ARKADAŞLAR ETRAFINIZDA YOKSULMU VAR, YOKSA LÜKS YOKSULUMU VAR

Ynt: ARKADAŞLAR ETRAFINIZDA YOKSULMU VAR, YOKSA LÜKS YOKSULUMU VAR

aynı bizim burayı anlatmışın abi....
kobra47 link=topic=61169.msg676035#msg676035 date=1356940343' Alıntı:
kendi görüşüm yanlışda olabilirim ama genel düşüncem bu köylerde yoksul yok denecek kadar az şehirlerde olabilir milet bas bas bağırıyor yoksuluk ama ALLAH aşkına 4,5 köyü aradım çalışacak işçi bulamadım yevmısesı günlük 50tl vermemıze rağmen adam işsiz kahvede oturuyor ama çalışmıyor aylık 1500tl az bir para değil bir kişi için bu sene buğday sulaması pamuk sulaması için daha işçi bulamamışız herkes alın teri dökmeden kazanmak istiyor herkes memur masa başında çayı masasında istıyor basıt kaçamak işler yapmak istiyor sizce haksızmıyım yoksul yok ama lüks yoksulu var adama 50 tl yevmıyeden bahsetığın zaman adam midesını bulandırıyor biz işveren olarak kendimiz kardeşlerımız ailece vallahi belkı o kadar kazanamıyoruz onun için eğer bir işi yaparsan kendi başına yap yoksa :(da işçiyle olmaz arkadaş

durum türkiyenin heryerinde aynı mesele tamemen genetik kimse kızmasın türklerin özelligi iyi yönleri de var ama bedavacı , kolayı seven , içrattan çok konuşan , birbirinin kuyusunu kazan , fesat bi milletiz araplar da durum daha kötü

işin başka bir yanıda suç kimin bir düşünün gene bizim başımıza seçtiklerimizden kaynaklanıyor. Başımıza seçtiklerimiz ( A -B parti diye ayırmadan) söylüyorum. Tarımda da makinalaşmadan olmayacağına bende inananlardanım.

türkiyede işsizlik çok bu inkar edilemez hemde öyle açıklandıgı gibi %10 falan degil çok çok fazla işsiz var
normal şartlarda bende işsizim okumuşum 2006 da okul bitirmişim ögretmen olmuşum ama devlet saolsun kadro açmıyor
allahtan köylüyüz de işimiz yürüyor aç degiliz açıkta degiliz
fakat burda yerine göre 30 liralık yerine göre 50 liralık yerine göre tonu 5lira olan yükleme işleri gibi bir çok işe adam bulamıyoruz
fakir varmı evet çok var ama adam gidipte filan yerdeki tarlam sulanacak yevmiye 50-60 lira gidermisin dedigimde
hoca bu sıcakta işe kim gidecek diyor
bende soruyorum sen nası lgeçiniyon sıcak diyorsun soguk diyorsun işe gitmeden nasıl yaşıyorsun diyorum
devlet saolsun kömür veriyo sosyal yardımlaşmada bişeyler veriyor saglıktan da faydalanıyorum diyor
demekki neymiş benden al vergiyi zibidileri besle
oh ne güzel hayat
ondan sonra iş yok açız de
köy leş gibi kömür kokuyor ben odun yakıyorum odun yapıp adamlar kömür yakıyor
bunları böyle beleşe alıştıran zındıklarda suç
vermeyeceksin beleş yardımı vermeyeceksin kömürü
veriyrosan bunlara iş ver şart koş
çalışırsan maaşın şukadar beleş yardım yok de ama zihinlerindeki plan projelere uymaz işsize iş vermek
neyse fala konuşmayım
hepsinin canı cehenneme
1 gram hakkım varsa haram olsun

vallaha kömürü dağıtan devlet yetkileri şerefsiz ...kapısında 2 traktör olnada veriyolar lan bir bak kontrol et arkadaş denetim mekanizması zayıf ...ihtiyacı olan var ona ne olacak oda tam bir muamma

Beyler o kadar kendinizi zorlamayın sizde bulun bir DAYI sizinde işiniz olsun .bizim gibi çalışanlar her zaman devlette 2. vatandaşız. Nice mutlu, huzurlu ve sağlıklı yıllar.

Tembellik ve beleşçilik konusunda bizden ileri bi millet varsa oda Yunanlılar ,bizde gene para bizim cepten çıkıyor adamlara Avrupa Birliğinden geliyo nasıl olsa AB den deyip herkese bol bol verdiler.Adamda görme kaybı var sakat maaşı alıyor ehliyette var koca gün araba sürüyor,iyi yönleride var mesela ameliyat olan kişinin yanında refakatçisine devlet günlük yövmiyesini ve sigortasını yatırıyor.Çiftçi ayağından kolundan emekli olsun iyileşene kadar maaş bağlıyor,fonksiyon kaybı olunca sürekli maaş bağlıyor fakat denetimsiz olduğu için bu hale geldiler.Allah sonumuzu benzetmesin zararın neresinden dönülürse kardır diyorum.

milleti tembelliğe alıştıran hükümet koltuk sevdasına milletin paralarını har vurup harman savuruyolar dagıttıkları kömürleri alanlar para karşılığında başkalarına satıyolar çuvalı 5 liraya cocuk yardımı yeşilkart kömür dağıtımı gıda yardımı derken oy uğruna milleti perişan ettiler

memleketin yarısını diğer yarısı besliyor. sandıkta da al sana yüzde 50.... sonra memlekette yolsuzluk varmış, kürt açılımı hikayesine haydutla pazarlık varmış, çiftçinin, hayvancının malı on paralık olmuş adamın umrunda mı.... o bakar aldığı avantaya... öyle ya nasıl olsa geliyor, çalışmaya ne gerek var?!!!!

kobra47 link=topic=61169.msg676035#msg676035 date=1356940343' Alıntı:
kendi görüşüm yanlışda olabilirim ama genel düşüncem bu köylerde yoksul yok denecek kadar az şehirlerde olabilir milet bas bas bağırıyor yoksuluk ama ALLAH aşkına 4,5 köyü aradım çalışacak işçi bulamadım yevmısesı günlük 50tl vermemıze rağmen adam işsiz kahvede oturuyor ama çalışmıyor aylık 1500tl az bir para değil bir kişi için bu sene buğday sulaması pamuk sulaması için daha işçi bulamamışız herkes alın teri dökmeden kazanmak istiyor herkes memur masa başında çayı masasında istıyor basıt kaçamak işler yapmak istiyor sizce haksızmıyım yoksul yok ama lüks yoksulu var adama 50 tl yevmıyeden bahsetığın zaman adam midesını bulandırıyor biz işveren olarak kendimiz kardeşlerımız ailece vallahi belkı o kadar kazanamıyoruz onun için eğer bir işi yaparsan kendi başına yap yoksa :(da işçiyle olmaz arkadaş
Bizim köyü anlatmışsın abi aynen dediğin gibi yağmurlama değiştirmeye adam bulamıyorsun hat başı değişir yarım günde 40-50-60 tl para kazanır ama çalışmıyorlar evvelki sene cuma namazından sonra gençlere balye çekilecek işci lazım dedim yav abi bu sıcakta balyemi çekilir dediler adamlar şehire göçüyor asgari ücretle geçim mücadelesi veriyor köyde adam yarım ay çalışsa daha fazla para kazanır.

bu tür sorun ülke genelinde olan bi durum.işçi bulma sıkıntısı yüzüne ve el adamıyla uğraşmamak için ya iyi kötü kendi adamın olcak yada yaptığın işi makina güçüne dayalı yapmaya calışcaksın.
bizim burda genelde kuru tarım olduğu için .samimi olduğum bi kaç arkadaşım var genelde yardımlaşıp yaparız işlerimizi.ha nolur işçiye 2 günde gördürcen işi 4-5 günde kendin yapan.
Aslına kalırsan herkeş yoksulda alın teri akıdıpda kazaç sağlıycak adam yok.

FEHİM link=topic=61169.msg676246#msg676246 date=1356969444' Alıntı:
Beyler o kadar kendinizi zorlamayın sizde bulun bir DAYI sizinde işiniz olsun .bizim gibi çalışanlar her zaman devlette 2. vatandaşız. Nice mutlu, huzurlu ve sağlıklı yıllar.
evet haklısın çoğu yerde hep aynı işsizlik yalan hikaye iş rahat olsun parası iyi olsun adamlarda çalışma isteği yok bedava geliyor nede olsa çalışan enayilerin vergileri devlete akıyor

Bu sene bi aile tuttuk kışlık hayvanlara bakması için. buzdolapları var antika kapısı kapanmıyor takoz dayıyorlar kanepe falan hiçbirşey yok zaten.
Ama adamlar 0 kilometre araba aldılar bu sene 60 kusur bınlıraya :)

bizim köyun nufusu 580 toplam 82 tane traktör var köyde aynı hocamın dediği gibi 30 liraya balye sarmaya işçi bulamıyoruz..nasıl olsa senelık 2 tır kömur gelıyor köye..

iş çok...çalışan yok...aslında biz büyükler yapıyoruz bunu çocuklarımızı rahata alıştırıyoruz.Yıllar önce okullar kapanınca köydeki işlere yardıma giderdi çocuklar yada bi yerde çalışıp para kazanmanın derdine düşerdi...Şimdi internet kafeler playstion kafelerde...Rahata alışıyor hırs yok azim yok olursa olur olmazsa veren var nasıl olsa

walla arkadaşlar her yerde yaşanan bi sorun. bizim köyde birkaç kişi var işsiz güçsüz. aylık 1500 tl ye çoban bulamadık 100 kilometre uzaktan çoban getirdik her türlü masrafını çekerek. yeme içme barınma çamaşır banyo

Emirdağ ' da çiftçinin birisi kahvelere ilan vermişti camlarına asmıştı.ekin ekecek adam aranıyor 5 günlük işim var. günlüğü 100 lıra diye telefonunu da yazmış beni arayın dıye.hiç gelen yok herkes sosyete olmuş yeğenim diyo