Anlatacağım Tarlayı en uygun maliyetle sulama hakkında fikri olan var mı ?

Merhabalar bizim köyumuzde basınclı sulama sıstemı kullanılıyor. Sistem belirli aralıklarla yerin altından cıkıs yapıp çiftçilerin sulamasına imkan saglıyor.
Ancak mısır sezonunda gerek yogunluktan gerekse sıstemde kı yosun yuzunden duzgun sulama yapamıyoruz.,
Bizim bir tarlamız kanal ile yan yana ve bacaya 250 metre uzaklıkta ancak bacanın sulama sahasında geçiyoruz. ve kanaldan sulama yaparsak da bacadan sulamıs gibi pahalı ücret öduyoruz.,
bu arada atıyorum kanal 100 tl ise baca 500 tl fiyatlandırması var ürüne göre yani arada cok fiyat farkı var. Ama kaç defa suladıgına bakılmaz Ürüne göre fiyat verilir ve bir kerede sulasan 20 defa da sulsan aynı parayı alırlar.
Bu sene oraya bende mısır ekip kanaldan sulama yapmak istiyorum Hepi topu 15 da zaten tarla.
Kanaldan kullanıp gene bacadan sulama parası ödüyeceğim için bende sulamayı uyguna getirmek istiyorum.
Traktör ve Lombardin kullanmak yerine güneş paneliyle çalışan pompalar veya dinamolar kullanarak 2,5 luk 3 lük veya 4 lük su verse bana yeter
Bu şekilde güneş enerjisi ile sulama yapan veya yaptıran var mı
sorun şurada hangi güneş enerjısıyle sulama yapan bır yerı arasam bana pompa kaçlık dıye soruyor bende bılmedıgım için ilerleyemıyorum Aramızda pompadan anlayan varsa da yardımcı olabilir misinz konu hakkında

Merhabalar bizim köyumuzde basınclı sulama sıstemı kullanılıyor. Sistem belirli aralıklarla yerin altından cıkıs yapıp çiftçilerin sulamasına imkan saglıyor.
Ancak mısır sezonunda gerek yogunluktan gerekse sıstemde kı yosun yuzunden duzgun sulama yapamıyoruz.,
Bizim bir tarlamız kanal ile yan yana ve bacaya 250 metre uzaklıkta ancak bacanın sulama sahasında geçiyoruz. ve kanaldan sulama yaparsak da bacadan sulamıs gibi pahalı ücret öduyoruz.,
bu arada atıyorum kanal 100 tl ise baca 500 tl fiyatlandırması var ürüne göre yani arada cok fiyat farkı var. Ama kaç defa suladıgına bakılmaz Ürüne göre fiyat verilir ve bir kerede sulasan 20 defa da sulsan aynı parayı alırlar.
Bu sene oraya bende mısır ekip kanaldan sulama yapmak istiyorum Hepi topu 15 da zaten tarla.
Kanaldan kullanıp gene bacadan sulama parası ödüyeceğim için bende sulamayı uyguna getirmek istiyorum.
Traktör ve Lombardin kullanmak yerine güneş paneliyle çalışan pompalar veya dinamolar kullanarak 2,5 luk 3 lük veya 4 lük su verse bana yeter
Bu şekilde güneş enerjisi ile sulama yapan veya yaptıran var mı
sorun şurada hangi güneş enerjısıyle sulama yapan bır yerı arasam bana pompa kaçlık dıye soruyor bende bılmedıgım için ilerleyemıyorum Aramızda pompadan anlayan varsa da yardımcı olabilir misinz konu hakkında

Konuyu takipteyim. Ben de biraz araştırdım ama pompa meselesini çözemedim.
Uzaklık, suyun derinliği, panel sayısı gibi değişkenler var.
Yalnız 15 da için panel sistemi kurmak maliyeti kurtarır mı?

Konuyu takipteyim. Ben de biraz araştırdım ama pompa meselesini çözemedim.
Uzaklık, suyun derinliği, panel sayısı gibi değişkenler var.
Yalnız 15 da için panel sistemi kurmak maliyeti kurtarır mı?
Hocam uzaklık 5 metre anca
Derinlik 2 metre anca
Panel sayısı seçtiğin motora göre değişiyor
Hocam 15 de için kurdurma sebebim
Baca uzak olduğu İçin taban arazıde susuz tarım yapıyoruz
Kanaldan sulasak hem baca parası ödüyor hem mazot yakıyoruz gemde git gide pahalılaşmış olduğu İçin yakıt
Eğer ki bir römorka sığarsa yapılacak ürün zaten büyük bir motor vs istemiyorum
Takar eve götürürüm her su sonrası

Ben de taşınabilir bir sistem planlamıştım. Yaklaşık aynı mesafeler ile 2,5 boruya su basacak bir pompa düşünmüştüm.
Kendim için yaptığım basit bir araştırma sonucu yaklaşık maliyet yaklaşık 200 bin lira çıktı.
Bu yatırım benim için çok yüksek geldiği için şimdilik rafa kaldırdım.

Ben de taşınabilir bir sistem planlamıştım. Yaklaşık aynı mesafeler ile 2,5 boruya su basacak bir pompa düşünmüştüm.
Kendim için yaptığım basit bir araştırma sonucu yaklaşık maliyet yaklaşık 200 bin lira çıktı.
Bu yatırım benim için çok yüksek geldiği için şimdilik rafa kaldırdım.
dün bir firma ile görüştüm 4 beygir salyangoz pompa işinizi görür dedi 2,5 luk su için 14 adet panel ile yaparım dedı herşey pompa hariç 95.000 tl istedi. pompa da 5 tl tutsa 100 tl olucak yani
bu sene baca kullansam oraya mısır için 10.000 tl su parası öderım en az
ama bu sistemı kullansam 2.000 tl öderim
yıllık 8.000 tl kar ve bu da 13 sene de amorti eder. aslında ucu ucuna bir şey yani