Arpa tohumu seçimi

10.11.2013
1,731
1,868

Selamunaleyküm dostlar.
Bu yıl arpa ekmeyi düşünüyorum.
Düzce'de ikamet etmekteyiz, sonbahar ve ilkbaharda havalar yağışlı gittiği için sulama işçiliği yapma gerekliliği ortadan kalkıyor, ancak ilkbaharda yağan yağışlar ve rüzgarlar nedeni ile arpa ve buğdaylarda yatmalar meydana geliyor. Bu nedenledir ki zaiatlar çok oluyor insanın bütün aşkı şevki kırılıyor.
Tohum seçimi yapacağım, bir yere kadar eledim yalnız sizdende tavsiye ve fikir istemekteyim.
1. olarak İTU İyi Tarım Uygulamaları ( http://ituiyitarim.com/ ) firmasının NS NONİUS çeşitini sizlerle paylaşmak isterim;
40491

2. olarak PROGEN Tohumculuğun ( http://www.progenseed.com/29_Tohumluk-Arpa-Finola.html ) FİNOLA isimli çeşitini sizlerle paylaşmaktayım,

40492

3. olarak T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI Tohumluk Tescil Ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğünün ( https://www.tarimorman.gov.tr/BUGEM...porları/Arpa/trakya altı sıralı arpa 2018.pdf ) TRAKYA BÖLGESİ ALTI SIRALI ARPA TESCİL RAPORU'ndan birkaç veri paylaşıyorum.
40493
40494
40495

Buradaki veriler ışığında bana tavsiyede bulunabileceğiniz tohum hangisidir?
Daha önce bu tohumlardan herhangi birini eken arkadaşlar aldıkları verimi bizlerle paylaşırsa çok güzel olur.
Kendi ektiğiniz ve veriminden memnun olduğunuz çeşitleri de tavsiye edebilirsiniz.
Teşekür ediyor bereketli çalışmalar diliyorum.

İki senedir Finola ekiyoruz. Gayet memnunuz. Bende bu araştırmaları incelemiştim. Gerçekten verimi ve değerleri iyi çıkıyor. Çakıl taşı gibi daneler. Daha önce Ketos, Scarpia ve Lord' ta ektik. Onlara göre fark var.
Hocam yaptığınız uygulamaları paylaşabilir misiniz?
1000 m2 yerden ne kadar arpa verimi aldınız?
Aynı şekilde 1000 m2 yerden ne kadar saman balyası verdi?
En önemlisi herhangi bir yatma ve ya hastalık gibi bir sıkıntı yaşadınız mı?

Hocam yaptığınız uygulamaları paylaşabilir misiniz?
1000 m2 yerden ne kadar arpa verimi aldınız?
Aynı şekilde 1000 m2 yerden ne kadar saman balyası verdi?
En önemlisi herhangi bir yatma ve ya hastalık gibi bir sıkıntı yaşadınız mı?
Normal uygulamalar yaptık. Kendi bölgemizde yapılan. Bu sene verim 700 Kg civarlarında oldu. Daha satmadık. Net değer veremeyeceğim. Ama 700' den aşağı vermemiştir. Geçen senede 600-650 civarindaydi. Verimi yüksek bir arpa. Balya olarak sayı veremeyeceğim. Çünkü sapı sattık. Ama sap çok çıkıyor. Başak dökmüyor. Yatması pek yok. Gübreli yerler dışında. Hastalık yaşamadık.
IMG-20190609-WA0059.jpeg
IMG-20190618-WA0008.jpeg
IMG-20190609-WA0062.jpeg

Arkadaşlar bizde sladoran ekeceğiz yer Burdur nasıldır tarım kredi den alacağız
Bilgi vermenizi rica ederim
Ben finolayı sordum bilen yok demekki daha bizim bölgeye gelmemiş denemek amaçlı nereden bulabiliriz toğumunu

Arkadaşlar bizde sladoran ekeceğiz yer Burdur nasıldır tarım kredi den alacağız
Bilgi vermenizi rica ederim
Ben finolayı sordum bilen yok demekki daha bizim bölgeye gelmemiş denemek amaçlı nereden bulabiliriz toğumunu
Pek bilinen bir çeşit değil. Daha tam olarak yayılmadı. Progen firmasının tohumu. Onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bayiye yönlendirirler. Belkide direkt satışta yaparlar.

Eskişehir için ne önerirsiniz arpa tohumu arkadaşlar kıraç arazide bu yıl eksilmiş en yüksek verim veren arpa çeşidi nedir?
Biz tarım92 ekiyoruz Eskişehir'de (Mihalıçcık). Yıla göre değişmekle birlikte en fazla 470 kg verim aldım. Bir sefer arcanda ektim ondan 550 kg aldım aslında dahada alabilirdim ama kışa girmeden tam anlamıyla sırayı düzemedi o yüzden ölük ( çıkmayan tohum ) yaptı.Bu sene ince04 deneyeceğiz, hayırlısı diyelim artık.

• Beğen
Tepkiler: Tutan Kamon
Biz tarım92 ekiyoruz Eskişehir'de (Mihalıçcık). Yıla göre değişmekle birlikte en fazla 470 kg verim aldım. Bir sefer arcanda ektim ondan 550 kg aldım aslında dahada alabilirdim ama kışa girmeden tam anlamıyla sırayı düzemedi o yüzden ölük ( çıkmayan tohum ) yaptı.Bu sene ince04 deneyeceğiz, hayırlısı diyelim artık.
Cevabın için teşekkürler ince04 sertifikalı tohum fiyatı nedir biliyormusun belki bende deneyebilirim. Arcanda tohum fiyatı 2, 50 TL tarım 92 1.90 TL arasında çok fark var. Acaba verinde arcanda bu farkı kapatırmı ne dersin?

Kolay gelsin bereketli kazançlar dilerim. Dekara kaç kg arcanda ektiniz acaba öğrenebilir miyim. Birde gübre uygulamasi nasıldır.

Arkadaşlar bölgenizde yaptığınız ekimler bu harita ile örtüşüyor mu?
Meteoroloji genel müdürlüğünün Tarımsal Hava Tahmini diye bir sitesi var oradan tarım ile alakalı yararlı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.
40732

BURAKBEY.. Kesinlikle İç Anadolu ve çevre illerin hem kuru hem de taban alanlarının en iyi arpası Burakbey.. Eskişehir, Afyon, Uşak, Ankara, Kırşehir, Yozgat, Kayseri, Sivas, Malatya vs.. vs.. farketmez Burakbey saydığınız tüm çeşitlerden daha yüksek verimli.. Kardeşlenmesi çok iyi ve boyu da orta-uzun olduğundan sap saman verimi de gayet iyi, ekstra geliri de var yani. Yatmaya da dayanıklı..Biraz araştırırsanız tohumluğunu da kolayca bulursunuz. Tavsiye olunur.. Not: Bir uyarı olsun, Trakyanın sulu çeşitlerini İç Anadolunun kurusunda ekme konusunda tedbirli olun, yıl kurak giderse zarar edebilirsiniz..

Ben de bu yıl taban yere (ovaya) 89 dekar arpa ekeceğim. Tercih ettiğim çeşit Manava. Sağlayıcısı da alfa tohum. Çift sıralı değil de altı sıralı ekecek olsaydım nonius ekerdim. Çift sıralı ve altı sıralı arasında verim farkı nedir? Tecrübeli olanlar yazarsa sevinirim.

Ben de bu yıl taban yere (ovaya) 89 dekar arpa ekeceğim. Tercih ettiğim çeşit Manava. Sağlayıcısı da alfa tohum. Çift sıralı değil de altı sıralı ekecek olsaydım nonius ekerdim. Çift sıralı ve altı sıralı arasında verim farkı nedir? Tecrübeli olanlar yazarsa sevinirim.
Taban yerde suluda bu sene 6 sıralı ile tonu geçenler oldu 2 sıralı ile maksimum 500 kg verim alındı