ben hayvancılık yapamk istiyorum bana ne gibii önerileriniz var

Ynt: ben hayvancılık yapamk istiyorum bana ne gibii önerileriniz var

baybars51 link=topic=65646.msg744433#msg744433 date=1368713006' Alıntı:
O iki trilyonla başlayanlar şayet arkalarında sermaye desteği yoksa şu anda çoğu topu dikmek üzere..
büyük yapıp maliyet oranlarını senden düşük tuttukları halde şu anda para kazanmaları zor. Özellikle sütte çünkü maliyet ortalama 1.10 krş
fiyat ise en alası 90 krş. gelde para kazan :)
dediğin doğru abi :) atıyorum mesela 1 inekten günde1 tl kar edersen 100 inekten 100 tl kar edersin burada amaç bütün işleri kendin yapacaksın ki para kazanasın.yoksa bakıcımı tutuacaksın parayı bakıcıya mı vereceksin kendinmi kar edeceksin.

Yapılmaz edilmez diyene kulak asma.Gelsin mazereti neymiş anlatsın ikna olursan araştırıp doğru olduğunu görürsen yapmazsın.

Sen bütük kritikleri yaptın mı et besiciliği yapacaksın sanırım.Planladığın birşeyler var mı ? Kaç yaşında hayvan alacaksın kaç kiloya gelince keseceksin gibi...Hayvan başına ne kadar kar öngörüyorsun...

Magna Carta link=topic=65646.msg744453#msg744453 date=1368719464' Alıntı:
Yapılmaz edilmez diyene kulak asma.Gelsin mazereti neymiş anlatsın ikna olursan araştırıp doğru olduğunu görürsen yapmazsın.

Sen bütük kritikleri yaptın mı et besiciliği yapacaksın sanırım.Planladığın birşeyler var mı ? Kaç yaşında hayvan alacaksın kaç kiloya gelince keseceksin gibi...Hayvan başına ne kadar kar öngörüyorsun...
aynen kafan takma öyle insanları

çiftci32 link=topic=65646.msg744418#msg744418 date=1368710795' Alıntı:
ama benim tek çekintim sevdigin işte başarız olursun diyolar :( :( :( :(
çiftci32 link=topic=65646.msg744417#msg744417 date=1368710751' Alıntı:
benim hayvancılıkla ilgili bilgilerim var arazimiz var 70 -100 dekar zaten ben hayvancılıgı konyada yapacagım. bu tarla işini kndim bildigim için kendim yapıcagım iki kişiyiz.ahırımıda yarı açık yapacagım verimlilik yönünden. ortalama kendimin 9 bin tl var.45-50 ile başlamyı düşünüyorum yani bankadan 45-50 bin lira çekicem.ama etrafımdaki insanlar sevilerek işde para yok otur oturdugun işini yap diyolar ama ben yinede kararlıyım.bana iki kişi destek veriyolar onlarda dedemle , eniştem .20 hayvanla yapmayı düşünüyorum.simental beslicem et üzerine çalışıcam .....

Ciftci32 arkadas ahirini bu 100 dekarlik arazinin uzerinemi kuracaksin,eger kuracaksan buraya ev yapacakmisin? ...evlimisin?..?buraya ev yapacaksan burada mi kalacaksin...traktorun varmi?

Bu sorulari neden sordugumu abiler anliyor belki sende anliyorsun fakat ilk once durumu bi bilelim sonra konusacagiz matematiksel olarak...

abi 70-10 dekar arazi var.100 dekar daha aldık . 20 binlira kendimin var.besihaneyi kendimiz yapıcaz.ayrı yere yapıcam 3 dekar fln var evimizde var. işte tek sorunum hayvanım yok .20 tane simentalle başlayıp gerisi getirelim diyoz.biz bu işlerin içinde büyüdük.bende de bu heves + ticaret işte traktör sıkıntısı var biraz da ekipmanda eksiklik var.

çiftci32 link=topic=65646.msg748467#msg748467 date=1369772896' Alıntı:
abi 70-10 dekar arazi var.100 dekar daha aldık . 20 binlira kendimin var.besihaneyi kendimiz yapıcaz.ayrı yere yapıcam 3 dekar fln var evimizde var. işte tek sorunum hayvanım yok .20 tane simentalle başlayıp gerisi getirelim diyoz.biz bu işlerin içinde büyüdük.bende de bu heves + ticaret işte traktör sıkıntısı var biraz da ekipmanda eksiklik var.

Tamam bu is oldu...

O 3 donum dedigin ve evinin oldugu yere bir ahir yapacaksin, besi icin ahir diyorum ahir derken sakin internetten baktigin o modern sistem ahirlari aklina getirme ...besi icin demir profil borular lazim ,sundurma levhalari ,bir tane hayvanlari kistiracagin yer,bir tanede kaynak ustasi bu kadar ,bunlarin detayl;arini sonra konusuruz...

ortalama 180 -230 kg canli agirliginda erkek besi danalari satin alacaksin 20 tane diyorsan en az 40 000 tl paran olmasi lazim su sartlarda...

100 donum dedigin yere danelik arpa ekeceksin bugday demiyorum ,bugday besi sigirciliginda pek tavsiye edilmez....dane arpani alacaksin,samanini ,sapini da

birde diger tarlalardan sulak olanina rasyonuna lezzet katkisi...yoca...digerlerinede ot olarak,fig,korunga,tritikale v.b ne ekersen ek...geriye kalan kuspe ve vitamin minarel katkilarini zaten satin almak zorundasin...

Senin alt yapin cok guzel herseyin var sadece sebat edip basinda durup kosturman lazim avantajlarin cok fazla...gene sorun olursa gene sor gene sor

ben şşimdi hem süt hem et üzerine çalışmak istiyorum .agırlıgı ete vercem sütten pek gelir gelmiyor.simental ırkı beslicem zaten .öyle ahım şahım ahır yapmaya gerek yok zaten benimkisi yarı açık besi olcak

sana bir şey sorcam ama şimdi dicen sen bu işten anlamıyomusun anlıyorum ama siz kadar degil hastalıklarının bir kısmını bilirm .ben o arazilerime hangi bitki ekmeliyim

Ben hic kimseye anlamiyorsun yapamazsin gibi umut kirici cumlerler soymemem...

Yonca,fig,korunga,yem bezelyesi,tritikale,flora mix bunlar kaba yemler bunlari internetten arastir...

arpa,yulaf,cavdar bunlar baslica enerji yemleri bunlari ekeceksin danelik

razmol,bonkalit,pirinc unu,soya-aycicegi-pamuk kuspeleri, bunlarida disaridan alacaksin ,hayvancilik kisminda rasyon programi var adin neyse onuda oyle ogren...

Aslinda bu soruya cevap vermek bana dusmez....Ben Zootenistim bu sorunun cevaplarini sahada Veteriner arkadaslari izlerken ben ogrendim bir kac denemem de oldu fakat ...onlara haksizlik yapmak istemem...Bazi istisna asi ve igneler disinda bu isler uzmanlik getirir...uc kurus kar edeyim derken kalici buyuk zararlara yol acabilirsin ...

Hele sen bir baslada igne vurmaktansa ucuza ilaci nerden bulabirisin bunun derdine dusersin...