Arkadaslar 4x4 traktorler zorlandigi zaman neden ziplamaya basliyo

Çünkü çekemeyince tekerler çapraza geçiyor. önce bir çapraz sonra diğeri arka arkaya olunca zıplama oluyor.

Eğer normal iki çeker olsa, çekemeyince tekerler teke düşer bir biri sonra diğeri patinaj eder ve traktör zıplamaz ama sağa-sola sallanmaya başlar.
Dif. Kilidi basılı dört tekeri de ayni anda patinaj yapan traktörler de zipliyor, peki onlar niye zipliyor?

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Dubleks lastik yüzünden zipliyor tecrubeyle sabit benim 4255 4 tekerde samyelliydi goblede elimde bardak kola icerdim saat gibiydi yan tarlada jd6420 koltugu kırdı ziplamaktan sonra ön lastikler bitti dubleks yaptim arkalar yine samyelli az az zıpliyordu rahatsiz etmeyecek sekilde onu satip erkunt alinca anladim radyal lastik 4 teker olunca alip alip vuruyor
ÇARE;
ön lastiklere su doldurmak
Arka lastiklere su doldurmak(yada agirligi arttirmak) ve tek cekerde cekim yapmak
3.care ön süspansiyonlu(tls) motor almak

Dif. Kilidi basılı dört tekeri de ayni anda patinaj yapan traktörler de zipliyor, peki onlar niye zipliyor?

Traktör ileri atılıyor ama birden takılıyor. İşte bu bir anlık takılma, lastiklerin top misali yaylanmasına ve zıplamaya neden oluyor. Zıplamaya en büyük neden zeminin SERT OLMASI. Yumuşak zeminde traktörler zıplamaz.

Özellikle büyük koca tekerli makinalarda bu daha yaygın. Aşağıdaki video çok net açıklıyor. Burada zemin asfalt.

https://www.youtube.com/watch?v=PnWRKZXKPI0

Burada zemin kum ve yumuşak. Videonun sonuna dikkat edin Aynı Rus traktör zıplayacak ama yer yumuşak olunca zıplayamıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=hY-59m2txyU

Son düzenleme:
Doğrudur abi bu yıl birde yağış yok toprak oturmamış onunda etkisi var benim eski landini bunun kadar ziplamiyor du birde bunun lastikler geniş onunda etkisi çok birde ağırlığı uzatacam onun faydası olur mu...
Agirlik uzatmanin faydasi var ama kesin sonuc degil zoruna gitmezse içe şamyel at agirligi da uzat saat gibi gider ön patinaja düsünce arka tekeri de dalgalandiriyor ha bide goblede okun deliklerini en üste almakta fayda ediyor

• Beğen
Tepkiler: 'Ahmet ARSLAN'

Agirlik uzatmanin faydasi var ama kesin sonuc degil zoruna gitmezse içe şamyel at agirligi da uzat saat gibi gider ön patinaja düsünce arka tekeri de dalgalandiriyor ha bide goblede okun deliklerini en üste almakta fayda ediyor
Abi samriyel atmak fayda edecekse 4 tane samriyele bakar lastik havalarını falanda düşürdük hiç fayda etmedi goble de duzde çok problem yok ta rampada adamın içini dışına çıkarıyor...