Asistan Arka Kepçeler Hk

04.10.2008
4,134
195

Çiflik işlerinde kullanılmak üzere kepçe arayısındayım . Standart arka kepçeler traktörü cok kirletmesi terazi sisteminin olmaması ve kova yerde iken traktöre çok uzak olmasından dolayı ayarlanmasının zor olmasından dolayı Asistan diye tabir edilen Arka kepçeleri araştırıyorum, Bu hususta bilgisi olanlar paylaşırsa seviniriz.

Bu kepçeler agır tip ve hafif tip olarak var piyasada agır tipler Platin kesim olan dolgu malzemeden olanlar , normalleri ise içi boş profil malzemeden yapılmakta. Platin olanlar daha dayanıklı ve 1200kg a kadar yük kaldırmak için kullanılıyor. Agız genişlikleri 120 ile 200cm arasında değişiyor.

Agız genişliği için standart modeller 150cm ancak 170cm lik kova kullanımı nasıl olur ?
Üreticiler hacim bilgisi paylaşmıyor hangi kova kaç metreküp bilemiyoruz.
Ayrıca 3m ve 4 m lik modeller var boşaltma yükseliği olarak.

Diğer konu markalar:

Araştırdıgımda 3 - 4 tip makina var tüm markalar bir birinin bire bir kopyasını yapıyor. Ancak hangisi kaç mm demir kullanıyor nasıldır bilemiyoruz.

Asistan ismi İzmirZiraat diye bir firmanın modeli ilk çıkardıgında koydugu isim.

Oguzyigit diye bir marka çok fazla reklam ve ilanı var internette araştırınca hep o karsınıza çıkıyor. Çok modeli var.
Ünallar marka (5yıl garanti veriyor), ile Dönmezler marka bire bir aynı tip..
Öztopraklar ile Gözde marka birebir aynı birinden biri digerine üretim yapıyor yada aynı firmalar bilemiyorum.
ressam marka var ama çok bilgi edinemedim.
Öztoprak diye bir marka ise bir interner sitesinin kendi markası kendisi üretim yaptırıyor ucuz olarak internetten satışı var..

Özkar marka var fiyatları çok pahalı değil.İzmir ziraat ın var ancak onlar halen profil sasi ve dengeleme sistemi çift pistonlu .

Terazi sistemi düzgün çalışan 1ton a kadar yükü guvenle kaldırıp indirebilen.. Ayrıca geri itmelerde 100bg traktöre dayanacak uzun ömürlü bir marka tavsiyesi olan var mı.. kova genişliği ne olmalı ideal her türlü işte kullanılacak tek kova düşünürsek , toprak,kum , gübre tasıma da..

Tabi fiyat performans önemli söz ettiğim markalar 19bin tl den 35bin tl ye kadar fiyatlarda.

• Beğen
Tepkiler: FatihÖZHAN
İzmir ziraat var bende
Loader 170 90hp çeker traktör profil şase olmasına rağmen hiç bir sıkıntı çıkarmadı 4yildir her işte kullanıyorum sert zemin hariç
Onlar ilk üretici ismi koyan bile İzmir ziraat. Ancak profil şasi ben düşünmüyorum. Platin şasi dolgu demir olanlardan düşünüyorum. İzmir ziraat in tek tip sanirim kova boyutları farklı. 170lik kova yeterlimi peki 200cm kova onerende var ama sanki traktoru zorlar gibi bence 170lik kova düşünüyorum.

Unallar ve oguzyigit in iyi kepceleri pahali donmezlere bakiyorum. Ama çok marka varmis sanirim patent sıkıntısı yok bire hır hepsi kopya yapiyor. Burada malzeme kalınlığı ve sertliği önemli

Dönmezler tercih ettik fiyat olarak daha rekabetci ve üreticisinin ilgisinden ötürü , 3-4 defa kullandık bir sıkıntı yok güzel ve sağlam ekipman. 1 adet daha aldık 4m lik. Her eve lazım diye bilirim bahcede meyve toplamada bile kullandık :)

3m boşaltma yüksekliği olan(kaldırma 3.50m )150 cm kova genişliğine sahip Akar tarım markalı asistan kepçe aldım 3 ay önce çok iyi makine fiyatına göre iyi iş çıkarıyor tek pistonlu arka kepçeler le iş yapmak hem zor hemde uzun sürüyor öte yandan ön yükleyici kepçeler de neredeyse bir traktör parası keşke daha önce alsaymışım dedirtiyor insan a Aldığımdan beri çiftlikte beton zemin üzerinden gübre doldurdum, tarla dan birkaç komşu ya gübre doldurdum yumuşak zeminden toprak aldık kanal yaptım,kurban da hayvanı kestikten sonra kepçe bağlayıp sıyırma işi yaptık nasip olursa seneye de balya şiş i yaptırıp büyük balya işi yapmak istiyorum ama düzgün iş yapar mı bilemiyorum traktör 58 hp 4 çeker erkunt tarla tipi beton zeminde yanmiş ağır gübreyi kepçe ya fazla doldurunca boşaltma esnasında biraz ön kaldırabiliyor büyük balya da sıkıntı olabilir belki asistan kepçe ile büyük balya işi yapan var mı aramızda

• Beğen
Tepkiler: ceya023