Bakan Pakdemirli: "Elektrikli Traktörü Banttan Çıkarmak Üzereyiz"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli video konferans yöntemi ile 'Gayrimenkul Sektör Seminerleri'ne katıldı. Seminerde elektrikli traktör ile ilgili şunları paylaştı:

"Türkiye'nin yerli ve milli elektrikli traktörünü bantlardan çıkarmak üzereyiz. İlk teslim 7 Mayıs 2021 gerçekleşecek inşallah. Aslında sene başında olacaktı üretim, pandemiden dolayı bazı malzemeler tedarik edilemedi. Dünyada Türkiye'den başka seri üretime hazır bir elektrikli traktör platformu yok. Yüzde 80 daha tasarruflu bir ürünle, elektrikli traktörle çiftçimiz çok daha rahat bir şekilde üretimini yapabilecek. 100 beygirlik motorunu 45 dakikada 8 saatlik şarj olacak şekilde dolduracak." dedi.

1619631284286.png

bilindiği kadarıyla aküler önde, ön süspansiyon sistemi varmı bilmiyorum ama ön süspansiyon takılsaydı yolda vs sarsıntı az olurdu hem konfor hem uzun saatler güç sistemi sarsıntıya maruz kalmazdı, bence sarsıntı ne kadar az olursa akülerin sıkıntı yaşamaması sağlanmış olur ömür artar, çünkü nede olsa tarlada her tür hava şartında çalışacak sıcak soğuk hava derken akü içindeki ne malzeme ne olursa olsun zamanla kuruma dökülme olması muhtemel bence.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32
bilindiği kadarıyla aküler önde, ön süspansiyon sistemi varmı bilmiyorum ama ön süspansiyon takılsaydı yolda vs sarsıntı az olurdu hem konfor hem uzun saatler güç sistemi sarsıntıya maruz kalmazdı, bence sarsıntı ne kadar az olursa akülerin sıkıntı yaşamaması sağlanmış olur ömür artar, çünkü nede olsa tarlada her tür hava şartında çalışacak sıcak soğuk hava derken akü içindeki ne malzeme ne olursa olsun zamanla kuruma dökülme olması muhtemel bence.
Benim akünün icinde teli kopmuş demişti,elektrikçi niye dediğimde sarsıntıdan olur demişti.

bize elektrikli traktör değil çifçiyi destekleyen uygulamalar gerek dağın başında şarj bitti ne yapacağım şaka gibi mazot ve gübreden vergi alınmasın yeter. Çifci milletin efendisi kocaman bir yalan bizim çifci üretiyor fakat bu hayatta doğru dürüst yaşam giyinme gezme eğlenme haram her zaman toplumun alt kesiminde ezilen emeğinin kaymağını tüccara ve komisyoncuya veren dönüm miktarına göre vergisiz mazot gübre verilsin çoğunuğun iyi kötü birer traktörü var benim için banttan elektrikli traktörün inmesi çok övünülecek bir şey değil sonuçta çifci toplum içinde kendisine değerli olduğu hissettirilmeli herlese hayırlı geceler

bize elektrikli traktör değil çifçiyi destekleyen uygulamalar gerek dağın başında şarj bitti ne yapacağım şaka gibi mazot ve gübreden vergi alınmasın yeter. Çifci milletin efendisi kocaman bir yalan bizim çifci üretiyor fakat bu hayatta doğru dürüst yaşam giyinme gezme eğlenme haram her zaman toplumun alt kesiminde ezilen emeğinin kaymağını tüccara ve komisyoncuya veren dönüm miktarına göre vergisiz mazot gübre verilsin çoğunuğun iyi kötü birer traktörü var benim için banttan elektrikli traktörün inmesi çok övünülecek bir şey değil sonuçta çifci toplum içinde kendisine değerli olduğu hissettirilmeli herlese hayırlı geceler
Donum hesabi iyi degil, tarla sahibi alir disarida satar tarlayi da kiraya verir. Bence gubreyi bedava versin harmanda urunu basta ilanedecegi fiyattan TMO alsin. Mali vermeyenden aldigi gubrenin parasini cezali alsin. Bir cesit anlasmali uretim olur.

• Beğen
Tepkiler: Adem33
Donum hesabi iyi degil, tarla sahibi alir disarida satar tarlayi da kiraya verir. Bence gubreyi bedava versin harmanda urunu basta ilanedecegi fiyattan TMO alsin. Mali vermeyenden aldigi gubrenin parasini cezali alsin. Bir cesit anlasmali uretim olur.
Bedava gübre güzel de bir de şöyle durum var yüksek dozajdan toprağı katledecek insanlar var bunu dekar hesabı vermeli gene çks girecek iş karışacak.
En güzeli ürün değerli olacak girdi maliyeti düşük böylece gerçek eken biçen kazanır tarla sahibi de kirasını alır

• Beğen
Tepkiler: Yenikentli123

7 mayista tören vs olmadi, pürüz çıktı demek.
Bence,
Fiyat yüksek oldugu için sürdurulebilir olmıyacak, ilk once destek, tesvik vs tamam, sonra ise maliyet sebebiyle rafa kalkacak.

Fakat aklımda daha başka sorular da var; elektirikte ucuz degil,
elektirik temiz enerji olarwk lanse edilsede pekte temiz degil bence;
İlki dogalgaz ve termik santral de kullaniyoruz, hidro icin su kaynakları azalıyor.
Elektirikte kullanılan devreler vs de kullanilan elementler(icten yanmalidada nisbeten var), tabiatı çok fazla kirleten elementler, son yıllarda onlarin fiyatıda katlaniyor, bir telefon üretmek icin 1000 ton su kirleniyor vs
Batarya gurubunda kullanilan mazemeler yanıci yada patlayici ozellikte oluyor, gecenler bir tesla saatlerce yanmıs mudahale fayda vermemis
***Gelecekte hayvan beslemeyi bırakıp hayvan yemleri gıdaya yönlenecek gibime geliyor, cunki tum hayvancilik sektorunun urettigi atik gaz, araçların toplaminin bi kac kati daha cok

Son olarak tipi hala😀😀 , görsel modelde önde çeker gorunmuyor, sonradan iki motor koyarlar heralde

• Beğen
Tepkiler: Adem33
Su yok olan birşey değil ki her yıl aynı miktarda yağış yeryüzüne bı şekilde iniyor denizlerden buharlaşıp. Gaz çıkarma işini de sadece ahırlardaki hayvanlarımız için mi geçerli dağda bayırda binbir türlü maluk hatta gözle görülmeyen mikroplar vb biz insanlar da dahil gaz çıkartıyoruz sonuçta bu işi de fazla abarttilar bence neymiş laboratuvar da yapılan et yiyecekmisiz çok sağlıklı imiş baksen

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN ve Adil_d