Araştırmalardan Çıkan İlginç Sonuçlar

Ynt: Araştırmalardan Çıkan İlginç Sonuçlar

humık asıt yapraktan alımı konusunda hemfıkır degılım stomların kapanması konusunda ısrarcıyım leonardıt ve humık asıt toprak duzenleyıcıdır yapraga etkı yapmaz
fulvık asıt deseydınız kabulumdu aslında en onemlı konu topragı gercekten tanımak tahlıl yaptırıp ph degerıne gore gubre kullanmak bunuda tamamen konvasyonel degıl tabıkı
bır arkadasda patatese potasyum uyguladıgından bahsetmıs patates buyumesınde potasyum olmazsa olmazlardan depo hastalıklarından ozellıle bruss depo hastalıgının tek cozumudur

800lt lik ilaç pompasının içine 75-80 gr ' ' limon tozu ' ' ekleyerek 7.8 ile 8.6 arasında değişen su ph ' ını 6.8-7.5 arasına çekerek notrleştirmeyi denedik.Bu işlem ph ' ı uygun seviyede tutup Klor ' un etkisini azaltmak ve ilacın etkisini uygun koşullarda gerçekleştirmekti.Ve nitekim nitrik asit,sirke gibi maddelerin arasından limon tozunu seçtik ve pompaların içine bu maddeyi kullanarak daha etkili bir ilaçlama başarısı sağladık.

azoxystrobin link=topic=82923.msg989333#msg989333 date=1428068803' Alıntı:
800lt lik ilaç pompasının içine 75-80 gr ' ' limon tozu ' ' ekleyerek 7.8 ile 8.6 arasında değişen su ph ' ını 6.8-7.5 arasına çekerek notrleştirmeyi denedik.Bu işlem ph ' ı uygun seviyede tutup Klor ' un etkisini azaltmak ve ilacın etkisini uygun koşullarda gerçekleştirmekti.Ve nitekim nitrik asit,sirke gibi maddelerin arasından limon tozunu seçtik ve pompaların içine bu maddeyi kullanarak daha etkili bir ilaçlama başarısı sağladık.
Senimde hep merak ettiğim birşeydi deneyeyim onzaman bunu. Limon tozu dediğiniz yemeklere attığımız kristal olan tuz demi?

Okulda ogrendigim ilginc bilgileri paylasayim bende bi bugday kokunun mikoriza kokleriyle toplam 40km alana kadar yayilabildigi bu kokleri cikarabilmek icin arkeolog gibi calisildigi bazen 1 yil surdugu

col yagmurlari veya halk arasinda camur yagdi dedigimiz yagmur turlerinin fosforca cok zengin ve cok faydali oldugunu ozellikle turkiyenin en buyuk sorunu olarak fosforu dusundugumuzde bu yagislarin cok faydasi var

forumdada tartismasi yasanan humik asitlerin ph larinin cok yuksek olmasi ile ilgili soruyu bu konuda amerikada arastirma yapmis toprak bolum baskanina sordum ve 1 donum arazinin ph degerinin yukseltilmesi veya azaltilmasi icin tonlarca kimyasala ihtiyac oldugunu humik asitlerin toprak duzenleyici oldugunu ayrica topraktan uygulanmasi gerektigi yapraktan uygulamada bitkiyi hastaliklara karsi korudugu ve sadece bir ilac gorevi gordugunu ogrendim

Potasyum - Hastalık ilişkileri

59878fde8320cd22bafd2c2db0886625.jpg

Makalenin tamamı:

http://www.plantmedia.com.tr/Upload...sin-Elementlerinin-Hastaliklarla-Iliskisi.pdf

sebazios link=topic=82923.msg990618#msg990618 date=1428361204' Alıntı:

Arkadaşlar en altta belirtilen 'Puccinia SPP' isimli hastalık, hepimizin bildiği 'Pas'.

Yani yüksek dozda potasyum sadece 'Septoria Tritici' (Septorya yaprak lekesi) değil, aynı zamanda pas ile mücadele konusunda da etkili.

Arkadaşlar ben her sene hümik asit kullanırım, ama yapraktan uygularım. Topraktan 1 kez uyguladım, verimde pek farkı göremedim, kendi kendime düşündüm, holderle dekara verdiğimiz 100 lt. suyla karışık 200 cc.hümik asit ... Uyguladığım bölgeye inip bakayım dedim, indim baktım, topraktan bir parça elime aldım, az önce sıktığım su buhar olmuş bile. Pek kafama yatmadı. O kadarcık hümik asitin toprağa vereceği ne olabilir ki. Ama ertesi sene, granül şeklinde leonardit menşeili 25 kğ.lık organik toprak düzenleyicisi aldım, hatta merak edip bir avucunu bir tas suya attım, su simsimsiyah oldu, DAP gübresine ilave olarak, dekara 25 kğ. attım. hemen tohumun yanıbaşına düştü. İşte bu kafama yattı, yağmurla beraber eridi, ve bitki kök bölgesine yayıldı. Verimde vahşet oldu. Benim deneme ve tecrübelerime göre yukarıda bahsettiğim 25 kğ lık. leonarditi mibzerle kök bölgesine atmak, hümikasitin sıvı olanını da yapraktan 150-200 cc. vermek , ben buna docto zinc ve NPK 10.30.10+ME ekliyorum. Verime çok büyük etki ediyor. Her sene bunu kullanırım, kimin ne kullandığına da karışmam :)

Buğday ' ın 12 Nisan ile 9 Haziran tarihleri arasında topraktan çektiği temel besin maddeleri, yani azot-fosfor-potasyum ihtiyaç grafiği.

Rakamlar kg/ha olarak verilmiş. Yani 10 dekardan çekilen maddenin kg cinsinden miktarı.

85a52e4bc0e4de99fd088e5ebead82b9.jpg

Not:
Nitrogen: azot
Potash: potasyum
Phosphate: fosfor

Edit: rakamlar günlük miktarlardır.