Bölgemizde Arpa Hasadı Başladı!

02.01.2016
2,334
3,121

Bölgemizde 4-5 gündür arpalar biçiliyor. Fiyat konusunda net bir bilgim yok ama 1.25-1.30 lira civarında ürünü satmışlardır diye düşünüyorum.

Benim de arpalarım 7-8 güne kadar biçilir, kısmet olursa. Üreticiler için bereketli ve mahsülün para edeceği bir hasat sezonu olur inşallah. Yoksa bu gemi yürümez.

Bu sene ithalde gelmeyecek diyorlar..Arpa hasatta 1300 tl diyorlar hayılrısı bakalım...Devletin açıkladığı taban fiyattan pahalı gidecek...Böyle olursa iyide 1000-1.100 gibi komik rakamlara verilirse işimiz zor..Bereketli bir yıl olacak marmara bölgeside arpalar buğdaylar çok iyi.Geçen sene kurak gitmişi.Ama bu sene kıraçların bile maşallahı var..Allah herkeze bol bereketli bir yıl nasip etsin.Biz bunu en çok hakeden kitleyiz..

Bugün bir arkadaştan aldığım bilgiye göre; hafta içinde biçilen arpalar (bilgiler doğru ise) 1.20 liradan satılmış.

Umarım bu fiyatın altına düşmez! Yoksa üretim no!!!

Gübre ikiye katlandı. Mazot ikiye katlandı. Makine ve ekipmanlar ikiye katlandı. Buna karşılık arpanın bugün 1.60 liradan satılması gerekir.

Ama bizi yönetenlerin pek umurunda değil ki... Varsa yoksa tek gündemleri İstanbul seçimi olmuş.

Bugün bir arkadaştan aldığım bilgiye göre; hafta içinde biçilen arpalar (bilgiler doğru ise) 1.20 liradan satılmış.

Umarım bu fiyatın altına düşmez! Yoksa üretim no!!!

Gübre ikiye katlandı. Mazot ikiye katlandı. Makine ve ekipmanlar ikiye katlandı. Buna karşılık arpanın bugün 1.60 liradan satılması gerekir.

Ama bizi yönetenlerin pek umurunda değil ki... Varsa yoksa tek gündemleri İstanbul seçimi olmuş.
1200 zaten kesin fiyat..Arpa yok memlekette ithalde yok mecbur 1200+düşünüyorum.1300-1400 aşşasına vermeyin arpaları ..Dayanabilen 3-4 ay sonra satarsa 1500-1600 arası gider.

1200 zaten kesin fiyat..Arpa yok memlekette ithalde yok mecbur 1200+düşünüyorum.1300-1400 aşşasına vermeyin arpaları ..Dayanabilen 3-4 ay sonra satarsa 1500-1600 arası gider.
Tahmini olarak hasattan 100 ton arpa bekliyorum. Elimdeki nakit ile 30.000 liralık borcumu ödeyebilirim ama gel gör ki 1 ton bile saklayacak yerim yok. Şimdi abi senin hesabına göre 4-5 ay bekletebilirsem 20-30 bin lira karım olacak. Ama nerde saklayayım?

Çiftçiliğe yeni başlayan arkadaşlar...
İşte gördüğünüz gibi arpaya iyi baktım, inşallah verimi de bizi tatmin eder. Yalnız bu arpayı depolama imkanım olmadığı için 20-30 bin liralık bir kayıpla satmak zorunda kalacağım. Bu ince çizgeler ve ayrıntılı hesaplar tarım için çok önemlidir.
Dolayısıyla seneye borçlanarak ekime başlayacağım. Benim gibi birçok çiftçi, bu ayrıntıları kaçırdığı için aslında çiftçilikten hiçbir zaman para kazanmayacaktır!

Tahmini olarak hasattan 100 ton arpa bekliyorum. Elimdeki nakit ile 30.000 liralık borcumu ödeyebilirim ama gel gör ki 1 ton bile saklayacak yerim yok. Şimdi abi senin hesabına göre 4-5 ay bekletebilirsem 20-30 bin lira karım olacak. Ama nerde saklayayım?

Çiftçiliğe yeni başlayan arkadaşlar...
İşte gördüğünüz gibi arpaya iyi baktım, inşallah verimi de bizi tatmin eder. Yalnız bu arpayı depolama imkanım olmadığı için 20-30 bin liralık bir kayıpla satmak zorunda kalacağım. Bu ince çizgeler ve ayrıntılı hesaplar tarım için çok önemlidir.
Dolayısıyla seneye borçlanarak ekime başlayacağım. Benim gibi birçok çiftçi, bu ayrıntıları kaçırdığı için aslında çiftçilikten hiçbir zaman para kazanmayacaktır!
Düz bi yerin varsa orayı düzle sonra biraz yükselt. Yani çukurda olmasın su birikmesin. Sonra 1 kat naylon ve çadır al. Güzelce ser arpanı dök ve üstünüde naylon ve çadırla kapat. Ve üstüne durdugu kadar toprakla kapat. 1 kilo bile ziyan olmaz. Depomuz yokken biz çok yaptık. Hiçte sorun olmadı. Arkadaşlar paraya ihtiyacınız yoksa depolayın yazık kolay para kazanılmıyor

• Beğen
Tepkiler: icendek

Bu gibi depolayabilirsin naylon ve çadır. Delinmezse korkma isterse kar yağsın
images.jpeg