Arpa-besi yemi oranı

İyi günler herkese. Rasyonda arpa ezmesi kullanmamız karşılığında besi yeminden yapacağımız azaltma ne kadar olmalıdır? Bu oran nedir? 1-4 doğru mudur?

İyi günler herkese. Rasyonda arpa ezmesi kullanmamız karşılığında besi yeminden yapacağımız azaltma ne kadar olmalıdır? Bu oran nedir? 1-4 doğru mudur?

S.a 17-18 yıldır besicilik yapıyoruz, rasyonda örnek verecek olursak örneğin 5 besi hayvanı var tek öğünde başlangıçta hayvanbaşı yeme alışsın diye 3-4 kilo fenniyemle başlarız ve 1 kilo kadar arpa ezmesi ile başlarız, diğer fiğ ezmesi, pamuk küspesi, silajı bahsetmeyecem besi öğününe alışmamış hayvana direk yemi dayarsanır bıktırırsınız hayvan yaklaşık 1 ay boyunca gönülsüz burnunun ucuyla yer, 1 aydan sonra yavaş yavaş artırırsınız tam besiye geçiş de 1,5 aydan sonra başlar, bu dönemden sonra hayvan başı öğünde 8-10 kilo arası fenni yeme 2 kilo arpa ezmesi yeterlidir, arpa karbonhidrat bakımından çok zengin bir mahsül olduğu için yağlanmayı artırır, ortalama 1/4 1/5 oranı idealdir, fenni yem azaltma miktarı da buna oranla yapılabilir.

Eskiden beri yuzde 25-30 arpa 70-75 yem ile besiyi tamamliyorduk . Rasyoncu arkadaslarin ve bir tanidigimizn onerisiyle bu orani yuzde 45-50 arpa gerisi yeme cevirdik . Etin daha siki olacagina hemfikirler . Bakalim 3 ay sonra sonuclarini gorecegiz.

• Beğen
Tepkiler: Nalbantlı01
Eskiden beri yuzde 25-30 arpa 70-75 yem ile besiyi tamamliyorduk . Rasyoncu arkadaslarin ve bir tanidigimizn onerisiyle bu orani yuzde 45-50 arpa gerisi yeme cevirdik . Etin daha siki olacagina hemfikirler . Bakalim 3 ay sonra sonuclarini gorecegiz.

Proteini tamamlayacak şekilde uygun besi yemi ile % 60 a kadar çıkabilir fakat yüksek karbonhidrat enerji ayak ve tırnak problemi ve asidoz riskini artırıyor
Et kalitesini de artırır sıkılaştırıcı özelliği vardır dikkatli ve uygun rasyon ile iibir besi elde edilir
Zooteknist [emoji106]

• Beğen
S.a 17-18 yıldır besicilik yapıyoruz, rasyonda örnek verecek olursak örneğin 5 besi hayvanı var tek öğünde başlangıçta hayvanbaşı yeme alışsın diye 3-4 kilo fenniyemle başlarız ve 1 kilo kadar arpa ezmesi ile başlarız, diğer fiğ ezmesi, pamuk küspesi, silajı bahsetmeyecem besi öğününe alışmamış hayvana direk yemi dayarsanır bıktırırsınız hayvan yaklaşık 1 ay boyunca gönülsüz burnunun ucuyla yer, 1 aydan sonra yavaş yavaş artırırsınız tam besiye geçiş de 1,5 aydan sonra başlar, bu dönemden sonra hayvan başı öğünde 8-10 kilo arası fenni yeme 2 kilo arpa ezmesi yeterlidir, arpa karbonhidrat bakımından çok zengin bir mahsül olduğu için yağlanmayı artırır, ortalama 1/4 1/5 oranı idealdir, fenni yem azaltma miktarı da buna oranla yapılabilir.

Teşekkürler 1/4 veya 1/5 oranında kullanırım o zaman ben ideal olur. 8-10 kilo fenni yem ve 2 kilo arpayı kaç kilolu hayvanlara veriyorsunuz 400-500?

sayın dogucan,

besideki hayvanların ırkı, ağırlığı nedir?

fabrika yeminden başka kullanılan yemler neler? (mısır silajı, saman, yonca,çayır vs)

hayvan başına, halen verdiğiniz yem miktarları?

hedeflenen besi süresi ne? 3 ay, 6 ay, 10 ay?

bu bilgi ile bir değerlendirme yapılması yerinde olur.

besi yemi yerine arpa kullanılması halinde (besi yeminde %50 arpa ya da tahıl varsa), 2-3 günde bir, 1 kg besi yemi eksiltip, yerine 1 kg arpa ilave edilebilir. bu sırada, kaba yem (saman, çayır) yeterli/bol verilecek. Fabrika yeminde arpa yoksa, arpa artışları 2 günde bir, yarım kilo (0,5 kg/gün/hayvan) yapılır.

sayın dogucan,

besideki hayvanların ırkı, ağırlığı nedir?

fabrika yeminden başka kullanılan yemler neler? (mısır silajı, saman, yonca,çayır vs)

hayvan başına, halen verdiğiniz yem miktarları?

hedeflenen besi süresi ne? 3 ay, 6 ay, 10 ay?

bu bilgi ile bir değerlendirme yapılması yerinde olur.

besi yemi yerine arpa kullanılması halinde (besi yeminde %50 arpa varsa), 2-3 günde bir, 1 kg besi yemi eksiltip, yerine 1 kg arpa ilave edilebilir. bu sırada, kaba yem (saman, çayır) yeterli/bol verilecek. Fabrika yeminde arpa yoksa, arpa artışları 2 günde bir, yarım kilo (0,5 kg/gün/hayvan) yapılır.

Hayvan gruplarım karışık biraz.
3 tane düvem
1 buzağılı inek
5 adet 6-7 aylık dana
3 adet 10-11 aylık dana
Saman, yaş pancar küspesi ve yoncam var. Silaj veriyordum küspeye döndüm. Fabrika yemi abalı.
Saman ve küspeyi karıştırıp hayvanlara bolca veriyorum küçüklere yonca ilave ediyorum.
Besi yemlerinden danalara ca nın %1.75 veriyorum ama büyüklerde bunu 2ye çıkartacağım.
Arpa kullanırsam nasıl bi değişiklik yapmam gerek. Besi sürem kusa süreli 5-6 ay

Abilerim kardeşim lerim suan yemim tuknmek uzere.besinin son 90 gunundeyız.Tekrardan arpa,kuspe,kepek almak yerine herhangi bır besiyemi alalim diyoruz. cunku hesp ypyoruz fıyt olark besi yemi daha karli gelyo.
Arpa 900Tl ,kuspe 900Tl, kepk cuvali 24 lira.

Abilerim kardeşim lerim suan yemim tuknmek uzere.besinin son 90 gunundeyız.Tekrardan arpa,kuspe,kepek almak yerine herhangi bır besiyemi alalim diyoruz. cunku hesp ypyoruz fıyt olark besi yemi daha karli gelyo.
Arpa 900Tl ,kuspe 900Tl, kepk cuvali 24 lira.
Kullanan birinden duydum. Kesime 3 ay kala besi bitirme yemini yemesi gerekiyor muş. Besinin İlk ayları ne kadar önemli ise , Son ayları da okadar önemliymiş.
Havalar ısınınca ptk yi kismak gerekirmiş. Ve işkembe,ayak Vs rahatsızlığı ile karşılaşmamak için besi bitirme yemi tuketilmeli imiş. Bilmem ne kadar doğru. Besi işinde Herkes değişik yorumlar yapıyor , Bu işte yeni olanlarin (Benim gibi ) kafası karma karışık oluyor.

• Beğen
Kullanan birinden duydum. Kesime 3 ay kala besi bitirme yemini yemesi gerekiyor muş. Besinin İlk ayları ne kadar önemli ise , Son ayları da okadar önemliymiş.
Havalar ısınınca ptk yi kismak gerekirmiş. Ve işkembe,ayak Vs rahatsızlığı ile karşılaşmamak için besi bitirme yemi tuketilmeli imiş. Bilmem ne kadar doğru. Besi işinde Herkes değişik yorumlar yapıyor , Bu işte yeni olanlarin (Benim gibi ) kafası karma karışık oluyor.
İşte hammaddemiz bıtmk uzere tekrar dan alalım diyoruz fakat su gunlerde cok pahali.onun için besi yemine gecicez ama fabrika yemi hiç kullanmadik bakalim 20 ton alcaz arastirma ypyoz kaliteli olsun

İşte hammaddemiz bıtmk uzere tekrar dan alalım diyoruz fakat su gunlerde cok pahali.onun için besi yemine gecicez ama fabrika yemi hiç kullanmadik bakalim 20 ton alcaz arastirma ypyoz kaliteli olsun
Proyem besi bitir var. Bi incelemeni öneririm. Arpa ile ,kepek ile ,ptk ile neredeyse aynı fiyata geliyor. Bende arpayi artirmayi düşünüyordum ama bu ortamda besi yemini arttırmak mantıklı geliyor

• Beğen
Hayvan gruplarım karışık biraz.
3 tane düvem
1 buzağılı inek
5 adet 6-7 aylık dana
3 adet 10-11 aylık dana
Saman, yaş pancar küspesi ve yoncam var. Silaj veriyordum küspeye döndüm. Fabrika yemi abalı.
Saman ve küspeyi karıştırıp hayvanlara bolca veriyorum küçüklere yonca ilave ediyorum.
Besi yemlerinden danalara ca nın %1.75 veriyorum ama büyüklerde bunu 2ye çıkartacağım.
Arpa kullanırsam nasıl bi değişiklik yapmam gerek. Besi sürem kusa süreli 5-6 ay
inek, siyah-alaca, 600 kg ağırlıkta ise;

0,750 kg pamuk küspesi
1,500 kg ayççek küspesi
5,600 kg saman
5,100 kg mısır sapı
15,000 kg pancar posası verilebilir.

ayrıca, süt verimine göre süt yemi verilir (5-10 kg)

düveler: günlük 700-800 gram ağırlık artışı olacak şekilde beslenmeli. ağırlıkları, yaşları yazılmamış.
6-7 aylık danalar, 700-900 gram ağırlık artışı ile yemlenir.
10-11 aylık danalar 1,100-1,5 kg ağırlık artışı olacak şekilde yemlenir. ağırlıkları yazılmamış.

bir yaşında, 320 kg danalara:

2,2 kg saman
6-8 kg pancar posaso
3,5-4 kg arpa
1 kg ayçiçek küspesi
0,5 kg pamuk küspesi
20 gram tuz-vitamin
70-80 gram mermer tozu-mineral verilebilir.

dikkat arpa artışı kademeli (2 günde bir,0,5 kg) yapılır.
verilmesi hedeflenen arpa 3,5 kg ise: 1,0 kg arpa ile başlanır; kalan arpa miktarı kadar saman rasyona ilave edilir (3,5-1,0 = 2,5 kg saman ilave edilir.
rasyondaki saman 2,2 kg ise; saman miktarı 4,7 kg ile başlanır.
rasyona 0,5 kg arpa ilave edildiğinde, rasyondan 0,5 kg saman azaltılır.

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: dogucan