Avrupa Menşei Traktörler Neden Kısa

Merhaba çiftçi dostlarım öncelikle bu senenin hepimize bereketli,kazasız ve belasız geçmesini dilerim. Merak ettiğim bir ususu sizlerede sormak istedim. Bundan 2 ay önce Case IH JX75C traktör almıştım. Traktörüm segmentindeki yerli traktörlerden TD75 Tümosan 8075 vb. şase olarak kısa. Merak ettiğim nokta çoğu Avrupa traktörün yerli yapım traktörlerimize göre şase uzunluğu genellikle kısa. Mühendisler bunu bilerek böyle tasarlamışlar acaba neden ? Bilgilerinizi benimle paylaşmanızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler.

Jx75c avrupa değil galiba, avrupa da çoğu traktör orta segment çiftlik işi içinde kepçe kullanmada tasarlanip üretiliyor. Ülkemizde 75 hp traktör hem tarla hem ara iş motoru olarak kullanılıyor o yüzden sıkıntı yaşayabiliyoruz

Merhaba çiftçi dostlarım öncelikle bu senenin hepimize bereketli,kazasız ve belasız geçmesini dilerim. Merak ettiğim bir ususu sizlerede sormak istedim. Bundan 2 ay önce Case IH JX75C traktör almıştım. Traktörüm segmentindeki yerli traktörlerden TD75 Tümosan 8075 vb. şase olarak kısa. Merak ettiğim nokta çoğu Avrupa traktörün yerli yapım traktörlerimize göre şase uzunluğu genellikle kısa. Mühendisler bunu bilerek böyle tasarlamışlar acaba neden ? Bilgilerinizi benimle paylaşmanızı rica ederim. Şimdiden teşekkürler.
75C’nin segmentindeki karşılığı TD değil TT4 serisidir malum o da kısa bir makina. Türkiye piyasasından ziyade AB çiftçisi için tasarlamış bu konuda Mahmut bey kardeşime katılıyorum.

Hayırlı olsun.
Steyr 768 , 8073 , MF 285, 20 cm ara şanzıman olacak şekilde eskiden üretilirdi, ara çapalama işlemlerinde dönüm başını fazla ezmesi sebebiyle compact modellerde ara şanzıman çıkartılmış oldu.
İlk çıkan çift çeker traktörlerde, 4. sıraya atlayarak balye makinesi kullanılıyordu.
Dümenlemeyi iyileştirmek için kapalı ön aks veya süper dümenlemeli modeller yerine maliyetleri de kısmak için ara şanzıman çıkartıldı.
Ürün gamında tek tip modele firmaların yönlenmesi de yetersizlik olarak görülebilir.

• Beğen
Tepkiler: Adigee55