BAYRAM DEĞİL SEYRAN DEĞİL NEDEN ÖPÜLDÜK....

Ynt: BAYRAM DEĞİL SEYRAN DEĞİL NEDEN ÖPÜLDÜK....

keykubat link=topic=65349.msg740732#msg740732 date=1368009392' Alıntı:
bu tarz yorum bana bi yerden tanıdık geliyo.
valla benim anladıgım o arkadaşın mantıgı ile konuşmak gerekirse onlar çok takıyordu bunlar az takıyor demek istemiş galiba
ama unutmamalıki
bunlar biyerden az takarken öteki taraftanda bol bol takıp takıştırıyor
umarım oda anlar birgün
kendisinin gerçekleri görmesini temenni ediyorm

yorumların bi kısmı okudum.sizlerinde belirttiği gibi banada en çok koyan kesinlikle mazot.yav arkadaş 4 tl mazotmu olur.3 tl yine çok.vakti zamanında 1 kg şeftali 1 litre mazot alırmış.şimdi ise 8 kg şeftali 1 litre mazot alıyor.bu işin içinden çıkmakta zorlaşıyor tabi.....

baba540 link=topic=65349.msg740775#msg740775 date=1368015309' Alıntı:
yorumların bi kısmı okudum.sizlerinde belirttiği gibi banada en çok koyan kesinlikle mazot.yav arkadaş 4 tl mazotmu olur.3 tl yine çok.vakti zamanında 1 kg şeftali 1 litre mazot alırmış.şimdi ise 8 kg şeftali 1 litre mazot alıyor.bu işin içinden çıkmakta zorlaşıyor tabi.....

http://www.trakkulup.net/ciftci-muhabbetleri/2001-2012-yillari-arasinda-ne-kazandik-ne-kaybettik/msg691432/#msg691432

2001 yılında ortalama;
4 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
7 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabiliyor.

----------------------------------------------

2001 yılında ortalama;
1 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
2,5 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabiliyor.

Kim ne derse desin; Hesabı ortada.
Ha önceki ha sonraki, ha öteki ha beriki,
Gerçekçi boyuttan bakalım.
Takım tutar gibi, gerçekleri de görmekten kaçmayalım.

çekelim krediyide bakış açısına göre 2 şekili var bence 1- bedavaya çalıştırılacak eleman 2- çok üzgünüm ama acı olanıda ödeyemeyenin arazisini birilerine peşkeş cekmek düşüncesindeyim. üzgünüm ama harman zamanı yaklaşmakta dışarıdan habire buğday ithal edilmekte söylentilere görede harmanda buğday 500-600 krş arasında gezinecekmiş işallah yanlıştır.

Kredilerin düşmesi çok güzel birşey, bugün kime gidersen git sana verecek hatta kendi cebinde çay içecek para yok. Ama kefillik işi işi bozuyor. Çiftçiye kesinlikle kefilsiz kredi verilmiyor. Çiftçiye verilen kredinin işlemi, yazısı çizisi çok. Kesinlikle bir dayı amca aranıyor. Yıllık %4 çok iyi bir oran bir senede 10 000 tl için 400 tl faiz. Şimdi 10 000 lik gübre alsan ekim ayında faizini kat kat fazlasyla çıkartırsın. Eylül ekim ayında gübreye % 15- 20 zammın geleceği garanti. Traktör yenileyeceklerde çok büyük faiz yükünden kurtulacaklar.