ARKADAŞLAR Bİ BAKABİLİRMİSİNİZ???

arkadaşlar sıfır traktörlerin fatura kesimi nasıl yapılıyo. mesela internette bazı ilanlarda sıfır traktör biraz kullanılmış sonra galeri satıyo ilana da faturası kesilmemiştir yazıyolar bu faturayı kesmek bayiye mi bağlı yoksa çiftçinin isteği üzerine mi oluyo ?? bilenler varsa cevaplarsa sevinirim :)

Traktör satılmış ama kağıt üstünde acentada görülüyor, dikkat edilecek husus şu eğer şirket adına alınıyorsa fatura kesilecek yoksa eski traktörlere fatura olmadığı için şirketler alamıyor, eğer şahıs alacaksa pazarlıkta fatura kdv tutarını kimin ödeyeceği ve en önemlisi faturası olmayan ikinci el traktörün plakası olmaz!

Traktör satılmış ama kağıt üstünde acentada görülüyor, dikkat edilecek husus şu eğer şirket adına alınıyorsa fatura kesilecek yoksa eski traktörlere fatura olmadığı için şirketler alamıyor, eğer şahıs alacaksa pazarlıkta fatura kdv tutarını kimin ödeyeceği ve en önemlisi faturası olmayan ikinci el traktörün plakası olmaz!

abi atıyorum çiftçi olarak kendi adımıza sıfır alacagız 150bine anlaştık diyelim adımıza fatura kesilmeyecekmi bide bunun faturasının kdvsinimi ödeyecegiz ?

abi atıyorum çiftçi olarak kendi adımıza alacagız 150bine anlaştık diyelim traktörü bide bunun faturasının kdvsinimi ödeyecegiz ?

İşte o durumda pazarlık yaparken çok dikkatli olunacak, pazarlıkta konuşulacak kimin ödeyeceği ve çok yüksek fiyatlı traktörlerde sözleşme yapılacak, aksi halde sonradan satan kişi kalleşlik yapar ayrıca para ister verilmez ise faturayı kesmez, zaten fatura hangi acentada artık?

• Beğen
Tepkiler: efehakan
150+kdv dese anlarım yada pazarlıgı yaparken kdv dahil pazarlık yapmak gerekiyor o zaman
aksi takdirde fatura kesmez ise bayi kayıt dışı kazanç elde etmiş oluyor
ve alan şahıs faturası olmadıgı için ruhsat ve garanti aşamasında ne yapacak
sözleşme derken ne gibi maddeler konmalı sözleşmeye

150+kdv dese anlarım yada pazarlıgı yaparken kdv dahil pazarlık yapmak gerekiyor o zaman
aksi takdirde fatura kesmez ise bayi kayıt dışı kazanç elde etmiş oluyor
ve alan şahıs faturası olmadıgı için garanti aşamasında ne yapacak

Zaten fatura yok ise ve daha plaka takılmamış ikinci el ise (kimi zaman oluyor) alan kişi plaka ve ruhsat çıkaramaz, zamanın da tanıdıklarım yaşadı hatta o zamanlar 2 milyar civarı galerici fazladan para aldı

• Beğen
Tepkiler: efehakan
Bizim köyden biri bayi den sıfır tt55 aldı ama plaka ruhsat almadı 2 sene kullandı taksidi ödeyemedi bayiye geri verdi bayi borcu bitmeden plaka ruhsat vermiyormu acaba traktör 500 saate şimdi saati değiştirse sıfır diye satar

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Şimdi bayi traktörü sıfır satıyor
Adam plaka çıkarmamak için fatura kestirmiyor
Bayinin işine geliyor. Örneğin 100000 lik bi makinanın 18 bin kdvsi olsa yuvarlakhesap bayi 100.000 cebe atıyor keseriz faturasını bi ara oluyor
Veya adamın bayiye borcu oluyor ödenince keselim deniyor
Sonrasında sen bu traktörü alırken bayi adına sanki ilk sana satıyor gibi fatura kesiyor
Bu tip makinalar alınırken muhakkak fatura kesecek bayi ile görüşün
Kardeşim ben senin satıp fatura kesmediğin şu makinayı alıyorum
Bunun faturasını kes. KDV sini öde ruhsat için gerekli tüm belgeleri ver. Bayi tüm bunları üstleniyorsa o zaman al derim

• Beğen
Tepkiler: ENES4422

Ben geçen yıl sıfır aldım 5 yıl ziraat kredi kullandım ağustos 6'da aldım 29 eylülde banka işlemi yaptırdım fatura kesti alırken benim muayene bitti fırsat bulup yaptıramadım dedim o önemli değil ne çıkarsa sana dedi. Ruhsat plaka sigortayı bayi karşıladı.

Ben geçen yıl sıfır aldım 5 yıl ziraat kredi kullandım ağustos 6'da aldım 29 eylülde banka işlemi yaptırdım fatura kesti alırken benim muayene bitti fırsat bulup yaptıramadım dedim o önemli değil ne çıkarsa sana dedi. Ruhsat plaka sigortayı bayi karşıladı.

Traktörcülerin söylediği fiyat kdv dahil olması lazım. Yeni aldığımız traktörlere kesilmişti hep bizim.

Ana satıcı yani esas acentası satarken toplam miktarı açıklar ve sözleşme yapar, sizlerin ki öyle olunca sorun olmamış;

Örnek verirsek;
Acentadan kişi almış ve fatura kesilmemiş, aradan zaman geçmiş o kişi plakasız traktörü galeriye götürüp diğer traktör ile takas etmiş olsun,

Galerici az kullanılmış ama ikinci el traktörü satışa çıkardığı zaman istediği fiyata kdv ayrıca diğer masraflar dahil mi değil mi konuşulacak?

Çünkü fatura hala ana acenta üzerinde, hatta öyle durumlarda acenta satışı vermez "traktörün ödenmeyen taksitleri var ilk alan kişi ödesin veya siz ödeyin" deme hakkı var

Ara sıra karşılaşırız, galeride daha 3 aylık traktör var; Adam uzak illerden acentadan almış ve daha ödemesi varken getirip galeriye peşin para satmış!

Öyle durumlarda çok dikkatli olunacak hatta yapılan anlaşma noterde resmiyete dökülecek, zira sonradan satış sorunu çıkarsa alıcı zarar görmesin

Kendi düşüncem ne acentalara ne de galericilere asla güvenmem zaten ticaret hata affetmez:)

Peki ziraat kredisi ile alınsa bir üç kağıt olurmu banka olduğu için arada bir kandırmaca olmaz deyilmi .örneğin ziraat kredili traktoru tekrar başka sifir traktörle takas edip tekrar ziraat kredisi kullanılacak böyle işlem nasıl olur. yani batı bizim krediyi ödeyecek sonra yeni traktoru alacağız acikcasi bendeki 85000tl 4 yıl vade borcu var simdi sifir alacağım bayii 4 yılı kapatıp örneğin 50000tl yi kapatıp 85 e traktoru alıyor.bende mesela 110000tllik sifir alacağım.85-50=35 alacağım var sonra 110000 tl yeni traktor_35000 tl=75000tl tekrar kredili çekeceğim.ve eski traktörün sigortasi kaskosu ne olur alırken nasıl bir sözleşme olmalı neye dikkat etmeli.arkadaşlar biraz karışık oldu galiba özür dilerim anlayan oldu ise bilgi vere bilirmi teşekkür ederim

Peki ziraat kredisi ile alınsa bir üç kağıt olurmu banka olduğu için arada bir kandırmaca olmaz deyilmi .örneğin ziraat kredili traktoru tekrar başka sifir traktörle takas edip tekrar ziraat kredisi kullanılacak böyle işlem nasıl olur. yani batı bizim krediyi ödeyecek sonra yeni traktoru alacağız acikcasi bendeki 85000tl 4 yıl vade borcu var simdi sifir alacağım bayii 4 yılı kapatıp örneğin 50000tl yi kapatıp 85 e traktoru alıyor.bende mesela 110000tllik sifir alacağım.85-50=35 alacağım var sonra 110000 tl yeni traktor_35000 tl=75000tl tekrar kredili çekeceğim.ve eski traktörün sigortasi kaskosu ne olur alırken nasıl bir sözleşme olmalı neye dikkat etmeli.arkadaşlar biraz karışık oldu galiba özür dilerim anlayan oldu ise bilgi vere bilirmi teşekkür ederim

Senin kredi durumun ve kefillerin teminatı ile yapar, faturada sorun olmaz zaten gereken önlemi onlar alıyor, önceki traktörün taksitlerini yeni traktöre yükler eskisinin satışını verir, fakat oldukça fazla masraf ve faiz devreye girer

Yakın arkadaşlarımdan aynı senin durumunda olanlar vardı, sıfır traktör aldılar ziraat kredili fakat daha sonradan traktörler küçük geldi değiştirmek istediler ama çok zarar ve masraf çıkınca vazgeçtiler almadılar 4 yıl dolunca hemen satıp tekrar daha güçlü traktörler aldılar;

Eğer imkanın varsa acele etme, kredi üstüne kredi kullanma derim kardeşim:)

• Beğen
Tepkiler: mbsmah
Kardesim anlastigin galeri ilk once eski traktorun borcunu kapatiyor rehini kaldiriyorsunuz traktor temize cikiyor sonra sattigin traktorden geriye ne kadar kaldi o tutari pesinat sayip tekrar yeni alacagin traktore kredi kullandiriyor zaten banka kredisiyle alinan traktorlerde fatura zorunlu yoksa plaka ruhsat nasil cikacak bankadan kredin onaylaninca parayi galeriye devretmeden once plaka ruhsat sigortanin yapilmasini istiyor bunlar olduktan sonra para galericiye aktariliyor

• Beğen
Tepkiler: mbsmah

mesela gidip pesin para traktör alınmış olsa fatura hemen kesilebiliyo mu ???

bazı bayiler peşin parayı alıyor faturayıda 3-5 ay sonra keseriz traktörün garantiside o zaman başlar diyor cazip hale getirmek için..Alan kişide 3-5 ay fazla yararlanacam garantiden diye okey diyor sonra fatura peşine düşüyor..
Aman Ha Buna Aldanmayın para bi tarafa mal ve fatura bi tarafa diyecen en güzeli

Bu nasıl iş insan hiç faturasız ve plakasız araca biner mi bi kere trafiğe çıktın ve yakalandın hadi bi kereligine affederler ama tekrar olursa hem kullanıcı hemde satıcı büyük cezalarla karşı karşıya kalır. Böyle bir saçmalık olmaz aldığın aracın kaydını en geç bir ay içerisinde yaptıracaksın.