Az gübre ile çok verim ama nasıl?

Dap gübresinin tonu 7000 TL'ye yaklaştı. Bu fiyatlara buğdaya taban gübresi atmak çok zor. Çiftçi olarak en büyük giderimiz kimyasal gübreler. Kimyasal Gübre kullanımını azaltarak verimi arttırmanın yolu var mı? Bu soruyu cevaplamadan önce şunu bilmeliyiz. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara Bölgesi'nin bazı kısımları hariç tarım yapılan toprakların büyük çoğunluğunun ph si yüksek ve organik maddesi düşük. Yüksek ph, düşük organik maddenin yol açtığı en büyük sorun kullandığımız fosfor ve potasyumun toprağa düştüğü andan itibaren bir kısmının toprakta bağlanması. Peki ne yapmalı?
1- toprak ıslahı;
Hayvan gübresi , humik asit , kükürt vs.
2- mikrobi gübreleme;
Örnek verecek olursak Bacillus megatarum adlı bakteri toprakta bağlanmış halde bulunan fosforu bitkinin alabileceği forma dönüştürmekte.

Bir çiftçi olarak en uygun maliyetle maksimum verimi sağlayacak yolları bulmalıyız
Hangi humik asit? Topraktan mi tohum kaplamamı? Sıvı kükürt mü elementel kükürt mü avantajı , dezavantajları? Mikrobiyal gübre yerli üretim mega flu mu yoksa bionutriens Mı panaromix mi? Hangi üründe hangi bakteri var hangi bakteri ne işe yarar ? Sıvı solucan gübresi tohum kaplama olarak mi yoksa yapraktan uygulama ile mi Maksimum faydayı sağlar? Deniz Yosunu içerideki betainler, giberellik asit+ alginik asit tohumunun uyanmasını tetikleyip homojen çıkış sağlar mı? Homojen çıkış buğdayda neden önemlidir? .... Gibi milyonlarca soru 😀

Konu uzun ve derin . Şimdilik konuyu böyle başlatmış olalım.

Hayvan gübresi organik madde için birebir ama kuru tarımda o bile risk. Hayvan gübresi çekilen yer kuraklık olunca yanıyor direk. Sıvı hayvan gübresi var bir de onu da araştırıyorum ama çok tavsiye etmiyorlar kuruda.

Dap gübresinin tonu 7000 TL'ye yaklaştı. Bu fiyatlara buğdaya taban gübresi atmak çok zor. Çiftçi olarak en büyük giderimiz kimyasal gübreler. Kimyasal Gübre kullanımını azaltarak verimi arttırmanın yolu var mı? Bu soruyu cevaplamadan önce şunu bilmeliyiz. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara Bölgesi'nin bazı kısımları hariç tarım yapılan toprakların büyük çoğunluğunun ph si yüksek ve organik maddesi düşük. Yüksek ph, düşük organik maddenin yol açtığı en büyük sorun kullandığımız fosfor ve potasyumun toprağa düştüğü andan itibaren bir kısmının toprakta bağlanması. Peki ne yapmalı?
1- toprak ıslahı;
2- mikrobi gübreleme;
Örnek verecek olursak Bacillus megatarum adlı bakteri toprakta bağlanmış halde bulunan fosforu bitkinin alabileceği forma dönüştürmekte.

Bir çiftçi olarak en uygun maliyetle maksimum verimi sağlayacak yolları bulmalıyız
Hangi humik asit? Topraktan mi tohum kaplamamı? Sıvı kükürt mü elementel kükürt mü avantajı , dezavantajları? Mikrobiyal gübre yerli üretim mega flu mu yoksa bionutriens Mı panaromix mi? Hangi üründe hangi bakteri var hangi bakteri ne işe yarar ? Sıvı solucan gübresi tohum kaplama olarak mi yoksa yapraktan uygulama ile mi Maksimum faydayı sağlar? Deniz Yosunu içerideki betainler, giberellik asit+ alginik asit tohumunun uyanmasını tetikleyip homojen çıkış sağlar mı? Homojen çıkış buğdayda neden önemlidir? .... Gibi milyonlarca soru 😀

hocam bnde çok araştırdım hayvan gübresi dekara az ama sık her sene atılarak kuruma engellenir. hayvancılık yapmadığımız için hayvan gübresi bulamıyoruz ticari satanlar hem pahalı hem toprak karısımı olarak gönderıyor
Gubreyi bulduk dıyelım atacak alet yok
Gübre dağıtma aleti 50 tl ikici el fiyatı
Böyle olunca attıgın taş ürküttüğün kurbağa deymiyor
Kimyasal ürünler de ilk çıktıgın da iyi sonra ki dönemlerde kalite düşüyor

1- toprak ıslahı;
2- mikrobi gübreleme;

Hocam sorular guzel cevap da bulabilirsek faydasi cok cok olur. Takipteyim

Kendi adima cevaplayim dap yerine 15-20kg organomineral gubre kullanacagim tonu 4000-4200 civari. Icerigi 9-21+zn+ kukurtlu veya 8-20 gibi genelde icerikleri boyle.
Miktar olarak yeterli gelmeyebilir fakat fazlasina da imkanlar yetmiyor. En azindan kirecli toprakta boyle organik madde ve kukurtun etkisi tartisilmaz.
Ust gubrede as kullanimi bile bitkileri bi anda canlandiriyor kireci o an kirdigi icin.

Kendi adima cevaplayim dap yerine 15-20kg organomineral gubre kullanacagim tonu 4000-4200 civari. Icerigi 9-21+zn+ kukurtlu veya 8-20 gibi genelde icerikleri boyle.
Miktar olarak yeterli gelmeyebilir fakat fazlasina da imkanlar yetmiyor. En azindan kirecli toprakta boyle organik madde ve kukurtun etkisi tartisilmaz.
Ust gubrede as kullanimi bile bitkileri bi anda canlandiriyor kireci o an kirdigi icin.
Organomineral gübre ile alakalı aklımda birçok cevaplanmayi bekleyen soru var. Toprak organik maddesini %1 arttırmak için yaklaşık 3 ton organik maddeye ihtiyaç vardır. Organomineral gübrenin içerideki organik madde genelde %10 civarında biz en iyi ihtimal %20 alalım. Dekara 20 kg organomineral gübre kullanımında toprağa dekar başı 4 kg organik madde kazandırmış oluruz. Yani biz yüzyıl organomineral gübrede kulansak toprağın organik madde miktarını %1 bile arttiramayiz. Bu birincisi. İkincisi ise geleneksel Kimyasal gübrelere göre (Dap, 15-15-15, 20-20) OM gübre içerikleri azot-fosfor-potasyum olarak epey düşük. Bunlar dezavanjları. Yalnız bazı OM gübrelerin içeriğinde humik - fulvik asit var. Bu nedenler ph yüksek ,organik madde düşük , katyon değişim kapasitesi sınırlı olan çorak Topraklarda OM gübrenin içeriğindeki humik - fulvik asitler fosfor ve potasyumun toprağa bağlanmasını önleye bilir. Ancak ne derece etkili oluru söylemek için denemek gerekir. Ben şahsen bu sene çorak tarlamın birinde az bir alanda deneyeceğim neticesi ne olur şimdiden kestirmek güç.

Her uygulamanın ekenomik maliyeti var.
Bulabilirsek hayvan gübresine devam edilmeli.
Bizim icin en kolayi; hasat aniz artiklarini misir saplarini topraga karistirarak biraz üre ile organik maddeye cevrilmesini sağlamak.
Kimyasal olarakta organik maddeli ,kükürtlü olanlari tercih etmek gerekir.
Toprak hazirligindan önce hümik asit ürünleri kullanmak,
Hepsi devamli kullanarak yavaş yavaş organik maddeyi artirmaya çalışılmalı .

Dr. Christine Jones'un bu videosunu altyazıları Türkçe'ye çevirerek lütfen izleyin. 1:28:00 ile 1:38:00 dakikaları arasındaki konuşması özet ve bu konunun cevabıdır. Videonun adı zaten fosfor paradoksu. Kendisi diyorki 10 yıl fosforlu taban gübresi kullandıysanız 90 yıl kullanmanıza gerek yok. Toprak altı yaşamın korunması önemli. Kullanılan azotun her yıl %20 oranında azaltılmasını tavsiye ediyor. Tohum kaplamada biostimulant,solucsn gübresi,mikoriza mantarları veya bakteri ürünleriyle kaplamanın önemini anlatıyor. Eğer bunu yaparsanız kesinlikle fosfora gerek yok diyor. Bitki çimlendiğinde bu kaplamadaki ürünlerden aldığı sinyallerle çevresinde yeterli bakteri yaşamının olduğunu düşünerek onları çoğaltmak adına şekerle besliyor ve çoğalmalarını sağlıyor. Onlarda bitkinin ihtiyacını salgıladıkları asitlerle topraktan çözüp ona veriyorlar. İlişki kısaca bu şekilde. Ayrıca tohumlarda fungisit kullanılmamalı diyor. Bitki sapı içindeki yararlı mantarların iletişim kanallarını engellediği için. Geçen yıl bu dediklerini uyguladım. 5-6 gün erken çıktı buğdaylarımız. Hiç te bir sıkıntı yaşamadım. Ayrıca kendi tarlanızdan çıkan tohumu kullanmayı öneriyor. Mümkünse en iri tohumları. Aynı yeni zelandalı rekortmen buğday üreticisi gibi.

Bizim bahçeye her yıl güzün hayvan gübresi atarım. Geçen sene nisan ayında yonca ekmeden önce dönüme 3_4 römork hayvan gübresi atıp sürdüm ektim. Geçen senede güzel çıkış oldu. Küsküt otundan sıkıntı yaşamıştım.
Bu sene ilk biçimden önce dönüme 5 kg üre tek attım. 3 biçimdir 400 kg altına düşmedim.
Bence toprağımız hayvan gübresiyle her sene ıslah edersek eski verimli topraklarımıza kavuşuruz.

Hayvan gübresi en ekonomik çözüm,
Lakin herkes ulaşamayabiliyor.
Hayvan gübresi en az 6 ay olgunlaşmadan bir işe yaramıyor,yabancı ot aşırı oluyor.

Zaten piyasadaki,gübrelerde artık eski verimleri yakalayamıyor,
Susuzluk,kuraklık,gübrenin çeşidine bakmadan,her ürünü mahvediyor,

Yani ben su olmadan,pek ümitli konuşmaya niyetli değilim.
Ama takipteyim. Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci87