Balya - Saman fiyatları yükselir mi düşer mi?

Artık ayçiçek saplarını da satın alıyorlar sanırım fiyat ne acaba
Screenshot_20200812-172609.jpg

25 ila 30 kg lik balya tarlada 8 ila 10 tl idi harman bitti balya isleride bitti
Bu yıl çok aşırı bolluk verim var bizim bölgede, yukselir diye umudum yok
Ama herkes tüccar oldu ,saman işindede üreten tüketen hayvanci çiftçi haricinde gelişmeye başladı piyasalar .
Abi memleket neresi, bizim iç Anadolu da genelinde verimler düşük varsa dağlar iyidir biraz evden bu gün 14 de yüklediler Çorum'da 20-22 kg arası kışın illaki artış olur
Geçen sene tarlada 5-6 liraydı istifte Eylül gibi 9 verdik kışın 15 lira etti burda çürük su yemiş küflü balyayı bile 10 liraya sattılar bu sene ne olur bilmiyorum

Abi memleket neresi, bizim iç Anadolu da genelinde verimler düşük varsa dağlar iyidir biraz evden bu gün 14 de yüklediler Çorum'da 20-22 kg arası kışın illaki artış olur
Geçen sene tarlada 5-6 liraydı istifte Eylül gibi 9 verdik kışın 15 lira etti burda çürük su yemiş küflü balyayı bile 10 liraya sattılar bu sene ne olur bilmiyorum
Canakkale - Biga

• Beğen
Tepkiler: Hurlema
Hocam şu an istifte ne kadar bilgin var mı
Bolu sezonu daha bitmedi, tarladan saman alınabiliyor, Kastamonu'ya geçiş yapmayacağız.
Mısır silajlarının yapılması gerekiyor, 1 haftada hallederiz, sonra ayçiçek biçimine başlanır.
Tarla fiyatlarının üstüne +3 TL/adet fiyat gelecektir.
Trakya ve Ankara bölgesinde verimler ciddi düşük , yarı yarıya diyebiliriz.
Aydın,İzmir,Balıkesir,Bursa,Kocaeli,Sakarya,Bolu sezon ortalamalarının biraz altında kalabilir.
Allah'ın sapı kıymetlendi ya daha ne deyim
Kıtlık yoksa da bollukta yok , orta şeker.
Depolama ve nakliye maliyetleri yüksek.
750 km git gel yolda, yükleme 2 TL/adet , yakıt 1500 TL , köprü 300 TL, otoban ücreti , indirme 2 TL , 1 TL de yemek parası,
Vel hasılı kelam balye başı 9 TL/adet nakliye masrafı oluyor.

Bolu sezonu daha bitmedi, tarladan saman alınabiliyor, Kastamonu'ya geçiş yapmayacağız.
Mısır silajlarının yapılması gerekiyor, 1 haftada hallederiz, sonra ayçiçek biçimine başlanır.
Tarla fiyatlarının üstüne +3 TL/adet fiyat gelecektir.
Trakya ve Ankara bölgesinde verimler ciddi düşük , yarı yarıya diyebiliriz.
Aydın,İzmir,Balıkesir,Bursa,Kocaeli,Sakarya,Bolu sezon ortalamalarının biraz altında kalabilir.

Kıtlık yoksa da bollukta yok , orta şeker.
Depolama ve nakliye maliyetleri yüksek.
750 km git gel yolda, yükleme 2 TL/adet , yakıt 1500 TL , köprü 300 TL, otoban ücreti , indirme 2 TL , 1 TL de yemek parası,
Vel hasılı kelam balye başı 9 TL/adet nakliye masrafı oluyor.
Bencede sorun naklıye ve işçilikten oluşuyor

Şu anda kilosu 80 kuruş.Balyası 16-17 liraya gelir.
Benim sapım balyalanmış halde depoda.Sap artık buğday tarlasının ikinci geliri, biçme karşılığı biçerciye yada bana baharda teklif edildiği gibi sulama parası karşılığı sucuya bırakılabilecek bir madde değil.Buğday gelir gider hesabında ve diğer kültür bitkileriyle karşılaştırmada önemli bir parametre.
Ben kimsenin sapını alıp stoklamadım, kendi emeğim olan buğdayın yan geliri.Zarar yada kazancı bana ait.
Eski devirler yok,emeğimizin ve koyduğumuz sermayenin karşılığını almak için kıyasıya mücadele var.Rantiye yada stokçu değil üreticiyiz.