Ayçiçeği ikinci gübre atılmaması

Bizim buralarda ayçiçeğinde ikinci gübre diye birşey bilinmiyor. Bir kaç yıldır gübresiz ekenler var, maliyetlerden dolayı bu yıl ben de gübresiz ektim. İki kez yaprak gübresi atmayı düşünüyorum. Önceki yıllarda dönüme 30 , 35 kg olarak taban gübresi kullanıyordum. Bizim buralar kuru tarım.

gubreden ziyade ara capa cok cok daha önemli. toprak kendini sıktıgında ne kadar gubrede kullansam çiçekte gelişim pek olmuyor. ara capa veya tirmik ile topragi yirtmak gerekiyor.
resim dün yaptigim işte cekildi...

Resimler ve ekler

• 20220515_201245.jpg
    20220515_201245.jpg
    511.1 KB · Görüntüleme: 74
gubreden ziyade ara capa cok cok daha önemli. toprak kendini sıktıgında ne kadar gubrede kullansam çiçekte gelişim pek olmuyor. ara capa veya tirmik ile topragi yirtmak gerekiyor.
resim dün yaptigim işte cekildi...
Aynen katılıyorum. 1 kez ara capa demek en az 25 kg verim artışı demek bence. Gubre aldığım halde tabana atamadım, çok ruzgar vardı. Şimdi 1. Çapayi yaptım 2 hafta sonra 2. Capa öncesi duruma göre nitrat ya da potasyum bazlı sivi gubre atabilirim. Tabi tabanda gubre olsa üstüne atmayı düşünmezdim. Kurak giderse gubre maliyeti karşılamaz pahalı.

Ozgur tirmik yerine 5li capa makinesi tavsiye ederim. Bende matris tarim var 2 hafta önce aldım işçiliği mükemmel. Bir senede parasının hakkını fazlasiyla verir diye hesaplıyorum.

İyi günler maddi açıdan dolayı ayçiçeğine ikinci gübre atamıyorum acaba verimi çok etkiler mi
200kg verim oldu hic gübresiz ektigim yerde ama humik/fulvik asit iceren gubrelerle uan32 karistirip attim dekara 200gr diz boyu olunca tavsiye ederim bence faydali ama aksam saati atmak lazım sıcakta yaprakları yakmasın gubre

Aynen katılıyorum. 1 kez ara capa demek en az 25 kg verim artışı demek bence. Gubre aldığım halde tabana atamadım, çok ruzgar vardı. Şimdi 1. Çapayi yaptım 2 hafta sonra 2. Capa öncesi duruma göre nitrat ya da potasyum bazlı sivi gubre atabilirim. Tabi tabanda gubre olsa üstüne atmayı düşünmezdim. Kurak giderse gubre maliyeti karşılamaz pahalı.

Ozgur tirmik yerine 5li capa makinesi tavsiye ederim. Bende matris tarim var 2 hafta önce aldım işçiliği mükemmel. Bir senede parasının hakkını fazlasiyla verir diye hesaplıyorum.
ara capa bende de kurt marka var. traktor araya cok rahat giriyor ama yan giderken capa ciziden cikiyor yine duz ekim olmayan yerlerde de capa izden cikiyor ve katliam yapiyor. birde gubreli bendeki capa arkami zor goruyorum. capa kadar olmasada tirmikta 3 parmak isliyor topragi ve arkama bakmadan gidebiliyorum, istersen cep telefonu ile oyna 😀
bundan 10 gun önce elimdeki eski aysanlarin dizilisini degistirip araya girecek sekilde düzenledim ve yanlara da 2 ser ayak kaynatip deneme yaptim. tirmik kadar rahat sekilde onume bakip gidemezsemde o da guzel isledi. 1 tarlada 1 cizi gitmistim deneme amacli. ve dun o tarlaya gittiğimde capa nin etkisi inanilmazdi. o resmi paylasiyorum. sanki hormon verilmiş 4 siraya gibi.

Resimler ve ekler

• 20220514_185054.jpg
    20220514_185054.jpg
    903.1 KB · Görüntüleme: 80
  • 20220505_202257.jpg
    20220505_202257.jpg
    343 KB · Görüntüleme: 79
  • 20220514_184746.jpg
    20220514_184746.jpg
    875.9 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:

Valla bizim köyde ve yakın çevrede çapa makinesiyle ayçiçeği çapalayan yok benimde aklımda çapa yapmak var ama imkan yok