Arkadaşlar buğday da yüksek verimin püf noktaları neler?Siz hangi işlemleri uygulayıl yüksek verim alıyorsunuz?

Bilindiği gibi şu anda Türkiye nin en büyük tarım sıkıntılarından biri bilinçsiz tarım.Maalesef bu sıkıntılarla bizler de boğuşuyoruz.Ben genç bir çiftciyim ve kıymetli abilerimden öneri almak istiyorum.Bu yılki buğdaylar fotograftaki gibi ama tarlanın bazı bölgelerinde biğday çok zayıf.Cevap yazarsanız çok mutlu olurum :)

Yüksek verim istiyorsan öncelikle sulama imkanı olacak, en başta tohum yatağı iyi hazırlanmalı ve ekim güzel yapılmalı, gübre olarak aslında toprak tahlili yaptırıp atmak iyi ama uste ure atarlar gubreyi iki kere vermekte fayda oluyor ayrıca ot ilacı ve pas ilacı kullanmak lazım gerisi allaha kalmış [emoji4]

Sulu yada kuru uygulamada
En öncelik münavebeli ekim
Fasulye yerine patates yerine yonca yerine ayçiçeği domates gibi yerine güzel olur buğday
Munavebe olunca hastalikta az olur yabanci ot mücadelesi kolay olur
Bölgeye toprağa iklime uygun tohum secimi
Sonra tohum yatağı hazırlık iyi bir çıkış için
Tabi yukarıda saydığım ürünlerden sonra fazla derin toprak işlemeye gerek yok azot zayi olmasın
Uygun tpprak besleme tabi bunun için tahlil
Sonra uygun bitki besleme
Buğday konusunda susuz olarak burada trakya li arkadaşlar iyi zaten genelde çiçek yerine buğday ekerler , iklimleride uygun
Anadolu uygun iklimde olan suluda başarılı arkadaşlar var takip etmek gerek

Her ne olursa olsun ilk öncelik toprak hazırlığı uygun tohum çeşidi ve imkan varsa sulama, bu yıl toprak hazırlığı iyi yapılan arazilerde arpa biçiminde 300 kg fark attı dekara 1 ton verim yakalayanlar var bölgemizde bu verimler rekor verim olarak geçti bu yıl

Bilindiği gibi şu anda Türkiye nin en büyük tarım sıkıntılarından biri bilinçsiz tarım.Maalesef bu sıkıntılarla bizler de boğuşuyoruz.Ben genç bir çiftciyim ve kıymetli abilerimden öneri almak istiyorum.Bu yılki buğdaylar fotograftaki gibi ama tarlanın bazı bölgelerinde biğday çok zayıf.Cevap yazarsanız çok mutlu olurum :)
Öncelikle güzel bir cıkış dengeli besleme olmazsa olmaz su ; su olmaz ise gerisi boş

peki arkadaşlar uygun toprak işleme nasıl yapılmalı, örneğin bizim toprakları karıştırdıkça toz olur. mesela sürme derinliği ne olmalı pullukla mı yoksa çizellemi sürülmeli gibi gibi..

HER YÖRENİN TOPRAĞI İKLİMİ FARKLI OLDUĞU İÇİN BUĞDAYDA STANDART BİR UYGULAMADAN BAHSETMEK BİRAZ ZOR AMA TOHUMU HÜMİK ASİT VE ÇİNKOYLA KAPLAYARAK İŞE BAŞLAMAK HER ZAMAN 1-0 ÖDE BAŞLAMAKTIR.AYRICA ÜST GÜBRESİNİ 3 E BÖLÜP ATMAK VE EN AZ İKİ DEFA PAS İLACI KULLANMAK İŞİN YARISI EDER.GERİSİ YÖRENİN İKLİM TOPRAK VE ANLAYIŞ BİÇİMİNE KALMIŞ..

Nerede çiftçilik yaptığınızı, nickinizin altında yazarsanız bilebiliriz.
Yörenizin iklimine uygun sertifikalı tohumluk kullanılmalı.
Geçen sene ne kadar hangi gübreden attınız.Ne kadar verim aldınız?
Toprak tahlili nasıl?....

Bugday verim konusu tamamen topragi iklimi ve bitkiyi dinlemekle alakali..burada en buyuk gorev aslinda devlete dusmekte..biz her ne kadar bilinclenmeye calissakta topragin kimyasal analizi bakteriyel analizi gibi unsurlari devlet bize ekim planlamasina uygun olarak sart kosmasi lazim..her ne kadar kendi kazancimiz yada kaybimiz olsada isledigimiz toprak bir ulke mirasidir. Oyuzden burada birinci yetki devlettin olmali..Devlet bizi yonlendirmeli..simdi hep avrupadan ornek vermis gibi olacaz ama bir ingiltere gibi gunesi dahi zor goren memlekette gunun belli saatlerinde yagis almasina ragmen uygun bir uretim planiyla muazzam verimler alan buyuk isletmeleri videolarda goruyoruz..babam yillardir ciftcilik yapar aldigi en fazla tonaj dekardan 500 kg mi gecmemistir..sorsan kendine bu sene yagis cok oldu cicekteyken dane tutmadi der..yav derim elin memleketinde 7 24 yagis yagiyor adamlar bizim iki katimiz verim aliyor diyorum anlatamiyorum..tabiki bu sadece yagis faktoru ile alakali degil dedigim gibi cok degiskenler var..biz genel olarak topragi asiri kimyasal gubrelerle kusturmusuz geri donusumude sancili olur elbet..ama her sey icin gec kalinmis degil.Devlet degerli ciftcisine yol gostermeli..eger gelismek istiyorsak bu olmali..ciftci topraginin tahlilini ekecegi mahsulun topraktan ne istedigini ne kaldirdigini hastalik olarak toprakta ne barindigini, mucaledesini ilacini kisacasi butun bakimlarini ezbere bilmeliki verimi iyi olsun..iyi cins tohum ve iyi bir toprak hazirligi kisacasi iyi bir plan hedefe ulasmayi kolaylastiran unsurlardir..Allah cumlemizin topraklarini bereketli kilsin.kitlik gostermesin.amin.

Sulu yada kuru uygulamada
En öncelik münavebeli ekim
Fasulye yerine patates yerine yonca yerine ayçiçeği domates gibi yerine güzel olur buğday
Munavebe olunca hastalikta az olur yabanci ot mücadelesi kolay olur
Bölgeye toprağa iklime uygun tohum secimi
Sonra tohum yatağı hazırlık iyi bir çıkış için
Tabi yukarıda saydığım ürünlerden sonra fazla derin toprak işlemeye gerek yok azot zayi olmasın
Uygun tpprak besleme tabi bunun için tahlil
Sonra uygun bitki besleme
Buğday konusunda susuz olarak burada trakya li arkadaşlar iyi zaten genelde çiçek yerine buğday ekerler , iklimleride uygun
Anadolu uygun iklimde olan suluda başarılı arkadaşlar var takip etmek gerek

Abi bence dediklerin işin %30 u gerisi Allaha kalmış bu sene trakya da nisan mayıs yağmurlrınyağmasaydı 250 kg yi zor geçerdik bence en önemli nisan yağmurları

• Beğen
Tepkiler: ismail_17