AŞIRI ZAM FURYASI DEVAM EDİYOR

zincir marketler, herkes biliyor, 4-6 adet hepsi, kesilen cezaları vatandaştan çıkarıyor...muhtemelen
bir deterjanın fiyatı, 44 liradan 85 liraya oradan 115 liraya çıktı...
bir kutu sabun, 22 liradan 28 liraya, oradan 40 liraya çıktı...
bunlar, gördüklerimiz...
öteki ürünlerde, muhtemelen böyle...
akaryakıt zammı, gübre zammı, elektrik-gaz zammı, büyükşehirlerde, belediyelerin su zammı vb...
hepsi muhtemelen %100 den çok...

artış oranları, %100 leri aştı...
kur artışı (devalüasyon), %50...
asgari ücret artışı, %50
memur, emekli maaş artışı, %25-30...

nedir bu yapılan...
halkın fukaralaştırması...
vurun abalıya demiş...eskiler

çare va mı...(eski bir siyasetçi, rahmetli cumhurbaşkanı demirel...mekanı cennet olsun)

soru:

sabit gelirli (ücreti ile geçinen bir çalışan (işçi, memur)...
diyelimki elde ettiği aylık geliri (maaş ya da ücreti) ile geçiniyor...fakat hiç tasarruf edemiyor...
geliri giderine eşit...
(kira, yiyecek, giyecek, ulaşım, okul gideri, yakıt, elektrik, su, gaz, tel vb)

bu kişinin maaşı, yüzde 50 ya da yüzde otuz artırılsın...
bunun yanında, tüm giderleri yüzde 100 (%100) artsın...

bu kişi ya da aile, geçinebilir mi...
geçinemezse,
ne yapmalı...

oynamaya devam etmeli...
topu taca atmalı...
oyunu bırakmalı...

Bazıları dibine kadar bitmeden anlamaz anlatamassın
Bi karikatür var yayınlamakta sakınca görüyorum olay şu raflar dolu alışveriş yapan çift market arabasında bir ekmek var sadece ve raflara bakarak hamdolsun cok şükür raflar ağzına kadar dolu der

üst gübre için dekara 15kg üre atılması 15 kg da 21sülfat atılması elzemdir 2defada yaprak besleme hamdolsun depolarda gübre var

Bazıları dibine kadar bitmeden anlamaz anlatamassın
Bi karikatür var yayınlamakta sakınca görüyorum olay şu raflar dolu alışveriş yapan çift market arabasında bir ekmek var sadece ve raflara bakarak hamdolsun cok şükür raflar ağzına kadar dolu der

üst gübre için dekara 15kg üre atılması 15 kg da 21sülfat atılması elzemdir 2defada yaprak besleme hamdolsun depolarda gübre var
Üre 5 liradan 21 lik 4 liradan satan olursa niye atmıyalım ? bu fiyatların üzeri kurtarmaz beni, gübre satan alıcı bulsun kendine der geçerim hiç düşünmem,

tedarik zinciri cartlamış enflasyon patlamış vatandaş hoplamış beni ilgilendirmez, bunların hiçbirisinin sebebi ben değilim, çözümü hiç değilim, gübresiz aşım ağrısız başım olur daha ne olsun.

emekli, asgari ücretli...
içtiği su miktarını yarıya indirmeli...

dikkat:
içilen su miktarının azaltılması...
böbreklere zararlı olabilir...
böbrek hastalığı yapabilir...
böbrek hastalığı...
yüksek tansiyona sebep olabilir...
yüksek tansiyon...
kalp krizine sebep olabilir...
kalp kırizi...
çare olabilir....mi....acaba...

şaka bir yana....

dünyada, aç gözlülüğün, para kazanma hırsının azalması...
insanların, makul ve mantıklı-akıllı davranmaları şart...

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Devlet gemisini gönderir umman dan 300 dolara alır gelir tanzim satış yapar alırım, değilse şişik fiyattan gübreye faizsiz kredide uymaz bana, kırk yılın başı dışardan ucuza gübre getirecek, regülasyonda istemez ummandan aldığını daha ucuz fiyattan zarar ederek bana sat demem, ummandan getirsin aldığı fiyata satsın, yada başka ucuz yerden ne bulursa getirtsin satsın, onuda yapmayacaksa otursun oturduğu yerde güzel güzel, böyle iyi demekki, kaç aydır oturduğuna göre ucuza getirmek istemediğine göre sıkıntı yok demekki...devlete don olan bana şalvar olur.Develet isteyecekki gücüyle iradesiyle milletimde vatanımda olsun, bende isterim, ondan güçlü değilimki tarzan gibi çıkayım vatanımda milletimde olsun tek başıma yapayım isteyeyim.

market denetlemekle olmaz sadece, pazara gübre getirenler kaça aldı getiriyo kaça satıyo, kendi getirince kaça alıp getirebiliyor, rekabet kurumu var sonuçta, ne kadar ucuza getiren olursa o kadar iyi, ama isterlerse iyi, devlet istemezse bunları üretici münferit talep etmesiyle ne olur ki? sonuçta herkesin bir hesabı vardır, kimsenin hesabı kimseye uymaz, önemli olan ucuza gübre getiren rekabet eden varmı yokmu ? bu iş oluyormu olmuyormu, olmuyorsa zorla güzellik olmaz, yapacak bişey yok demekki.

Son düzenleme:
Üre 5 liradan 21 lik 4 liradan satan olursa niye atmıyalım ? bu fiyatların üzeri kurtarmaz beni, gübre satan alıcı bulsun kendine der geçerim hiç düşünmem,

tedarik zinciri cartlamış enflasyon patlamış vatandaş hoplamış beni ilgilendirmez, bunların hiçbirisinin sebebi ben değilim, çözümü hiç değilim, gübresiz aşım ağrısız başım olur daha ne olsun.
Kardeş kendine der geçersin ektiğinin maliyet verim hesabı yaparsın seneye ekmessin ekbetteki bunların sebebi veya çözümü ne sen ne ben nede bizleriz nedense = tirin sonucunu cezasını faturasını bizler ödüyoruz

Bu iş domino taşı gibi elbet sıra gelecek

Her fiyat artışı kendisinden sonraki fiyat artışının domino taşıdır
Her zam kendisinden daha büyük bir zamma sebeb olur

Büyük taşlar dahada buyuk taşlar banane benden daha ufak taşların sorunundan derse heleki en baştaki ufak taşa bak minnacık der nehali varsa görsün derse o minnacık taş yıkılmaya dursun

• Beğen

İyi bir program olmuş ancak bugün izleyebildim genel olarak tv izlemem

Yani programın 21:40 dakikalarından itibaren tüsedat başkanı diyorki pariteyi niye koyamadınız diyoruz 100 defa teklif ettik, her seferinde deniyolar olmadı diyolar fiyatları çok artırıyo diye maliye bakanlığından baskı geliyor, yeniden fiyatları artırmayın diye frenliyolar diyor.

Tövbe yarabbim, bu Maliye bakanlığı fiyat kontrol bakanlığımıymış? fiyatların ne olması gerektiğini bilen bakanlıkmıymış.Maliye bakanlığının görevleri neler, rekabetçi piyasa için kar marjları için tüfe için fiyatların artması yada artmaması yönünde baskı uygulayabilen bir bakanlıkmıki bu maliye bakanlığı? rekabet kurumu falan ne iş yapar?

Eğer öyle ise bu işte bir yanlışlık var, bu serbest piyasa ekonomisi mantığına tamamen çok ters bir durum, Maliye bakanlığı fiyat oluşumunda baskı rejimi uygulayan bir kurum olamazki.

Düz ovada yolunu şaşırmış iyice herkes, kimin ne iş yaptığı belli değil kurumların ne iş yapması gerektiği bile belli değil olacak iş değil.

maliye bakanlığı veya hazine gibi kurumlar fiyat belirlemede otorite olabilirmi yaa varmı böyle bir saçmalık.

ohoooo ölmüşüz ölmüş geçmiş olsun.

frene basan kendini kurtaran kurtarır yoksa böyle absürd şekilde bir takım makamlarda fiyatlar artacak diye korkan ve koltuk sevdalıları tarafından oluşturulan piyasaya kurban gider üretici vesselam.

Son düzenleme:
  • Beğen
Maliye zam yapılmasın diye baskı uygular ürünlere,

hazine basar parayı dışardan pahalı getirir ucuza satar

ummandan 300 dolara getirilen gübreyi bin dolara kaktırmaya çalışırlar

mazota zam elektriğiezam traktöre zam ekipmana zam parçaya zam

kredi kullansan faiz %30 u bulur

ürün fiyatı noolacak kaça satacağını bilmeden yapacağın bir iş zaten üreticilik.

ondan sonra ekilmedik tarla kalmasın derler

tamam o zaman maliye gelsin eksin ben icara vereyim tarlaları maliyeciye hazineye gübreciye bankaya üretsinler herkes rahat etsin.

Son düzenleme:
Kamuda çalışanların maaşları , zamlara göre arttırıldı,birazda emekliye verildi,büyük kısım susmaya başladı.
Çiftçiye bişey yok,
Ne ürününe zam,
Ne girdisinde iyileştirme.
Aldı elliye,
Sattı elliye,
Selam söyledi veliye.😊
günümüzde kullanılan soygun yapma teknikleri nelerdir?
halk nasıl soyulur?
çiftçi nasıl soyulur?
devletler nasıl soyulur?

soyulan, soyulduğunu bilirse, bunu durdurabilir mi...
bu, her zaman mümkün olmayabilir...
geçmiş zamanda ve şimdi, hükümetler halkı koruduklarını, halkı enfilasyona ezdirmediklerini söyler...
bizim bildiğimiz bu...

çarşıda, pazarda, hemen hemen her ürünün, malın fiyatı arttı...
arpa...1,5 - 2 tl den 3,5-4,5 tl ye çıktı...

3-5 liraya satılan, salatalık 25-30 lira oldu...
sebep, sahildeki seraların soğuktan etkilenmesi, ürünün az olması ya da olmaması...

elbet, çiftçinin mahsulü de hasat zamanında, geçen seneye göre artar...
istediği, düşündüğü kadar artar mı? bunu söylemek, bilmek zor...
fakat, geçen yıla göre değişeceği kesin...

baharda, yağışların nasıl olacağını kestirmek de zor...

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Girdi fiyatları arttı, maliyetler arttı, ama çarşı pazara zam gelmesin diye fiyatlar baskılandı, gıdada yüzde 7 KDV indirimide yapıldı.

Sonuç ne peki, bulgarlar gelip ekmek su et ürünleri doldurup gidiyor ülkelerine.

Bulgaristanın maliyetinden düşük değil bizim üretim maliyetlerimiz, ama market fiyatları düşük, sanıyorum yüzde 50 kadar düşük fiyatlar, ee gelip almasınlarmı, biz alım gücü düşük vatandaşın karnı doysun tüketim yapsın diye uğraşımızın sonucu üretici girdi fiyatları çok artmasına rağmen üreticinin ürünü bir türlü fiyatlanmadı buda tüketici son fiyatının düşük olmasını sağlıyor.

1645426627446.png
1645426727623.png

Şimdi sorgulamak lazım, Bulgaristanda otomobil çok ucuz, neden buradan otomobil alıp gitmiyorlarda kuzu eti, dana eti, yağ alıp gidiyorlar

Bizim vatandaş burada otomobil bayilerinde sıfır oto alma kuyruğunda, öyle bir kuyruk varki aylarca sıra gelmiyor adama yinede sırada bekliyor, neymiş prim yapıyomuş, parayı gömüyor oraya rant elde edecek otoya binecek, ama ucuzada karnı doyacak yağı ucuz yiycek gıdayı kdv yide indirince ucuz tüketecek.

Madem tüm dünyada girdiler arttı maliyetler arttı biz neden ucuz kaldık?