ayçiçek tarımı ve ekilecek en iyi tohumlar

Ynt: ayçiçek tarımı ve ekilecek en iyi tohumlar

tarlasında orabanş (verem) hastalığı görülmeyen arkadaşlar,benim duyduğum en yüksek verimli ayçiçeği ADVANTA nın C 70165 denen bir çeşidi. özellikle taban ve sulanabilen arazilerde en yüksek verimi verdiğini zıraat mühendisi olan bir arkadaşım söylemişti.

valla sametim şöyle diyeyim. iki tarlaya ektik biri 20 dekar biri 13 dekar. 13 dekar olan yeri elle kazdık. 20 dekarı makine ile kazdık. Sonra 1 metre oldular. 20 dekar olan tarla verem yaptı çok. O halde motorla ilaç attık. yaprakları sarardı kelleler sarardı. Allahtan üstüne yağmur vurdu da kurtardı

tuncanın orabaşa dayanıklı çeşidini eken arkadaşlar kaç numara ektikleri ve nekadar mesafede ektiklerini ve bu mesafde ekilen bir tunca torbası kaç dölüm (1000 metrekareden)yer ekiyor yazarlarsa sevinirim ilkdefa deniyeceğim bu tohum hakkında pek bilgim yok.

tunca bizim buralarda verem yapmaya başladı ama bu sene son kez olarak ekeceğiz. biz tuncayı sıra arası mesafe 70 cm ve sıra üzeri de 36-37 cm olarak ekmekteyiz. bu şekilde ekim yapıldığında 10 kg lık 2 numara bir tohum çuvalı ile 27 dönüme kadar yer ekebilirsiniz.

768 link=topic=38399.msg349932#msg349932 date=1298978032' Alıntı:
tunca bizim buralarda verem yapmaya başladı ama bu sene son kez olarak ekeceğiz. biz tuncayı sıra arası mesafe 70 cm ve sıra üzeri de 36-37 cm olarak ekmekteyiz. bu şekilde ekim yapıldığında 10 kg lık 2 numara bir tohum çuvalı ile 27 dönüme kadar yer ekebilirsiniz.
36-37 cm mesafe çok aralıklı olmuyormu burada 30 - 28 cm ile ekiyolar diye biliyorum ben kendim ekmediğim için pek bilgim yok ama
birde tuncanın bildiğim kadarı ile orabaşa adyanıklı tohumu var diye biliyorum.

ben adana çukurovadanım bizim burda sambro dan başkasını ekmezler başka çeşit ekenler hep zarar ettiler bizim biçer var ayçiçegi biçiyoruz bazı tarlalar 100 bazıları 80 kg verdi dönüme ama samro kuruda enaz 200 250 kg veriyo millette hep sambro ekiyo 25 cm ye ekeriz sıraların arası 71 cm haziran yagışları iyi oluyorsa kuruda 380 400 veriyo suluyanıda görmedim yalnız arkadaşlar bakın ben birşey denedim biçilen ayçiçeginin tohumlarını sellektörden geçirdim en büyük olan tohumu ayırıp aldım sürme ve buna benzer ilaçlarla ilaçladım demnem de dahil ilaçladım sonra 5 torba satın aldıgım anaçtohuma 50kg 5torba ilaçladıgım tohumu karıştırdım ektim hiç bir problem olmadı çatallama flanda yok verim hiç degişmedi hatta daha güzel oldu bu arada 5 torba parası cebimde kaldı

Bizde sadık bir pionerr kullanıcısıyken vereme dayanıklı çeşitlerin veriminin tuncaya nazaran az kalmasından tuncaya geçiş yaptık tunca güzel tohum fakat kurak yıllarda pek verimli olmuyor. hem yağ oranı da pionerre göre daha da düşük bu yıl tohum konusunda bir arkadaşım Syngenta nın bosfora diye bir çeşidini tavsiye etti yeni çıkmış vereme dayanıklı çeşitlerinin yağ oranı ve verimi daha hem tuncaya hemde piionere göre fazla dedi sonrası araştırdım yapılan denemelerde de yağışlı, kurak ve yarı kurak dönemde diğer çeşitlere nazaran verimi ve yağ oranı fazla olmuş. 3 çuval aldık eceğiz bakalım hayırlısı inşallah. çıkışı ve sonrası gelişimi hakkında sizlere bilgi veririm.