Aydın Kestane Sezonuna İyi Başlangıç

Ekran Görüntüsü - 2023-10-25 14-50-12.png

Aydın Kestane Üreticileri 2023-2024 Sezonuna Umutlu Başlıyor:
Aydın, Türkiye'nin kestane üretimindeki öncü bölgelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Bu yılın kestane sezonunun başlaması, bölgedeki çiftçiler ve ticaret dünyası için heyecan verici bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Aydın Ticaret Borsası, 2023-2024 kestane sezonunun açılışını, kilogramı 350 TL sembolik bir fiyatla gerçekleştirilen bir etkinlikle kutladı.Borsa binasında yapılan törende, 8 üretici getirdikleri toplam 101,20 kilogram kestaneyi borsaya teslim etti.

Aydın: Kestane Üretiminde Türkiye'nin Birincisi:
Aydın Valisi Yakup Canbolat, Aydın'ın Türkiye kestane üretim sıralamasında birinci sırada olduğunu vurguladı. Kestane, Aydın coğrafyasının iklimi ve verimli toprakları sayesinde bu bölgede mükemmel bir şekilde yetişiyor. Aydın'da kestane ağaçlarının sayısı 870,000'i aşıyor ve 7,825 hektarlık üretim alanı bulunuyor. 2022 yılında Türkiye kestane üretimi 80,200 ton seviyesine ulaştı ve Aydın, ülke üretiminin yüzde 30'unu karşıladı. İlde kestane üretimi açısından Nazilli, 9,821 ton ile birinci sırada yer alırken, Sultanhisar ve Köşk ilçeleri de önemli üretim bölgeleri olarak öne çıkıyor. Aydın Kestanesi, 2013 yılında coğrafi işaret tescili aldı ve 2020 yılında Avrupa Birliği tarafından tescillendi. İncelikli kabuğu ve büyük meyve iriliği ile Aydın kestanesi, uluslararası pazarlarda büyük talep gören bir kaliteye sahip. Bu tescil, Aydın kestanesinin kalitesini ve benzersizliğini vurguluyor.

Üreticiler ve Ticaret Odası Umutlu:
Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, bu yılın kestane sezonunun kaliteli bir yıl olmasını beklediklerini belirtti. Geçtiğimiz yılın ortalama fiyatlarına göre, bu yıl daha yüksek fiyatlar bekleniyor. 2023-2024 üretim sezonunun, Aydın kestane üreticileri, tüccarları ve ihracatçıları için başarılı ve bereketli olması umuluyor. Kestane, hem yerel tüketim hem de ihracat için büyük bir öneme sahiptir. Aydın'ın dünya kestane üretim sıralamasındaki dördüncü sırası, bu ürünün uluslararası alandaki talebini ve değerini gösteriyor. Bu nedenle Aydın'daki kestane sezonunun başlaması, bölgedeki çiftçiler ve ticaret dünyası için önemli bir olaydır. Kestane sezonunun başlaması, aynı zamanda bu lezzetli ürünün yerel ekonomiye katkısını ve Aydın'ın uluslararası ticaretteki rolünü vurguluyor. Sembolik alım etkinliğiyle başlayan sezon, tüm Aydın kestane üreticileri için umut vadeden bir başlangıcı temsil ediyor. 2023-2024 kestane sezonunun hem kalite hem de miktar açısından başarılı olmasını dilerken, Aydın kestanesinin bu yıl da uluslararası pazarlarda ilgi odağı olmasını bekliyoruz dedi.