AYÇİÇEĞİNDE YAĞ ORANINI ARTTIRMAK

14.10.2010
2,244
4,079
Amasya

Ayçiçeğinde yağ oranı temel olarak 40 tan başlıyor ve oran arttıkça fiyat artıyor yani ürün daha değerli hale geliyor.TK te ayçiçeği ile ilgili tüm konuları ve iletileri bir hafta boyunca not tutup okuyarak ayçiçeği tarımı hakkında kendi birikimlerimizi topladım.Yağ oranını artırmaya yönelik bir konuya rastlamadım.
İnternet araştırmamda hümik asit uygulaması,özel gübre çeşidi (altın çiçek),tohum çeşidi yanında toprak yapısının etkili olduğunu öğrendim.
Arkadaşlarımız arasında ayçiçeğinde yağ oranını artırmaya yönelik özel bir uygulaması,gözlemi,duyumu olan var mı acaba?

Son düzenleme:
Sırasıyla önce çeşit seçimi önemli yağ oranı yüksek çeşitler 1-2 puan daha avantajlı.
Killi ağır bünyeli topraklarda porasyum ve magnezyum diğer toprak tiplerine göre daha fazla bulunduğundan bu tiprak tipi yağ oranında daha başarılı olacaktır.
Potasyum bulunduran taban gübreleri hektolitre ve yağ oranını etkiler.Altın çiçek, 3-15, 4-15 gibi gübreler seçilebilir.
Son olarakta Bor kullanımı yağ oranını artırır.Ayçiçekleri diz boyuna geldiğinde mutlaka içerisinde uygun miktarda bor bulunduran combi gübre kullanılması gerek.Bunu humik-fulvik asit, aminoasit gibi organik şelatlayıcılarla beraber kullanırsak alacağımız fayda oranıda artacaktır.
Fakat yağ oranına çokta takılmamanızı tavsiye ederim zira yağ oranı yüksek çeşitlerin tane verimi bir miktar düşük olacaktır.En doğru uygulama bölgede kendini ıspatlamış çeşitleri tercih etmekten geçer.

Sırasıyla önce çeşit seçimi önemli yağ oranı yüksek çeşitler 1-2 puan daha avantajlı.
Killi ağır bünyeli topraklarda porasyum ve magnezyum diğer toprak tiplerine göre daha fazla bulunduğundan bu tiprak tipi yağ oranında daha başarılı olacaktır.
Potasyum bulunduran taban gübreleri hektolitre ve yağ oranını etkiler.Altın çiçek, 3-15, 4-15 gibi gübreler seçilebilir.
Son olarakta Bor kullanımı yağ oranını artırır.Ayçiçekleri diz boyuna geldiğinde mutlaka içerisinde uygun miktarda bor bulunduran combi gübre kullanılması gerek.Bunu humik-fulvik asit, aminoasit gibi organik şelatlayıcılarla beraber kullanırsak alacağımız fayda oranıda artacaktır.
Fakat yağ oranına çokta takılmamanızı tavsiye ederim zira yağ oranı yüksek çeşitlerin tane verimi bir miktar düşük olacaktır.En doğru uygulama bölgede kendini ıspatlamış çeşitleri tercih etmekten geçer.
Teşekkürler.Yararlı oldu.
Elimde geçen yıldan kalan Boramino var.Hümik asidide Hümasit olarak atarım.Fabrika sahibi tanıdığım.Sıvı besleyicileri oradan sağlıyorum.Geçen hafta Micromix combi yapıyorlardı (3.resim)

Resimler ve ekler

• IMG_20210121_214632.jpg
    IMG_20210121_214632.jpg
    130.3 KB · Görüntüleme: 106
  • IMG_20210121_214657.jpg
    IMG_20210121_214657.jpg
    74.1 KB · Görüntüleme: 105
  • IMG_20210113_134713.jpg
    IMG_20210113_134713.jpg
    160.3 KB · Görüntüleme: 107
Bor gayet iyi bir ürün yağ için Kanola ve Ayçiçeğine diğer ürünler içinde online mağazaya bakabilirsiniz

Resimler ve ekler

• 896B933F-EC9A-4BE5-ADE4-67F0811BF5F6.png
    896B933F-EC9A-4BE5-ADE4-67F0811BF5F6.png
    361.2 KB · Görüntüleme: 34
  • 1CC33B77-A043-497B-871E-04ADEFC9726F.jpeg
    1CC33B77-A043-497B-871E-04ADEFC9726F.jpeg
    66.1 KB · Görüntüleme: 34
Teşekkürler.Yararlı oldu.
Elimde geçen yıldan kalan Boramino var.Hümik asidide Hümasit olarak atarım.Fabrika sahibi tanıdığım.Sıvı besleyicileri oradan sağlıyorum.Geçen hafta Micromix combi yapıyorlardı (3.resim)

Elinizdeki ürünün oranları güzel.Ancak yanına demir,çinko içeren bir ürün daha bulursanız dahada güzel olur.Aşadaki paylaşılan ürünlerde güzel.Sumi agronun ürünleri kalitedir.
Ayriyetten compo expert nutriboruda tavsiye ederim.
Aminoasittede isabion ve nufarm ın aminoasitleri bence en iyileri ama fiyat olarak biraz pahalılar.Daha uygun fiyatlı hayvansal menşeililerden de kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Ben de bir görselle ekleme yapayım konuya. Ayçiçeğinin ne kadar çok potasyum istediği belli. Hububata göre fazla miktarda magnezyum da istiyor. Kalsiyumu da çok fazla tüketiyor. Ekimden önce mümkünse kıştan toprağa jips uygulaması faydalı olabilir. Çok değil 10-15 kg. Potasmag gibi gübreler de saçma şeklinde ekstradan ekimden önce verilebilir.

Sıraya verilen gübrenin haricinde yapılırsa daha iyi olur. Erken dönem potasyum, nitrat ve klor tüketen bitkilerde Oksin hormonu baskınlaşır. Bu da köklenmeyi zayıflatabilir. Bu yüzden erken dönemde potasyumun hepsine çok kolay ulaşmamalı. Saçma verilirse potasyum bitki büyüyüp kök bölgesi geliştikçe daha çok potasyuma ulaşabilir, erken dönemde ise çok potasyum tüketmez. Klorsuz potasyum daha iyi olur.

Başlangıçta Stokinin baskın büyümesi daha güçlü kök yapısı, dirençli ve sağlıklı bitki gelişimi sağlar. Stokinin baskın gelişmesi için Kökten fosforu erken dönemde yeterli alacak, amonyum formunda azotla beslenecek ve kalsiyum alımında eksiklik yaşamayacak. Bor da kalsiyumun taşınmasını sağlar. Bunların yanında, fotosentez kapasitesinin yüksek olması için özellikle demir-mangan ve mangezyum eksik edilmemeli.

Son grafikte de yağlık bitkilerde özellikle ayçiçeğinde Bor en az demir mangan çinko kadar tüketilir. Toprağa çok fazla değdirmeden ayçiçeği büyüdükçe artan dozlarda en az 2-3 kere bor oranı yüksek ve metalik mikro elementler organik şelatlı (sentetik eddta olmayan) combi uygulaması yapılmalı. Hatta combideki bor yeterli gelmeyebilir. İlave bir ürün daha kullanılmalı.

ayçiçeği.png

Uygun olan Ekim sıklığının da önemi olabiliyor. Seyrek olan ekimlerde taneler daha iri olacağından kabuk kalınlığından dolayı yağ oranında düşüklük olabiliyor.
Geçen sene 27-28cm olarak ekmiştim bu sene 24-25 cm olarak ekim yapacağım sık daha güzel oluyor hem yağ hem verim. Dekara ortalama 5700 adet tohum ekeceğim.

Tarlaya çapayla girip, tekleme yapmak gerek yani biraz terlemek gerek. (y)
Tarlalara çapa ile girme işi bizim buralarda birkaç seneden beri olmuyor. Herkes ot ilacı atılabilen çeşitleri tercih ediyor. İlacı atılan tarlalara ara sürme veya tırmık çekme işlemi yapılmasında fayda oluyor. Ben,iki yıldır tırmık kullanıyorum.

Resimler ve ekler

• IMG_20210122_095056.jpg
    IMG_20210122_095056.jpg
    207.5 KB · Görüntüleme: 101

Tarlalara çapa ile girme işi bizim buralarda birkaç seneden beri olmuyor. Herkes ot ilacı atılabilen çeşitleri tercih ediyor. İlacı atılan tarlalara ara sürme veya tırmık çekme işlemi yapılmasında fayda oluyor. Ben,iki yıldır tırmık kullanıyorum.

Biz ayçiçeğinde çapa işini bitireli tam 10 yıl oldu.Arazide çok problemli bir ot yoksa bence çapaya gerek yok.

Abi ayçiçeğine çapa makinesi ile girmek üstüne birde elle çapa yapılarak teklemenin yapılmasının faydası büyük. Ot ilacı atılsada yine çıkıyor otlar hem tarlada kimyasal birikiyor. Yapabilen varsa elle de çapa yapsın, 50kg fazla verir Allahın izniyle.

Abi ayçiçeğine çapa makinesi ile girmek üstüne birde elle çapa yapılarak teklemenin yapılmasının faydası büyük. Ot ilacı atılsada yine çıkıyor otlar hem tarlada kimyasal birikiyor. Yapabilen varsa elle de çapa yapsın, 50kg fazla verir Allahın izniyle.
Bencede Çapa mantıklı kabinsiz traktör olursa serin serin güzel oluyor hem dediğin gibi kimyasal bulaştırmıyoruz toprağa

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87