Bekleyerek Kar Etmek

Ynt: Bekleyerek Kar Etmek

2007 yazında buğday430 kuruştu zam gelir diye ambara attık ne arayan oldu ne soran.2008 nisan ayında 45 gün vadeli 400 kuruşa zorla sattık yani kar mar yok.hatta zarar.mahsülünü biçtinmi,satacan harcını borcunu kapayacan gece rahat uyuyacan.az kazanacan şükretçen başka türlü olmaz.

umut71 link=topic=75872.msg896836#msg896836 date=1401897708' Alıntı:
tekrar ediyorum konuyu açan arkadaşın çifçilikle felan ilgisi yok varsa bilginiz paylaşmayın buda alacak köylünün elinden ucuz ucuz satacak pahalı pahalı burası ticari sırlar sitesi değil ÇİFÇİ PAYLAŞIM sitesi bu tür işler için en para nokta com ve benzeri siteler var şansını orda dene......
Magna Carta arkadaşım

Sen ne diyosun be ! Sanki dolandırıcıymışım gibi böyle bi üslüpla bana böyle cevap verip insanları bana karşı uyarıyorsun.Haddini bil efendi !

Ben çiftçi felan değilim.Evet bildin tebrik ederim.Ben çiftçiyim mi dedim sanki.İki oldu böyle bir cevap veriyorsun konuya.

Burda fikir yürütüp konunun başında da belirttiğim ürünleri belirlemeye çalışıyoruz.

Cevap yazan, paylaşan fikir alışverişinde bulunan bir sürü arkadaşımız var.

Saygılı olalım lütfen...

YAVUZ_13 link=topic=75872.msg896312#msg896312 date=1401742936' Alıntı:
bekletme olayı çiftçiler için zor şu borç batagında ve busene gibi kötü geçen senelerde
fakat normal senelerde zaten çiftçilerin birkısmı harmanını yaptıgı ürünü enazından 3ile 6 ay arasında bekletiyor

birde esnaf trafı var bu işin
esnaf belli bir fiyat politikası ile mal alır çiftçiden
hamal ücreti nakliye ücreti depo ücreti dükkan kirası elektirik su hatta ve hatta o esnafın dükkanında içilen çaylar bile esnafın masraf hanesine yazılır
esnaf satın aldıgı maldan tüm bu yazdıgım masrafları düşer ondan sonrada kendiside daha büyük bir esnafa satarken sattıgı fiyatı da hesaplar ve çiftçinin ürününü %5-10 arası kar edebilecegi bir seviyeye çeker ve mala fiyat biçer

esnafta risk çiftçi ile kıyaslanamayacak kadar düşüktür 40 yılda 1 esnaf iflas eder ama her yıl onlarca çiftçi iflas eder

birde eklemek istedigim bir şahsi gözlemim var
istisnaları saymazsak
hasat zamanı fiyatı düşük giden ürün 3ile 6 ay arasında bekletildiginde %30-%50 arasında fiyat artışı saglıyor
ister çifttçinin deposunda olsun ister esnafın deposunda olsun fark etmez

örnek vereyim hemen bikaç tane
son sezonda yerfıstıgı ilk çıktıgında yani hasat döneminde ilk 1 hafta 2500 lira civarıydı tonu
sonra hasat yogunlaşıp piyasada mal çok olunca 1500e kadar düştü tonu
1500e satmayan çiftçiler ve 1500e mal alan esnaflar hasattan 3-4 ay sonra yani ocak şubat aylarında 3000 lira ya sattılar tonunu

son sezonda mısır hasat dönemi ürün bol oldugu için 600lira civarıydı tonu
fakat mart nisan aylarıda 750-780 lira oldu tonu

birkaç yıl öncede bugday hasat dönemi süper para yapmıştı hatta bir çok şehirli memur ögretmen doktor vs bugday aldı depo yaptı
kışın yani nerdeyse 6 ay sonra kilogramda 5-10 kuruş zararına bugday sattı bu kişiler

Çok faydalı bilgiler teşekkür ediyorum.

Zaten doğası gereği ürünler hasat zamanı en düşük fiyatını bulur.Peki Hasat zamanı ile hasat olmayan zamanda fiyat farkı çok olan ürünler nelerdir sizin gözleminizde olan.

Yani bu sene ürün az hasatta pahalı ama seneye hasat bol bu sefer ucuz haliyle hasat olmayan dönemlerde fiyatlar değişken olacak.Yani piyasayı takip etmek gerekecek.

Hasattan etkilenmyen hasat zamanıyla olmayan zaman arasında sürekli fark olan mahsuller var mıdır ?

2000 ki yıllardan önce elde ettiğiniz mahsulü birkaç ay bekleterek kar etmeniz garanti gibiydi, bu tarihlerden sonra ise beklemenin karlı olup olmayacağı belli olmadığı gibi ürününüzü beklettiğinizde zarara uğramanızda olası.

Magna Carta link=topic=75872.msg896920#msg896920 date=1401906441' Alıntı:
Çok faydalı bilgiler teşekkür ediyorum.

Zaten doğası gereği ürünler hasat zamanı en düşük fiyatını bulur.Peki Hasat zamanı ile hasat olmayan zamanda fiyat farkı çok olan ürünler nelerdir sizin gözleminizde olan.

Yani bu sene ürün az hasatta pahalı ama seneye hasat bol bu sefer ucuz haliyle hasat olmayan dönemlerde fiyatlar değişken olacak.Yani piyasayı takip etmek gerekecek.

Hasattan etkilenmyen hasat zamanıyla olmayan zaman arasında sürekli fark olan mahsuller var mıdır ?

artık teknoloji sayesinde bilgiye çabuk ulaşılabiliyor eskden misal ya devletin belirledigi fiyatlarla mal alınıp mal satılıyordu
ama şimdi internet sayesinde dünya piyasaları birçok kişinin bilgisii dahilinde
hemen ögrenebiliyoruz
yine aynı şekilde dünyada yaşanan krizler kuraklıklar ve hangi malın ithal edildigi hangi malın ihraç edildigi birçok kiişi tarafından biliniyor
örnek vermek gerekirse son 4-5 yıldır ayçiçegi fiyat tahminlerim ve fiyat beklentilerim nokta atışı yapıyor
ben müneccimmiyim hayır
sadece internet aracılıgıyla türkiye ve dünya piyasalarını takip ediyorum

bu işin kuralı basit aslında
1- çografya bilgisi iyi olacak
2-azda olsa tarım yani ziraar bilgisi olacak
3-türkiye ve dünya piyasası iyi takip edilecek buda genelde teknoloji sayesinde olacak
4-özellikle bulundugumuz il ve komşu illerdeki büyük tarım ürün alım satımı yapan şirketler le ve esnaflarla baglantı halinde olunacak
5-ülkemizde yaşanabilecek herhangi bir ürünün az olması yada üretilen ürünün çok olması halinde yaşanabilecek olumlu veya olumsuz durumlar takip edilecek(ihracat ve ithalat)
6-özellikle tarımla ugraşan çitfçilerin ürettikleri her malın maliyeti ve harmanda o malın kaç liraya satılırsa gönlünden geçen bir fiyat oldugu azdaolsa bellidir çok hayal kuranları saymazsak
bu tahmini düşünülen fiyatları takip etmektede fayda var

uzun lafın kısası bu işin bir standardı yok riskli bir iş
herhangi bir ürün geçmiş yıllarla kıyaslanıp sermaye baglanıp da insanı ters köşe yapabilir
misal buyıldan örnek verelim
bugday nerdeyse tüm türkiyede dekar verimi oalrak çok düşük birkaç istisna il ve bölgeyi saymazsak
ayrıca önemli bugday üreticilerinden rusya ve ukraynada sıkıntılı durumlar var
ayrıca dünyanın birçok önemli bugday üreten ülkesinde kuraklık veya aşırı yagış var ve bugday durumu sıkıntılı
ve bizim burda bugün bugdaylar 83 kuruş oldu esnafın alış fiyatı
normal birsenede yapılan masraf ve dekar verimide normal olsaydı bu bugdayın hasattaki fiaytı 70-75 kuruş civarı olsaydı bile gayet iyiydi
ama şuandaki 83 kuruş oldugu halde tatmin etmiyor bizi
çünkü normal yıllarda dekara 500kg aldııgmız yerler bu yıl 200kg alıyoruz kuraklıktan dolayı
bugdayın fiyatı yurt içi piyasa ve üretim şartları düşünülürse maksimum 1 liraya kadar çıkar
eger dışarda yani yurt dışında bugday çoksa dışardan getirip fiyatı 80-90 kuruş arasında tutarlar ama 80 kuruşu düşmez benim fikrim
dışardan bugday getiremezlerse 90kuruşla 1 lira arasında olur ki bugday 1 lira olursa şehride yaşayan vatandaşın işi zor
ama 1 lirayı geçmesi imkansız del ama zor gibi gözüküyor

bir tarım ürününden eger fazla üretilmemişse hasat zamanı ile 6 ay sonrasındaki fiyat farkı çok yüksek olur hatta bazen hasat zamanı bile fiyatı fırlayabilir
hatta erken hasat yapan kişi veya kişiler bile bazen fiyat avantajı saglayabilir

bazende bir mal bir yıl para ederse ertesi yıl herkes ona yükleniyor ve fiyat ertesi yıl dibe vuruyor

mesela geçen yıl susam az üretildi ülkemizde ve dünya genelindede aynı şekilde azdı
harmanda 4 lira ile 4,5 lira arasında satttı üreten kişiler
sonra kışın susam talebi artınca 6-7 lira oldu ve şuanda susam ekim tarihi geldi çattı hatta ektik bile ve fiyat 10lira hasattaki fiyatla şuanki fiyat arasında %100 den fazla fark var
ve busene eger olursa susamlar hasatta 4 lirayı kesinlikle geçmez çünkü bütün bugday yerleri sürülüp susam ekilmiş ikinci ürün olarak ama kışın dünya piyasasına baglı olarak fiyatı yükselebilir
ben esnaf olsam
busene hasat döneminde yani eylül ayında susam satın alır depo yaparım hatta başka esnaflar kaça alıyorsa gerekirse onlardan 50kuruş fazla fiyat veririm kilogramına
çünkü kışın fiyatı kesin artacak çünkü harmanda fiyatı beklentilerin altında olacak

kendi yaşadıgım şehir için konuşacak olursam bu sene harmanda yani hasat yapıldıgı tarihte fiyatı beklentilerin altında kalacak ve çiftçileri fiyat olarak üzecek 3 ürün var
susam
mısır
yerfıstıgı
bunun sebebie ekim sahası olarak çok ekilmiş olması ve muhtemelen bu ürünelrin olumsuz iklim koşullarından şimdilik etkilenmemiş olması
bu 3 ürünün hasat dönemi fiyatının düşük olacak olması kışın bunları depo yapan kişilerin aldıgı fiyatla kışınki sattıgı fiayt arasında ciddi farkalr olmasına yani yüksek kazanç saglamasına neden olacak
tabi heran herşey degişebilir sürekli takip etmek lazım piyasaları

bence hic bir fikri olmayan islere internette forumlara sorup girenler zarar eder. bunun yaninda sizin malinizi ucuza alip ne zaman pahaliya satarim tavri benim de hosuma gitmiyor. bir de tarim sitesinde 'ciftci felan' gibi sozler, musluman mahallesi - salyangoz ...

Beklemek Aslında Riskli Tabi Bulunduğun Bölge İlede Alakalı (Buğday,Arpa ' dan Konuşmak Gerekirse) Mesela Akdeniz Bölgesindesin Buğdayı Biçtin Hemen Sattın Diyelim 85 Kuruşa Akdeniz Bölgesinde Mahsul Güzel İse Siz Kardasınız. Diyelim Akdeniz Biçti Beklettiniz Güneydoğu ' dada Ekinler Güzelse Piyasa İster İstemez Düşer Ve Beklettiğiniz Malı Ucuza Satarsınız . Bu Seneden Bahsedeceksek Elinde Miktar Fazlaysa Bekletmeni Öneririm Çünkü Bu Yıl Durumlar Kötü Fiyat Giderek Artacak.

Magna Carta link=topic=75872.msg896914#msg896914 date=1401906079' Alıntı:
Sen ne diyosun be ! Sanki dolandırıcıymışım gibi böyle bi üslüpla bana böyle cevap verip insanları bana karşı uyarıyorsun.Haddini bil efendi !

Burda fikir yürütüp konunun başında da belirttiğim ürünleri belirlemeye çalışıyoruz.

Cevap yazan, paylaşan fikir alışverişinde bulunan bir sürü arkadaşımız var.

Saygılı olalım lütfen... Ben çiftçi felan değilim.Evet bildin tebrik ederim.Ben çiftçiyim mi dedim sanki.İki oldu böyle bir cevap veriyorsun konuya.
özür dilerim sizi kızdırdım ben biraz dar anlamlı düşünüyorum küçüklüğümden beri hep fakirlik yoksulluk hep çalıştım ezildim bir bal tayada sap olamadım etrafımdaki zenginler hep menfaatçi fakirden daha aç gözlü o yüzden zengin fobim var bu pisikoloji ile yazdıklarım dan ötürü özür dilerim siz burada bir işyapmaya çalışıyorsunuz neticede piyasa zarar da edebilir karda ben çok dar düşündüm tekrar özür : ' (

umut71 link=topic=75872.msg899117#msg899117 date=1402433300' Alıntı:
Ben çiftçi felan değilim.Evet bildin tebrik ederim.Ben çiftçiyim mi dedim sanki.İki oldu böyle bir cevap veriyorsun konuya.
özür dilerim sizi kızdırdım ben biraz dar anlamlı düşünüyorum küçüklüğümden beri hep fakirlik yoksulluk hep çalıştım ezildim bir bal tayada sap olamadım etrafımdaki zenginler hep menfaatçi fakirden daha aç gözlü o yüzden zengin fobim var bu pisikoloji ile yazdıklarım dan ötürü özür dilerim siz burada bir işyapmaya çalışıyorsunuz neticede piyasa zarar da edebilir karda ben çok dar düşündüm tekrar özür : ' (
erdemli bi davranıs abi

ülkemizde tarımda her sene bunu beklersek bu paradan satarız dersen ynaılırsın. dengeli bi politika yok ne ekip biçiyonuz bilmiyorum ama benm bölgede çeşit bol sürekli benzer olaylar oluyor...
mesela domates her sene 50 krşa satılır 10 senede bir 3 lira olur oda sana vurursa vurgun olur :)
yada benm arkadaş gibi balle pahalı oldu deyip bi dünya yer ekersen bu sene biçildiği dönem heryeri sel götürü samanlar tarlada çürür :)
yani özet olarak çifçilikte eğer elinde belirli bi nakit para yoksa zati sürekli bi borç miktarı olduğu için beklenme süresi ve belirli kar olayı olmuyor bu nedenle çiftçilikte söz wardır seneye para yapacakmış gibi...