BİR İNEK AYDA KAÇ LİRA KAZANDIRIR

70 kg günlük süt verimi olan bir inek, 1 ayda ne kadar kazandırır?

kağıtüstü hesap:

70 x 30 =2100 kg/1000 =2,1 ton süt/ayda
süt fiyatı: 7500 tl/ton
bir inekten süt geliri 7500 x 2 = 15 000 lira
inek günde verdiğinin yarısını yese ( yem maliyeti daha azdır)
15 000 / 2 = 7 500 lira/ay
bu inek kesilirse, ayda kaç lira kazanır...
acaba, gerçekten inekler kesiliyor mu?
yoksa, kafalarda, böyle olduğu algısı mı yapılıyor...

bu hesaba göre,
100 inekli çiftlikte aylık süt geliri
750 bin lira

1000 inekli işletmede aylık süt geliri
7,5 milyon lira (yem gideri çıktıktan sonra)

2000 inekli işletmede aylık süt geliri
15 milyon lira

gelelim esas konuya, şu da bir yaşanan hakikat,

çiğ süte,(üreticinin sütüne) 0,8 lira (80 kuruş) zam yapılıyor...
tüketici sütüne 3-4 lira zam bindiriyorlar...

ambalaj aynı ambalaj, ona zam gelmediğini farz edelim,
akaryakıt, işçi ücretleri de artmadığına göre,
bu fark nasıl açıklanır...

güzel ahlakla, dürüstlükle, ya da doğrulukla açıklanır mı?
yoksa, fırsat bu fırsat denip, köşe dönmeye mi çalışıyorlar...
bunlar şimdiye kadar, çoktan binbir köşe dönmüş olmalılar...

elbet, yukarıdaki hesap, hakikatı yansıtmıyor...
ama hesap, güzel, ferahlatıcı...
kızım sana söylüyorum hesabı...:)

Son düzenleme:
70 kg süt verimi olan inek cinsi nedir ? Hayvancılık yapmıyorum, ama bildiğim kadarıyla çok iyi bakimla bile maksimum 30 kg verim alınabiliyor. + belli bir verim artışı için ona göre beslemek gerekiyor. Yani yüksek verim yüksek kazanç değil. Sencer beyin bir videosunda izlemiştim.
Hayvancılık yapan arkadaşlar cevaplarsanız sevinirim. Bende merak ettiğim için konuya yazdım.

• Beğen
Tepkiler: Mltyusuf
70 kg süt verimi olan inek cinsi nedir ? Hayvancılık yapmıyorum, ama bildiğim kadarıyla çok iyi bakimla bile maksimum 30 kg verim alınabiliyor. + belli bir verim artışı için ona göre beslemek gerekiyor. Yani yüksek verim yüksek kazanç değil. Sencer beyin bir videosunda izlemiştim.
Hayvancılık yapan arkadaşlar cevaplarsanız sevinirim. Bende merak ettiğim için konuya yazdım.
Holsteinler günlük 80lt kadar süt verebiliyor örnekleri mevcut

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
benim mantığıma göre 70 kilo için günde kaç ton yem vereceğini hesaplamalı öncelikle, yeminde öyle böyle yem değil soyası, vitamini ölmemiş yoncası vs. yüksek protein vitamin vs.. olacak, tabiki öyle yemin maliyeti malesef aldığın sütün yarısını yerse hesabı tutmaz yarısından çok çok fazlasına malolur,

Fiyat belirleme işi en yüksek verime göre olmaz, herdaim ülke geneli ortalama verimlere göre olmalı, çünkü o kadar kaliteli yem ile ülke genelinde yaygın besicilik yapılması imkansız, zaten sermaye yetersiz üretici, yem önemli bir girdi ve kaliteli yemi ucuza bulmakda imkansız, ucuza maletmekde imkansız, o zaman kağıt üzeri hesaptan ziyade üretim artırıcı politika yapılmalı, buda ancak yem üretimini yüksek miktarda desteklemekten ve yem üreticiliği için uygun bölgeleri teşvik etmek proje geliştirmekten geçer, yani planlı çalışmalar başlatılmalı buda üreticinin bireysel olarak yapacağı işler değil, tüm dünyada devlet eliyle yönlendirme yapılıyor projeler şekillendiriliyor, yat yat nereye kadar, plansızlık vizyonsuzlukla ve sadece bireysel girişimcilikle üretim artışları olacak işler değil.

İşlemin sonunda kalan önemli
Doğru yerde doğru iş yanlış olursa herkese yazık istediği kadar yüksek verim alsın
Devlet bazında hemde şahıs bazinda çok hatalı işler işletmeler yapıldı desteklendi
Hic arastirilmadi bu iş bu işletme burada dogrumu
Taşıma su ile degirmen döndürülmeye çalışıldı
70 kg süt maliyetini hayvana yedirip 80 kg süt almak var
Birde hiç yem vermeden doğal mera ile 15 ila 20 kg süt almak var hemde süt başka sey değil.

Günümüzde yüksek verim uğruna cok şey feda ediliyor toprağımız çevremiz sularımız
Doğadan uzaklaşmak doğayı hiçe saymak doğa ile uyumsuz olmak cok sey kaybettirecek bize eninde sonunda

Benim bildiğim hayancılar yıllardır ne uzadılar ne kısaldılar
Küçükbaş ya da büyükbaşla uğraşması farketmiyor,
çiftçilikle tarladan çıkan mahsulle desteklemeyip de sadece hayvancılık yapanlarsa yıllar içinde fakirleşti
Bu hesap doğru olsaydı
Herkes hayvancılığa başlar milyoner olurdu

behcet bey bu işi bilmeyenleri yemlemiş:)
mehmet bey, şaka bir yana, pik süt verimleri 70-80 kg olan inekler var...
ancak, bu verim 305 gün ortalaması değil...

seçilmiş holştayn sürülerinin

ilk buzağılamada/1. laktasyonda 8,6 ton süt verdikleri
ikinci buzağılamada/2. laktasyonda 11,5 ton verdikleri
üçüncü buzağılamada/3. laktasyonda 13,6 ton verdikleri
dördüncü buzağılamada/4 laktasyonda süt felci ve ketoz yaşadıkları söyleniyor...

Son düzenleme: