Artık internetten de tarla kiralanabiliyor! Eski Köye Yeni Adet

Tarım ve Orman Bakanlığı dijitalleşme kapsamında, çeşitli gerekçelerle atıl olabilecek arazilerin üretime yönlendirilmesi için Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) platformunda tarım arazileri kiralama modülünü kullanıma sundu. Bakanlık bununla ilgili kısa bir video hazırladı. Video üzerinden modülün nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Geçmişte ütopik olarak görünen bir çok düşünce gerçek hayata geçecek gibi görünüyor.

Kaynak: tarımdanhaber

Tarım ve Orman Bakanlığı dijitalleşme kapsamında, çeşitli gerekçelerle atıl olabilecek arazilerin üretime yönlendirilmesi için Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) platformunda tarım arazileri kiralama modülünü kullanıma sundu. Bakanlık bununla ilgili kısa bir video hazırladı. Video üzerinden modülün nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

Geçmişte ütopik olarak görünen bir çok düşünce gerçek hayata geçecek gibi görünüyor.

Kaynak: tarımdanhaber
Kontrol ettim güzel bir uygulama ama eksik yönleri var zamanla düzeltilir

Düzgün bi bilgilendirme yapsalar keşke bune böyle saçma sapan işler uygulamanın adı nedir bu arada nerden indiriliyot androidlere yoksa web sitesi mi cevaplar mısınız?
Geçen aylarda tarım ilçede benide kayıt ettiler. E devlet üzerinden kayıt yaptı oradaki bayan beni. Ancak daha doğru işleme girmemiş. 2021 yılında tam faaliyete geçecek demişti.

Fikir çok mantıklı ama sarı siteden bir farkı olması gerekiyor. Zira sarı sitenin egemenligini hicbir sektörde kolay kolay yenemiyorlar. Şuan sarı sitede kiralık tarla-bağ-bahçe görüntülenebiliyor.

Uygulamayı henüz incelemedim ama yolda gördügüm,tarla sahibinin şehirli olduğu bir tarlanın icar durumunu öğrenmek çok iyi olurdu. Parsel sorgu uygulamasıyla senkronize bir seyler olursa tutabilir. Bildiğim kadarıyla tarla sahibini tanımadıgınız veya komsunun tanımadıgı bir tarlayı kolay kolay bulamıyorsunuz.

Fikir çok mantıklı ama sarı siteden bir farkı olması gerekiyor. Zira sarı sitenin egemenligini hicbir sektörde kolay kolay yenemiyorlar. Şuan sarı sitede kiralık tarla-bağ-bahçe görüntülenebiliyor.

Uygulamayı henüz incelemedim ama yolda gördügüm,tarla sahibinin şehirli olduğu bir tarlanın icar durumunu öğrenmek çok iyi olurdu. Parsel sorgu uygulamasıyla senkronize bir seyler olursa tutabilir. Bildiğim kadarıyla tarla sahibini tanımadıgınız veya komsunun tanımadıgı bir tarlayı kolay kolay bulamıyorsunuz.
Sarı site???

Genelde bizim buralarda hisseli araziler, En yakındaki ortak ilgilenir piyasayı da bilmez birine kiraya verir 30 yıl başkasına vermez. Parayi da alamaz. Bi de kötü bir ahlak var istediği verimi almasa da eken yediğinden gezdiğinden aldığından Hiç geri durmaz ancak verim İyi değil der kirayı vermez. İşini de iyi yapamaz verim de alamaz 3 yılda bir bir yıllık Öder falan. Böyle sacma sapan bir düzen var.

70 yaşında amcalar Ekiyor bir gübre atıp 250kg biçiyor bugday hastalıktan kırılıyor ama çiftçilik bitmiş bu iş yapılmaz artık diye bütün gün ağlar gelir senin ektigin yerlerin sahiplerine yeri bana ver der gelip senin onunu keser bırakıp emekliligini yaşamak yerine ülke ekonomisine komsusuna yer sahibine alayına külliyen zararı var nefes aldıkça Borc takıyor etrafına :)

Biz ekmeye yer bulamayız ayıp olmasın diye kimseye söylemeyiz yerleri bize ver diye falan. Acayip sacma bir düzen. Şu kiralama işlerinde bi kurumsalliga gidilmesi lazım. Emlakcilar Bu işi pek beceremedi. 10 yıl 20 yıl geçer fiyat neyse enflasyon oranında her yıl zam yaparak falan ekecek yer bulabilmeyi çok isterdim. İnşallah bu tarz uygulamalar yangınlasir işini hakkiyla yapmak isteyenlere yarar.

Adam geliyor ben babanın çocukluk arkadaşıyım yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi der 50km uzaktan gelen adama kiralar yerini, Yan komşun 14bin verdiğin araziye 14500vereyim der son 5 yılda kiralarinin yarısını odememis tokatci :)

Cidden şu konularda çok dertliyim cok isterim bu işlere çözüm olacak bir yol bulmalarıni.

Adam muhtar olur köyde Kim yerini kiraya verecek olsa komşu köyden kodaman biriyle anlaşıp ortak ekip köye ait araziler dahil peşkeş çeker vs vs..
tarım il müdürlükleri çalışssa birşeyler olur ama en önce şu tapu sorunları çözülmeli ama çok haklısınız yazdıklarınızda

Güzel uygulansa çok güzel arkadaşlar arkadaşlar geçen de söyledim ama bazen uygun fiyatlı tarlalar e satış yani sulh ve icra mahkemelerin de de oluyor incelemenizi öneririm özellikle Trakya da çok fazla

Sulh hukuktan yapılan satışların bir kısmı için yazıyorum Trakya için araziye ilgili olmayan mirasçı yerleri bilerek satışa götürüyor arazinin değeri farazi olarak on lira ise yirmi lira istiyor. Mahkeme satıyor tabiki teşçiler ucuz yolla alma peşine düşüyorlar. Yani kardeşime kalmasında ne olursa olsun diyor. İşin sonunda bir bakıyor atadan gelen arazi elalemin oluyor. Kimsenin elinde yeterli ne arazi kalıyor nede para. Nokta

Sulh hukuktan yapılan satışların bir kısmı için yazıyorum Trakya için araziye ilgili olmayan mirasçı yerleri bilerek satışa götürüyor arazinin değeri farazi olarak on lira ise yirmi lira istiyor. Mahkeme satıyor tabiki teşçiler ucuz yolla alma peşine düşüyorlar. Yani kardeşime kalmasında ne olursa olsun diyor. İşin sonunda bir bakıyor atadan gelen arazi elalemin oluyor. Kimsenin elinde yeterli ne arazi kalıyor nede para. Nokta
trakya da malesef farklı sorunlar da var forumdan biliyorum

İşin kaynağı zaten miras paylaşımı. Ziya organiği diyorsan konu oraya çıkıyor. Mesela bir avukat abiyle sohbeti aktarayım.
Mirasçılar anlaşıyor ziya organiğe gidip komşu parsel sizin bunu da 200 binliraya alın diyor kar ama ziya organik teklif edilen fiyata almayıp mirasçılar yeri satışa götürüyor ihalede ziya organik 400bin liraya yeri alıyor.
Başka örneklerde yazabilirim.

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Screenshot_2020-12-28-16-14-22-068_com.android.chrome.jpg

Nevşehir 8 ayda kaç para kaldırıyor bir tarladan bu fiyatlar gerçekmi. İcar fiyatlarına da cümbüş geldi hadi hayırlısı bakalım

İşin kaynağı zaten miras paylaşımı. Ziya organiği diyorsan konu oraya çıkıyor. Mesela bir avukat abiyle sohbeti aktarayım.
Mirasçılar anlaşıyor ziya organiğe gidip komşu parsel sizin bunu da 200 binliraya alın diyor kar ama ziya organik teklif edilen fiyata almayıp mirasçılar yeri satışa götürüyor ihalede ziya organik 400bin liraya yeri alıyor.
Başka örneklerde yazabilirim.
şu anda ihaledeyım mesela birisini geçtik ama esas yarın belli olacak mirasçılar da o durum var ben bunun içindeyım bizim köyde hiç tek tapu yok sayılır kardeşler anlaşamayınca malesef kimse baba malını görmüyor

• Beğen
Tepkiler: FEHİM