benim masseyde ısınma var aşırı sıcakta agır işteyken hareret yarıyı geçiyor

Ynt: benim masseyde ısınma var aşırı sıcakta agır işteyken hareret yarıyı geçiyor

arkadaşım bu masseylerin goldlarında daha fazla bizim komşuda 266ya 4lü 11 takıyor ( ben 265e 4 12 takıyorum toprak yumşak fıat 540 takviye 3 le 4 12 çekiyor)onda da ısınma sorunu vardı hararet yarıya biraz geçiyordu 2 ay önce herk yaparken yanına gitdim 2 dekar yersürmüş motor un ısısı yarıya geçmişti hemde motoru herkte 2000devirden aşağıya kunlanmamasına rağmen

Ynt: benim masseyde ısınma var aşırı sıcakta agır işteyken hareret yarıyı geçiyor

285s vardı bu sebepten satmıştık servisine gösterdik termostadı sök dene dediler değişen bişey olmadı 6 lt yağ alıyordu bu gold serilerde aynımı bilmiyorum ama mf lerde bu ssorun var

hararetin yarıya kadar çıkması normal sayılır yalnız radyötere antifirizi fazla koyarsan daha iyi olur %50 nin üzerinde antifiriz koyduğunda kaynama 130 derecede olur .

Göstermekte tabiki fayda var arkadaşım. Ama unuttuğunuz bişey var perkins motorlar sıcak çalışmayı sever. Eğer gösterge yarıdan sonra biyerde sabit duruyorsa bu normal diye düşünüyorum. Ali arkadaşımın yazdıklarını da dikkate al derim...

Saygılaımla..

ya o sorun benim motordada vardı önce termostatı değiştirelm dedik çıkaramadık çıkardı ama kırılması gerekiyodu snra gittik yeni radyatör aldık biçer radyatörü taktık şimdi fazla hararet yapmıyo yarıya geliyo en fazla çiftte o da dizel motor ideal bi sıcaklık sanırırm

masseylerin orjinal hararet saatlerinde yarıdan sonra iki nokta vardır o iki nokta arasına kadar geliyorsa sorun yok bence

bide sık suilave ediyorsanız radyötörünüz kireçlenir kanallar tıkanır devir yavaşlar ve motor zora gelince ısınır diyom ben,,,,,,

atabey link=topic=26330.msg219685#msg219685 date=1254672494' Alıntı:
bide sık suilave ediyorsanız radyötörünüz kireçlenir kanallar tıkanır devir yavaşlar ve motor zora gelince ısınır diyom ben,,,,,,
doğru...

ali_kockaya link=topic=26330.msg218947#msg218947 date=1254416369' Alıntı:
a-termostat bozulmuştur.motor ısınınca açılmıyordur.yada geç açılıyordur.
b- V kayışı çok gevşemiştir.devirdaim ve pervane olması gerkenden daha yavaş dönmektedir.
c-devirdaim bir arızadan dolayı su devrini çok yavaş yapmaktadır.
d-bir yerlerde delik vardır.sistemdeki su azalmaktadır.(karteldeki yağ miktarınının artıp artmadığını ve kalitesi sık sık kontrol et.)
e-radyötürün petekleri dolmuştur.şişlenecektir.yada biçerdöverlerde kullanılan tipte bir radyötör peteği takacaksın.çorum radyötörü derler.
F-silindir kapak contası değişecektir.
h-hava filtresi pislikle dolmuş ve yağ seviyesi yükselmiştir.motora yeterli hava gitmemektedir.motor ısınır.
ı-egzos kurumla dolmuş olabilir.traktör çekmez ve haddinden fazla yüke girerer hararet yapar.(genelde kalitesiz mazottan olur.)
i-traktörün göstergesi hararet yaptığını gösterdiğinde traktörden sana doğru sıcak hava geldiğini hissediyormusun.o anda stop ettiğinde fokur fokur su kaynama sesi geliyormu.eğer bunlar olmuyorsa gösterge seni aldatıyor olabilir.(bu denemeden hemen sonra traktörü çalıştır yoksa sekman kaynata bilir.)

kontrol ve dikkat edilmesi gereken her şy burada mevcut sanırım ....

soba boruları kurum bağladığında sobada yanan ateşin ısısı odanın içine vurmadan bacadan çıkar gider.aynı şekilde bildiğiniz gibi motor bloğunun içinde de su kanalları var.bu su kanalları sudaki kirecin etkisiyle kireçle kaplanıyor ve motordaki sıcaklık kanallardaki suyun ısınmasını kireç tabakası güçleştiriyor.ısı alışverişi olmuyor anlıyacağınız.
bunun için üniversal traktör kullanım ve bakım kılavuzundan okuduğum radyatör temizliğini iletmek istiyorum.
radyötör temizliği;
1-motor sıcakken radyatör kapağını çıkartın ve alt çıkış borusundaki tapayı çıkartıp suyu boşaltın.
2-motorun soğumasını bekle ve radyatörü süzülmüş sodalı su ile doldur.sodalı su 10 litre suya 250 gram soda karıştırılarak hazırlanır.
3-traktörü bir saat çalıştırın ve sodalı suyu boşaltın.
4-motorun soğumasını bekle.su tahliye vanasını kapatmadan su doldur.bir kat temizlensin.
5-boşaltma tapasını kapat.su yu tekrar doldur.traktör 5 dakika çalıştıktan sonra.traktörü durdurup tekrar vanayı aç.
6-vanayı kapatıp son kez radyatörü normal düzeyine kadar doldur.

yukarıdaki işlem iki yıl yada 1600 saatte bir yapılacak.eski anifirzli karışım dökülüp yeni antifiriz konulacak.

ali_kockaya link=topic=26330.msg219700#msg219700 date=1254675254' Alıntı:
soba boruları kurum bağladığında sobada yanan ateşin ısısı odanın içine vurmadan bacadan çıkar gider.aynı şekilde bildiğiniz gibi motor bloğunun içinde de su kanalları var.bu su kanalları sudaki kirecin etkisiyle kireçle kaplanıyor ve motordaki sıcaklık kanallardaki suyun ısınmasını kireç tabakası güçleştiriyor.ısı alışverişi olmuyor anlıyacağınız.
bunun için üniversal traktör kullanım ve bakım kılavuzundan okuduğum radyatör temizliğini iletmek istiyorum.
radyötör temizliği;
1-motor sıcakken radyatör kapağını çıkartın ve alt çıkış borusundaki tapayı çıkartıp suyu boşaltın.
2-motorun soğumasını bekle ve radyatörü süzülmüş sodalı su ile doldur.sodalı su 10 litre suya 250 gram soda karıştırılarak hazırlanır.
3-traktörü bir saat çalıştırın ve sodalı suyu boşaltın.
4-motorun soğumasını bekle.su tahliye vanasını kapatmadan su doldur.bir kat temizlensin.
5-boşaltma tapasını kapat.su yu tekrar doldur.traktör 5 dakika çalıştıktan sonra.traktörü durdurup tekrar vanayı aç.
6-vanayı kapatıp son kez radyatörü normal düzeyine kadar doldur.

yukarıdaki işlem iki yıl yada 1600 saatte bir yapılacak.eski anifirzli karışım dökülüp yeni antifiriz konulacak.
werdiğin bilgi için teşekkürler...demekki bu işi bi tek mühendisler bilmiyomuş...