Avrupanın EN Büyük Besi Bölgesi-KAYSERİ

Hakaret degil had bildiriyorum insanlari yanlis bilgilendirmeyin bakmakla is ogrenilseydi kediler kasap olurdu once iki dana al besle kasaba ver benimle ayni kulvara gir oyle konusalim
Eğer aynı sektörde para kazanabilen bircok insan varsa sen beceremiyorsun demektir artık bunu kabullen. Ve bir daha hiçbir bok bilmeyen velet diye geniş geniş konuşmayacaksın. Her sektörde işin yanı sıra yatırım maksatlı bu işe giren büyuklü kuçüklu birsürü adam var hepsi de memnun. Eğer kazananıyorsan suçu kendinde ara ve alternatif üretmeye çalısan insanlara bok atma. Ayıp günah.

Arkadas futboldan anlamak icin futbolcu olmaya gerek yok.

Verecek cevabin varsa ver bitsin biz de ogrenelim. cevap vermeye degermisin deyip hakaret etme, ince zeka urunu degil saygisizlik oluyor.

Onceki mesajdaki maddelerden birisine bile verebilecek cevap yoksa benim icin sorun degil.
Bir daha lutfen hakaret etme, ayni sekilde cevap vermek zorunda kalmayalm, okuyanlara saygisizlik olur..
ustam örnekte hata var futboldan anlamadan antrenörlük yaparsanız küme düşersiniz olan takıma olur hocaya bişey olmaz [emoji16]

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Benim soyledigim antrenorluk degil, futbolu anlayabilmek.Gol mu ofsayt mi, faul mu degil mi, hangi oyuncu daha iyi gibi seyler. Dikkat ederseniz futbol oynamadan hakem olan cok var, hem de iyi hakem.

Dededen babadan hayvancilik yapip olduk bittik diyenlere mi inanalim, yukarida besicilik yapan link verdigim arkadasa mi. Okumus hayvani tanimaz, veteriner bilmez, zooteknist rasyondan anlamaz diyenelere mi yoksa televizyonda gordugumuz Feyz programindaki Sayin Solakoglu`na mi inanalim ? Babasi nakliyeci, kendisi ciftcilik yapmadan baslamis sutculuge.

Konu basit, kapakli dogu danasimi iyidir, saf irk et hayvani mi ? Elbette kimse kimseye inanmak zorunda degil, dogu mali daha kaliteli diyen alip besler, et irki iyi diyen alip onu besler.

Bizim yerli hayvanlar iyi diyen, yillardir bolgede olan montofonu besler, kombine iyi diyen simmental alir, daha iyisi holstein diyen onu alir.

Melezlemeye inanan Simentalci arkadas gibi simentale et irki atar, http://www.trakkulup.net/showthread.php/89304-ufak-capli-besicilik-yapmak-istiyoruz basligindaki Oguz arkadas gibi melezler fotograflari da koyar.

Bir isi uzun sure yapan degil, yapip basarip daha fazla kazanan bence daha itibarlidir.

Para kazandim diyen besicilere bakiyoruz et irki yapiyorlar, hepsi mi yalanci bunlarin yoksa Kars`a gidip dana almayami useniyorlar. Ben Kars`taki arkadaslar kotu, bilmiyor onlar demiyorum, ama devir degisti yeni irklar geldi, piyasa tanidi, o arkadaslarda bu irklarla calismaya baslamazlarsa ileride gec kalmis olabilir diyorum. Eskiden montofon yaparlardi, simental geldi melezleyip sonra da saf kanini alip ureterek yaptilar, simdi et irki geldi. Angus, limuzin geleli kac sene oldu, birileri denerse dogu bolgemizde belki basarir digerlerine ornek olur.

Hangi irki secerse secsin, bu zor isi yapana kolay gelsin, kazandigi bereketli olsun.

Dogunun meralarını görmeyen inanmaz.. degil ulkemizi beslemek.. et bile satarız dışarıya..

Lakin dedigim gibi butun doguyu toplasan bi istanbul nufusu etmez..

Onyılların ihmali, terör, aptalca politikalar.. kırsal kalkınmanın be oldugunu be kadar önemli oldugunu anlamayan kafası buyuk ama ici boş makam mevki sahipleri yüzünden.. doğu bomboştur buğün.

Ceyrek kapasitede bile degildir..

---

Erzurum merkezli cok cok buyuk ulke et acigini kapatabilecek kadar buyuk bi sozlesmeli angus projesi var.. henuz hazirlik asamasinda..

Insallah hayata gecerse ornek olabilecek buyuk bi proje..

Benim soyledigim antrenorluk degil, futbolu anlayabilmek.Gol mu ofsayt mi, faul mu degil mi, hangi oyuncu daha iyi gibi seyler. Dikkat ederseniz futbol oynamadan hakem olan cok var, hem de iyi hakem.

Dededen babadan hayvancilik yapip olduk bittik diyenlere mi inanalim, yukarida besicilik yapan link verdigim arkadasa mi. Okumus hayvani tanimaz, veteriner bilmez, zooteknist rasyondan anlamaz diyenelere mi yoksa televizyonda gordugumuz Feyz programindaki Sayin Solakoglu`na mi inanalim ? Babasi nakliyeci, kendisi ciftcilik yapmadan baslamis sutculuge.

Konu basit, kapakli dogu danasimi iyidir, saf irk et hayvani mi ? Elbette kimse kimseye inanmak zorunda degil, dogu mali daha kaliteli diyen alip besler, et irki iyi diyen alip onu besler.

Bizim yerli hayvanlar iyi diyen, yillardir bolgede olan montofonu besler, kombine iyi diyen simmental alir, daha iyisi holstein diyen onu alir.

Melezlemeye inanan Simentalci arkadas gibi simentale et irki atar, http://www.trakkulup.net/showthread.php/89304-ufak-capli-besicilik-yapmak-istiyoruz basligindaki Oguz arkadas gibi melezler fotograflari da koyar.

Bir isi uzun sure yapan degil, yapip basarip daha fazla kazanan bence daha itibarlidir.

Para kazandim diyen besicilere bakiyoruz et irki yapiyorlar, hepsi mi yalanci bunlarin yoksa Kars`a gidip dana almayami useniyorlar. Ben Kars`taki arkadaslar kotu, bilmiyor onlar demiyorum, ama devir degisti yeni irklar geldi, piyasa tanidi, o arkadaslarda bu irklarla calismaya baslamazlarsa ileride gec kalmis olabilir diyorum. Eskiden montofon yaparlardi, simental geldi melezleyip sonra da saf kanini alip ureterek yaptilar, simdi et irki geldi. Angus, limuzin geleli kac sene oldu, birileri denerse dogu bolgemizde belki basarir digerlerine ornek olur.

Hangi irki secerse secsin, bu zor isi yapana kolay gelsin, kazandigi bereketli olsun.
abi istersen hipnoz yoluyla anlat.
AN LA TA MAZ SIN. vallaha anlatamazsın. Firma ismini vermeyecem ankarada bilindik bir esya magazasi sahibi var amcamin arkadasi besi ciftligi kurdu angus getirip besliyormus. 6 7 ay civarı besleyip 2000 tl kârla kesiyormus. Simdi kartacalı reis gelir derki "onlar cok zengin ya ondan kazanıyorlar" ama şunu yazın bir yere angus sperması max 100 tl. Yapmak isteyen yapar kimseyi zorlamiyoz. Ayrıca kiziltan abinin dedigi oguz abi cok basarili is yapan örnek bir insandır aksini iddia eden biri bu işten anlamiuordur

Eğer aynı sektörde para kazanabilen bircok insan varsa sen beceremiyorsun demektir artık bunu kabullen. Ve bir daha hiçbir bok bilmeyen velet diye geniş geniş konuşmayacaksın. Her sektörde işin yanı sıra yatırım maksatlı bu işe giren büyuklü kuçüklu birsürü adam var hepsi de memnun. Eğer kazananıyorsan suçu kendinde ara ve alternatif üretmeye çalısan insanlara bok atma. Ayıp günah.
Agzini topla dogru konus ogle atıp tutup yanima kalir zannetme

Nezamn para kazanamadim battim bittim dedim lafi arkandan anlama herzaman para zaman dim ve herzaman da söylüyorum beside fazla para yok buzağıcilikta paravardir

Sizinle ayni kulvarda bir arkadasin mesajlari var

http://www.trakkulup.net/showthread.php/84776-itallar-ve-dogu-mallari

Burada birinci , yirmiikinci ve ellibesinci mesajlari okursaniz, bu basarili besici arkadas ithal et irki ile dogu mallari hakkinda tecrubelerini yazmis, ben O`nun yalancisiyim.

Benim yazdiklarima cevap verebilirseniz haddimi bildirmis olursunuz, soyleyecek sozu olmayan hakaret eder. Lutfen hakaret etmeyin.

Siz uzun suredir bu isi yapip bilgi ve tecrube kazanmissiniz ama yukaridaki arkadas besici ve hem dogu mali yapmis hem et irki, aradaki farki yazmis, ustelik kazandigi parayi da yazmis, alisini, rasyonunu, kazancini hepsini yazmis, neden kendisine degil size inanalim, siz de aciklayin olayi, nasil yapilir besicilik bizlerde ogrenelim.

Allah kazandiginizin bereketini versin.
Adam benim dediğimin aynisini diyor italde ucuz oldugundan alista para kazanırsın kars hayvaninin iyisini alirsan para kazanirsin bak beside hersey verdiginle alakali kesif yemi fazla verirsen yaglandiriisin kisa surede kesmek zorunda kalirsin silaj yoncayla beslersen yaglanmaz uzun sure gider fazla kar edersin sen bana besleme rasyon hangi hayvan iyi nasil beslenmeli diye sormadinki bak iki besici karsi karsiya gelse bunlari konusur sen bilmediginden bunlari konusmuyorsun benm karsi çıktığım ital getirerek paramizi bosa veriyoruz iyi kars hayvani dogru beslemeyle daha iyi oluyor kars malini kotulemeyle biseye varamassin angus atalim sunu yapalim demek bos o adam mali alirken euro 3200 civarindaydi simdi4100 civarında kazanci zaten kül oldu gitti

Agzini topla dogru konus ogle atıp tutup yanima kalir zannetme
Kac kere bana velet vb laflar ettin ağzımı acmadim buyuge saygim vardir diye. Ama bi dur durak bilmiyonki arkadaş. Boyuna fırca boyuna hakaret. Bizde buraya bilgi alisverisine geldik ne desek hakarete fırcaya ugruyoz ne desek azar işitiyoz. Ayip ya ayip

Hak ediyon koyde olsa iki dana beslemeyen coluk cocugu adam yerine koymazlar senin yasinda birini karsilarna alip laf bile etmezler yine ben sana cevap veriyorum sana kac kere dedim biliyorsan konus diye ondan bundan duyduğun dogru olup olmadigini bilmedigin seyleri savunma

Beside hersey verdiginle alakali degil, yemden yararlanma diye birsey var, ayni yemi yiyen bir irk 1.5 kg yapar oburu 1 kg yapar.

Kars hayvaninin iyisi denen saf simental, kirma degil.

Kars hayvaniyla kurbancilik yapiliyor dogrudur, kurban canli satiliyor yagsiz kesim yapilmiyor kazandiriyor. Ama kurbanda satilan malin zarar ettigini herkes soyluyor. Yagli oldugundan mezbahaya goturunce kurbanlik kadar etmiyor.

Arkadasin soyledigi sizin sozunuzle ayni degil . Diyor ki Kars hayvani kac ay satana calisiyor, yani kilo yaparak beni kara gecirmiyor. Diyor ki az et tutuyor, kari dusuk. hatta Ege bolgesindeki holstein buzagilarla bile kiyasliyor.

Ithal dana gelmesine ben zaten karsiyim, ama diyorum ki bu hayvanlarin anaclari merasi iyi olan dogu bolgemize gitse buzagisi alinsa, gucu yetmeyen ve anac alamayan suni dollenmeyle erkek buzagi alsa besi hayvani buzagisini kirma cikarsa orada zor sartlarda calisan ciftcilere faydali olur.

Kars hayvanini kotulemiyorum, montofondan simentale gectiler, simdi et irkina gecerlerse daha iyi diyorum.

Euro konusu onemli degil, arkadas diyor ki 200.000 TL kazandim, Allah bereket versin.
Hicbir artniyetim olmadan soruyorum, siz buzagi mi satiyorsunuz, besici misiniz yoksa sutcu mu ? Sizin montofon satip holstein almak istediginizi hatirliyorum, umarim yanilmam, bu nedenle soruyorum, sutculugun yaninda besicilik var mi diye.

Hak ediyon koyde olsa iki dana beslemeyen coluk cocugu adam yerine koymazlar senin yasinda birini karsilarna alip laf bile etmezler yine ben sana cevap veriyorum sana kac kere dedim biliyorsan konus diye ondan bundan duyduğun dogru olup olmadigini bilmedigin seyleri savunma
Tamam nalet olsun kapat konuyu bu is buraya gelmesin diye daha onceden de bi sakin ol dedik hala nuh der peygamber demez önce kim olursa olsun bir insanla nasil konusulacagini bi bil yunus emre bosuna mı demis söz ola kese savaşı söz ola kestire başı diye. Gene konuş gene aynı şeyleri söyle de lafını sözünu bil be ayip denen bisey var

Beside hersey verdiginle alakali degil, yemden yararlanma diye birsey var, ayni yemi yiyen bir irk 1.5 kg yapar oburu 1 kg yapar.

Kars hayvaninin iyisi denen saf simental, kirma degil.

Kars hayvaniyla kurbancilik yapiliyor dogrudur, kurban canli satiliyor yagsiz kesim yapilmiyor kazandiriyor. Ama kurbanda satilan malin zarar ettigini herkes soyluyor. Yagli oldugundan mezbahaya goturunce kurbanlik kadar etmiyor.

Arkadasin soyledigi sizin sozunuzle ayni degil . Diyor ki Kars hayvani kac ay satana calisiyor, yani kilo yaparak beni kara gecirmiyor. Diyor ki az et tutuyor, kari dusuk. hatta Ege bolgesindeki holstein buzagilarla bile kiyasliyor.

Ithal dana gelmesine ben zaten karsiyim, ama diyorum ki bu hayvanlarin anaclari merasi iyi olan dogu bolgemize gitse buzagisi alinsa, gucu yetmeyen ve anac alamayan suni dollenmeyle erkek buzagi alsa besi hayvani buzagisini kirma cikarsa orada zor sartlarda calisan ciftcilere faydali olur.

Kars hayvanini kotulemiyorum, montofondan simentale gectiler, simdi et irkina gecerlerse daha iyi diyorum.

Euro konusu onemli degil, arkadas diyor ki 200.000 TL kazandim, Allah bereket versin.
Hicbir artniyetim olmadan soruyorum, siz buzagi mi satiyorsunuz, besici misiniz yoksa sutcu mu ? Sizin montofon satip holstein almak istediginizi hatirliyorum, umarim yanilmam, bu nedenle soruyorum, sutculugun yaninda besicilik var mi diye.
Bak benim bi kisim inegim var merada yayiliyor sutunu alıyorum oda isletmenin masraflarini ceviriyor coban derdinden biktim buzagisinin iyi olanini korum beslerim iyi olmayan gider bunun yaninda beside var kaba hayvani beslemek zordur en guzeli buzagidan beslemektir hastaligi olmaz nasil alisirsa oyle gider bir kisimda aliniyor satiliyor ticaret bir kamyon mal geliyor elin degmeden 3 5 bin karla baska yere gidiyor beside en guzel kendi buzagilarim oluyor alindi satildi sitresi cekmiyor hastalik dert olmuyor sutten kesince sana kalmis 6 7 aylik olunca ver besiye ital kismida tamam guzel et tutuyor ama sikintisi cok hastalik fire olunca sonuc olum zarar yaziyor kars malinda o sıkıntı yok karstan 4 cesit mal gelir dana duve inek kurbanlik guzel dana bulursan her gordugun kars mali alinmaz guzel dana bulursan 10 ay anasiyla yayilmis sut emmis ot yemis gelisecek ayagi bacagi guzel kemikli dana olursa itallerden guzel oluyor 10 aylik dana bir yil yeyince karkas 500 den asagi dusmuyor kars mali deyince bir irk anlama nasil hayvan irklari varsa oradada var zavut kirmizi boz beyaz sari diye kendi aralarinda ayirmis irk olusturmuslar kars mali deyince bir cesit hayvan anlama adam sariya kirmiziya simental birakmis bir cesit cikmis adam bakamiyor bir garip olmus vannetmeki kars malina simental angus birak8nca guzel cikacak değil anne agir basiyor kafa ayak bacak sivri cikiyor karsin duvesi yaylimdan geldigi icin zayif oluyor genellikle kurbana gider kurbanliklarda iyi olmayan danalardan kalanlardir 4 ay guzel bakarsan para birakiyor ineklerde genellikle besi icin gelir kisir diye gelir cogundan buzagi cikar ama en guzel para inek besisinde kalir genc buyuk inek dort ay beslenince 250 kilo asagi gelmiyor erkek beslemek bos ama istedigin inek oyle kolay bulunmuyor ha sana soyle deyim kars hayvanina 10 kilo besi yemi vermessin saman biraz kes arpa pancar kusbesi misir silaji kepek bizim padoklar onbeserli günlük 12 kilo kepek 25 kilo pancar 25 kilo pamuk kuspesi 25 kilo arpa 25 kilo besi yemi bir padoga hiden yem

Tesekkur ederim Dogu mallari hakkinda ozet bilgi, ise yarayacak bir ozet.
f4216c6384af33364caaaa2ad407e6db.jpg
abi sivasta normal bir düvesi olan biri angus melezlemesiyle cok guzel sonuclar almış bi danışayım dedim sana bence gayet süper birşey olmuş.
271ce18ecef4b1dfb8536370b29bd56c.jpg

Adam benim dediğimin aynisini diyor italde ucuz oldugundan alista para kazanırsın kars hayvaninin iyisini alirsan para kazanirsin bak beside hersey verdiginle alakali kesif yemi fazla verirsen yaglandiriisin kisa surede kesmek zorunda kalirsin silaj yoncayla beslersen yaglanmaz uzun sure gider fazla kar edersin sen bana besleme rasyon hangi hayvan iyi nasil beslenmeli diye sormadinki bak iki besici karsi karsiya gelse bunlari konusur sen bilmediginden bunlari konusmuyorsun benm karsi çıktığım ital getirerek paramizi bosa veriyoruz iyi kars hayvani dogru beslemeyle daha iyi oluyor kars malini kotulemeyle biseye varamassin angus atalim sunu yapalim demek bos o adam mali alirken euro 3200 civarindaydi simdi4100 civarında kazanci zaten kül oldu gitti

http://www.turkvet.biz/yazi/thp_turkiye_hayvanciligi_et sorunu.pdf

Bu kadar risk altında çalışılırsa hiç kimse ırk ıslahına yönelmez.Dışarıdan aldın, döviz oynadı, aldığını gene dışarıya ver, iç piyasayı çökert.Çözüm değil.Yapılacaksa önce temel atılmalı, iyi bir gen bankası oluşturulmalı, anaç hayvan varlığı garantiye alınmalıdır.
Dışarıdan alan içeridekinin sırtına biniyor, elindekinide devamlı dışarıya veriyor, sermayede dışarıya dönüyor, içeride döndürmek ülkenin menfaatine olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: yevis