçlandırma, toprak koruma ve verimliliğini muhafaza için tatbikat grupları kuracak ve işletecektir.

*Tarımsal amaçlı kooperatif kuracak veya ortak olacaktır.

*Yetenekli ve muhtaç çiftçi çocuklarını, ülke içi ve dışında ziraat okullarında oda hesabına okutacak, ihtisas ve staj için gönderecektir.

*Çiftçiyi aydınlatmak için meslekî yayınlar yapacaktır.

Bu görevler yanında, ziraat odaları şu faaliyetleri de yürütmektedir:

-Desteklemelerden gerçek çiftçilerin yararlanmasını sağlamak üzere, üyelerle ilgili belgeler düzenlenmekte ve üyelerin faaliyetleri takip edilmektedir.

-Başta biçerdöver tescili olmak üzere, üreticinin alet makine varlığına ait kayıtlar tutulmaktadır.

-Üreticilerin ihtiyacı olan gübre, tohumluk, ziraî ilâç, tarım alet makineleri ihtiyacı, odalara ait olan satış yerlerinde karşılanmakta ve yörede bu girdilerde bir fiyat dengesi sağlanmaktadır.

çağrı bende size destek vermek isterim banada bir dilekçe düzenler misin?bende fax geçeceğim altınada 'bu dilekçe beni her ne kadar alakadar etmeyen bir iş için yazılmış olsa da bundan etkilenecek çiftçi kardeşlerime destek niteliğinde yazılmıştır arz ederim' diye not düşersen sevinirim?

yardımcı olacağını umuyorum teşekkürler :)

bune biçim bi düşüncedir zihneyittir yaw arkadas bu devlet ne yapmaya calısıyo hem destek verip balya makinası aldırıyo hem böle bi karar veriyo sölenecek laf cokta ne diyecezki iyice anamızı aglatmaya ugrasıyolar

kubilay07 link=topic=63172.msg709954#msg709954 date=1361968211' Alıntı:
çağrı bende size destek vermek isterim banada bir dilekçe düzenler misin?bende fax geçeceğim altınada 'bu dilekçe beni her ne kadar alakadar etmeyen bir iş için yazılmış olsa da bundan etkilenecek çiftçi kardeşlerime destek niteliğinde yazılmıştır arz ederim' diye not düşersen sevinirim?

yardımcı olacağını umuyorum teşekkürler :)
Bilader benim iletinin sonunda ankara dışından göndermek isteyenler için bir link var ordaki dosyayı indirip bakarsan orda mevcut dilekçe istediğin tarzda düzenlemeyi yaparsın ;)

aganınoglu link=topic=63172.msg709957#msg709957 date=1361968639' Alıntı:
bune biçim bi düşüncedir zihneyittir yaw arkadas bu devlet ne yapmaya calısıyo hem destek verip balya makinası aldırıyo hem böle bi karar veriyo sölenecek laf cokta ne diyecezki iyice anamızı aglatmaya ugrasıyolar
aynen öyle elimizden gelen demokratik bir şekilde hukuka uygun hakkımızı aramaktır.

Şahsen, bu şekilde bir uygulamanın hayata geçirilebileceğine ihtimal dahi vermiyorum. Saçmalık genelgesi diye bir yarışma düzenleseler bu genelge bu şekli ile açık ara birinci gelir... Avrupaya uyum sürecinin başladığı bu yıllarda bu genelgeyi hazırlayanlara bir sormak lazım bakalım bu işler avrupada bu şekildemi oluyormuş?

Vay be bos islerle ugrasmasi istenen ne cok kurum varmis Hakan toksouyn belirttigi kurumlarin baska isi yokta ciftcinin sapinimi denetleyeceklermis,Belediye,jandarma,emniyet,karayollari,vs

hadi diyelim dedikleri oldu.Türkiyede kaçtane biçer var patoslu veya kıyıcılı olan.ihtiyaca nasıl cevap verecek.bir genelge yayınlamadan önce onun fizibilitesi yapıldımı,sonuçları ne doğurur gibi şeyler düşünüldümü.bu genelge bana göre hükümsüzdür.ne uygulanır nede uygulanıttırılır.