BİÇERDÖVER KULLANICILARI VE TARLA SAHİPLERİNE ÖNEMLE

Ynt: BİÇERDÖVER KULLANICILARI VE TARLA SAHİPLERİNE ÖNEMLE

aslan26 link=topic=84427.msg1008923#msg1008923 date=1434575432' Alıntı:
Sezonda 3-4 defa denetime giriyoruz ziraatcı geliyor belgeye ve ruhsata bakıp gidiyor hic namlunun altına bakmiyor bile normalde makinaya sap namlusunun altına bakmalı ama bakmadan gidiyorlar mesala bende 3 sene belgesiz kullandım kimsede gelip bana senin belgen nerede diye sormadı.
Bakalım o denetimi yapacak kimsenin yeterli bilgisi , tarla ve pratik tecrübesi varmı? :)

1200 lira bir kağıt parçası için oldukça çok.. Bu tarz faiş zorunlulukların önüne geçilse bence bir insanın belge almamak için ısrar edeceğini sanmıyorum.

dustero link=topic=84427.msg1008931#msg1008931 date=1434575658' Alıntı:
1200 lira bir kağıt parçası için oldukça çok.. Bu tarz faiş zorunlulukların önüne geçilse bence bir insanın belge almamak için ısrar edeceğini sanmıyorum.
Denetim sıklaştırılıp , gerçek anlamda denetim yapılsa ve belge fiyatları daha makul seviyelere inse daha geniş bir tabana yayılır herkez alır.

1200lira çok ama ehliyete işlemesi için verdik mecburen.köyden bir arkadaşı trafik kesmiş ehliyeti istemiş bağlamış biçeri.veya Allah korusun trafiktesin geldi biri patlattı trafik ilk önce ehliyet ruhsat soruyor.tedbiri almak lazım en kısa sürede ehliyeti almanı tavsiye ederim

umutmalkoc link=topic=84427.msg1008940#msg1008940 date=1434576125' Alıntı:
1200lira çok ama ehliyete işlemesi için verdik mecburen.köyden bir arkadaşı trafik kesmiş ehliyeti istemiş bağlamış biçeri.veya Allah korusun trafiktesin geldi biri patlattı trafik ilk önce ehliyet ruhsat soruyor.tedbiri almak lazım en kısa sürede ehliyeti almanı tavsiye ederim

Öğrenicem ben o işi çok çetrefilli değil ise alırım muhtemelen.

Başımızdan geçen bir olayı özetliyeyim; ilk makinaya çıktığı tarihten beri tanıdığım bi kardeşimiz var, işinde bölgede ilk 5 e girer. Neyse;bize 20 km mesafede bi dağ köyü; adamlar hısım akraba v.s. canları yanmasın dedik.
Bunları bizim köyün peşine taktık, altı üstü 700-800 dekar parçalı, taşlı köklü v.s. tarla. Köyde işini en iyi yapanın (tesviye 10 numaradır, ilk baharda iz yapıyor diye ilaç atmaya girmez) tarlasında biçer çalışırken ziraatciler Bozüyük ten gelir :) şikayet var.
Neyse bakarlar; bizim eleman dayamış tablayı toprağa, iki sıra başları açmış ve tek taraflı biçiyor. Metrekare çıtasını alıp makinanın arkasına, apın altına ve hatta makinayı durdurup kelebek döküyormu diye altına bile bakarlar.
Sonra operatörü çağırıp; bilader sen buraya nasıl düştün? derler.
Velhasıl; muhtara bu adam ne yemek isterse bulun, otelde kalmak isterse onada razı olun, bir daha da bu şekildeki işçiliği şikayet etmeyin, kendinizi sorgulayın derler.
Şikayet eden kişi; tohumu fırfırla saçıp pullukla sürmüş ve öylece bırakmış. Biçim yüksek oluyor makina döküyor diye şikayette bulunmuş.

Yani kısacası; acemi hırsız ev sahibini şaşırtır. demişler. aynı olay biçerci ve tarla sahibi için geçerli.
Acemi biçerci, tarla sahibini şaşırtır. Orayı burayı aramaya fırsat bile bulamadan çarpılır gider. :D

ufukk link=topic=84427.msg1008928#msg1008928 date=1434575585' Alıntı:
o denetimi yapacak kimsenin yeterli bilgisi , tarla ve pratik tecrübesi varmı? :)
O denetimi yapanlar ayni zamanda bize ehliyet kursuda verdi eğitimde 955 jd nin tablasını 1 saatte ancak sökebildiler onuda artik biz yardim ettikte öyle sokebildiler gerisini sen düşün artik abi ;D
Ben 2013 de halk eğitim ile tarım il müdürlüğü masrafları dahil 300 TL ye aldim belgeyi o zaman ehliyetede isletseydim 400 TL de o tutuyordu hepsi dahil 700 e gelecekti bana ben sadece belgeyi aldim ehliyete isletmedim duruyor.

aslan26 link=topic=84427.msg1008944#msg1008944 date=1434576502' Alıntı:
O denetimi yapanlar ayni zamanda bize ehliyet kursuda verdi eğitimde 955 jd nin tablasını 1 saatte ancak sökebildiler onuda artik biz yardim ettikte öyle sokebildiler gerisini sen düşün artik abi ;DBen 2013 de halk eğitim ile tarım il müdürlüğü masrafları dahil 300 TL ye aldim belgeyi o zaman ehliyetede isletseydim 400 TL de o tutuyordu hepsi dahil 700 e gelecekti bana ben sadece belgeyi aldim ehliyete isletmedim duruyor.
aslan26 link=topic=84427.msg1008944#msg1008944 date=1434576502' Alıntı:
O denetimi yapanlar ayni zamanda bize ehliyet kursuda verdi eğitimde 955 jd nin tablasını 1 saatte ancak sökebildiler onuda artik biz yardim ettikte öyle sokebildiler gerisini sen düşün artik abi ;DBen 2013 de halk eğitim ile tarım il müdürlüğü masrafları dahil 300 TL ye aldim belgeyi o zaman ehliyetede isletseydim 400 TL de o tutuyordu hepsi dahil 700 e gelecekti bana ben sadece belgeyi aldim ehliyete isletmedim duruyor.
Rıdvan aman kardeşim 30 haziranda ehliyete işletilmeyen belgeler geçersiz hale geliyor haberin olsun

umutmalkoc link=topic=84427.msg1008951#msg1008951 date=1434576869' Alıntı:
Rıdvan aman kardeşim 30 haziranda ehliyete işletilmeyen belgeler geçersiz hale geliyor haberin olsun
Yapma abi ya o zaman 400 lira vermedik simdi daha çok verecez :( o kotu oldu iste :(

aslan26 link=topic=84427.msg1008955#msg1008955 date=1434577222' Alıntı:
Yapma abi ya o zaman 400 lira vermedik simdi daha çok verecez :( o kotu oldu iste :(
geçen bir abimiz aldı burada.maliyeye 650 ve trafiğe yaklaşık 120 toplam 770 ödeme yapmış ama 30 hazirana kadar ehliyete işletmezsen belgen geçersiz oluyor haberin olsun.

Bizde bir denetim olsun, bilmem ama memleketteki tüm mahsül tarlada kalır :)

3 biçercimiz var. 3 ' ünde de evrak yok. Yandı gülüm keten helva :)

Bu arada. Denetimi ilçe tarımdan ve biçerciden evvel, ilk önce çiftçi yapmalı. Maln sahibi o. Ama ne yazık kı en büyük eksik bu yönde.

Şu ana kadar tarlaya soktuğum tüm biçercilere 'arkadaşım ayarını yap, 100 metre biç, bekle' dedim. Kontrol etmeden devam ettirmedim. Ufak tefek mızıklanan olsa da büyük çoğunluğu seve seve yaptı.

Ben verimim %5 artsın diye kendimi yırtarken, o verimi kimsenin benden almaya hakkı yok. Çiftçilerde de bu bilinç oturmalı. En başında, işini iyi yapamayan adamı, tercih etmeyerek piyasadan silebilmeli çiftçiler. İşini iyi yapanlar da para kazanabilsin bu sayede.

umutmalkoc link=topic=84427.msg1008958#msg1008958 date=1434577540' Alıntı:
geçen bir abimiz aldı burada.maliyeye 650 ve trafiğe yaklaşık 120 toplam 770 ödeme yapmış ama 30 hazirana kadar ehliyete işletmezsen belgen geçersiz oluyor haberin olsun.
Peki abi isletmezsek bir daha tarladadamı geçersiz oluyor yoksa ehliyete işletmedemi geçersiz oluyor.

Bizim buralarda, eskiden belediye reisi , şimdi ise muhtar anlaşıyor, pazarlığı da kendi yapıyor,biçer ci sırtını muhtara dayadı mı yukarıdan biçmiş, dane dökmüş arkasına bakmaz. Aklı başında birkaç çiftçi itiraz eder oda azınlıkta kalır, biçimi beğenmez isen sen kötü olursun.İtilafa düştüğünde sende bir şeyi çok inceliyorsun diye sana kabahat bulurlar.

Geçen sene tarlaya gelip biçerin deposundan bir poşet kadar buğday alıp, sapın altındaki tane sayısına bakıp kurs belgesinin numarasını biçer modelini vs yazıp ayrılmışlardı.Genelde her sene yapılıyor Çorlu bölgesinde bu denetimler.

ufukk link=topic=84427.msg1008909#msg1008909 date=1434574348' Alıntı:
Bencede haklısın , herkezi denetlesinler güzel bir şekilde , sonuçta bu hem biçercinin yararına , hemde çiftçinin yararına.
Belgesini alan insanlar , ehliyetini alan insanlar onca emek ve para harcıyor , madem denetlenmeyecek neden bu belgeler var , en azından sorulsun ve gösterilsin , kontrol edilsin.

Bizim burada denetim sıkı diyebilirim. Her sene sezonda birkaç kez geliyorlar. Bizde 4 tane ehliyetli operatör var ailede...:D Alırken ehliyet hepimiz aldık lâzım olur diye. Bazıları üşeniyor almıyor. Aslında alınması lâzım. Yarın öbürgün biçim işini bırakalım yolda bir kaza birşey başına gelse. Bu çok büyük bir eksik....