Balya makinasında yakıtta en tasarruflu traktör tavsiyesi

iyi denk geldi ford dan bahsetmeniz ben 6600 ford kullanıyorum 4 yıldır balyada bende kubotayı almayı cok düşündüm balya için kusursuz diye ama madi nedenlerle alamadık henüz sorum şu ford 6600 ne yönü sizi hayran bıraktı kulandınızmı
Biz aile işletmesi olarak Biçer döver ve balya işi yapıyoruz, Buraya Aydın Atça dan Ford 6600 ile 10 yıldır gelen birisi var iyi bir sezonda Yüz bin bayla yaptığını bilirim, sadece izleyici olarak görüşümü söyledim, yoksa Ford nasıl çalışır onu bile bilmem, sağlamlık ,devrini koruması uzun saat çalışması, manevrası ve yaptığı balya olarak gördüğüm de hep hayran oluyorum
Abi 6600 ford o kadar kullanışlımıki balyada? samanda belki iyidir ama ot balyasında çok yakacağını düşünüyorum.
Emin olmayarak tahminim 6600 90 hp civarı
Balya olsunda nasıl olursa olsun dersen 480 bile işini görür
Günümüzde artık kilo istenilen bir standart oldu, işin içine kilo girince de mecbur güç lazım
Bu yüzden söylemiştim

• Beğen
Tepkiler: muhammed85
[MENTION=2491]_çiftçi_[/MENTION]Valtranın yakıtını çeşitli yollarla indirmeyi denedinizmi, Valtranın modeli nedir hocam?
Common Rail motor varsa şuan birçok müdahaleyle(chiptuning,yazılımla vs.) söylenene göre yakıt iniyormuş. sadece yakıtsa sorununuz Sıfır traktör almadan önce çözüm aramanız yönünde tavsiyem sonuçta motorsiklet değil traktör değiştireceksiniz. Şunuda diyim herkez kendi kullandığı makineyi övüyor yazılanlar sadece fikir.

Sdf grubunun şuanki deutz agrofarm ve same explorer yani avrupa olan modellerde 40+40 vites sunar(bir tık üstleri 60+60) istediğiniz hızda gidersiniz balyada vites üzerindede hi-lo (buçuk) var az yakıt, kalite, kullanmayanlar bilmez konfor var. sdf hararet yaparmı demişsiniz hararet yapacak bir motor değil fakat balyacısınız benden daha iyi bilirsiniz samyeli esmeye başladığında hararet kalkmaz diyen ya öylesine gider tarlaya yada gözünü kapatmıştır.

Valtra 900 modeli common rail sistemi yok euro 1 motor var üzerinde. Hararet kesinlikle yok.
Ls traktorude degerlendirebilirsin. Iveco motoru 20x20 vites secenegi ile balya isleri icin uygun oldugunu dusunuyorum. Ben sahsen balyada ls plus 80 kullaniyorum ancak siz plus 90 veya 100 kullanabilirsiniz. Youtubede arastirirsaniz ls leri balyada kullanan baya kisi var. Ikinci elinin ucuz olmadida ikinci bi avantaj 50 60 bin tl ye on numara motor bulursunuz.

Ls traktorude degerlendirebilirsin. Iveco motoru 20x20 vites secenegi ile balya isleri icin uygun oldugunu dusunuyorum. Ben sahsen balyada ls plus 80 kullaniyorum ancak siz plus 90 veya 100 kullanabilirsiniz. Youtubede arastirirsaniz ls leri balyada kullanan baya kisi var. Ikinci elinin ucuz olmadida ikinci bi avantaj 50 60 bin tl ye on numara motor bulursunuz.

Ls ler çok hoşuma gidiyor fakat etrafımızda yok denecek kadar az, servis parça vs düşündürüyor. Fiyatına göre çok iyi bir traktör.

Ls ler çok hoşuma gidiyor fakat etrafımızda yok denecek kadar az, servis parça vs düşündürüyor. Fiyatına göre çok iyi bir traktör.
Benim traktorumde bizim civarlarda tek traktor yani plus olarak. Bikactane u60 ile bikactane r serisi var. Banada demedigini birakmadi köylüler yok niye tumossn almadin niye newholland almadin falan filan hep düz mantik. Ben kesinlikle tavsiye ederim. Parca konusunda hicbir problem yasamazsin ancak servislerde biraz tuzlu. Ufak bi arastirma ile yedek parca ana bayine ulastim simdi tum parcalarimi otdan temin ediyorum. Telefon ediyorum ertesi gun elimde. Hemde servisteki fiyatlarin ciddi derecede altindaki rakamlara. Tamirine gelirsek her yerde servis var servis olmasa bile bütün ustalar söküyo takiyo. Hatta debriyajini kendim degistirdim hemen hemen her yeri diger motarlarla ayni mantik :) kafana takilcak ciddi bisey olcani dusunmuyorum

Arkadaslar yeri gelmişken sormak istedim case jx75c nin balya daki performansını bilen var mı? Yakıtı ve harareti nasıl acaba ?

75 c ile cokcanlar balya makinasında hasbaylı balyada balya agirligi 25-30 kg araliginda bir depoda 1000-1200 civarında balya yapıyor.Hararet pek yapmiyor arada radyatörün önundeki sinekligi temizlemek yetiyor.75C kısa oldugu icin balyada sıra baslarında dönüsü pratik oluyor

• Beğen
Tepkiler: galiphan
Tüm trakkulüpe gönülden selamlar

Ben 4 sene paksan 8002 ile ve 98 model 7066 ile balya yaptım .diğer balyacı arkadaşlarla yaptığımız objektif değerlendirmeler sonucunda;
Fiat 7066,mf 266 gold,erkunt nimet 70lüx,mf 277 gold
Bu dört traktörün arasında haşbaylı balyada en az yakan Fiat 7066,
Ot balyasında en az yakan mf 266 gold,
Erkunt biraz daha seri çalışıyor,işleri yetiştirmek için iyi fakat yakıtı biraz fazla bu saydığım traktörlere göre.

Burada 90-100 hp den bahsedilmiş ama ben sadece bilgi açısından yazmak istedim.

Herkese iyi geceler.

Güzel bir yorum olmuş kullanıcı tecrübeli.

• Beğen
Tepkiler: baller ve h.ayhan
Bende bereket 60 zf var paksan 8002 1040 yulaf balyası yaptım 100 tl mazot almıştım yetti arttı bile :) balyalar 18 ila 23 kg arasında idi s-h2 de viteste sorun olmuyor vites küçültüyrun yıgın fazla olursa fakat 70,75 bg lik motor bence ideal hele ön hidrolik koluda olacakki en azından toplama tırmıgını taşısın git gel zaman kaybı :)

Bizde Erkunt 80.4 lüks var. Elibolların bu eski artık üretilmeyen paksan yunus muadili ems 003 var çok ağır makina. İki gün boyunca tabiri caizse çöp topladım samanda 860 balya yapabildim. 250 liralık mazot yaktı. Bu aldığımızdan beri yaptımız rekor yakıt .ama biz pompayı 82 hpye ayrlattık oda var. Önceden gallignani 5190 vardı. O zaman da 20 25 kuruş yakardı balya başı

ben balyada haypaylı newholland bc 5040 ve traktör olaraktan 1998 mf 398 4x2 kullanıyorum, 398 balyaya en uyumlu traktör olarak düşünüyorum bu düşüncemin sebebi gücü, radyatörün seyrek petekli olmasından hararet sorunun hiç olmaması, kuyruk mili devrinin balye makinesinde uyumlu olması, vites hız aralıklarının uyumu ve en önemlisi sağlam bir traktör olması.
tabiki bu traktör 20 yaşında bir traktör artık ömrü bitmeye başladı, bu traktörün yerini dolduracak 0 bir traktör dendiğinde bende konuyu açan arkadaş gibi belirsiz bir düşüncedeyim.Landini, McCormıck, newholland ve tümosanın kuyruk mili devirleri balyaya uyumlu değil 540 devir düşük kalıyor 750 de hızlı, valtrada konuyu açan arkadaşın şikayet ettiği gibi yakıt çok, MF nin traktörleri ithal bugünlerde dövizinde yükselmesi ile ithal bir traktör ile balya bağlamak pek kar işi görünmüyor, same ve deutz un yakıt, kuyruk mili devri ve bol vites seçeneği ile en uyumlu traktör olarak düşünüyorum ama sağlam bir traktör değil balyada ne kadar dayanır bilemem.

Deutz same gurubunda hararet sıkıntısı varmı arkadaşlar? Kubota 8540 hararet sıkıntısı olması biraz aklımı karıştırmadı değil, kafamdaki traktörlerden bitanesiydi.

deutz same gurubunda hararet sıkıntısı hiç görüp duymadım yakıt olarakta en ideal olanı diye konuşuluyo kullanan arkadaşlar arsında büyük ve küçük balyada kullanan arkadaşlar var

• Beğen
Tepkiler: muhammed85