Bu mısır yerine buğday ekeceğim yardım..

IMG_0828.JPG

Bu mısır yerine buğday ekeceğim sulu, tarla hazırlığı nasıl olmalı sadece kültvatörmü çekip tohumu atıp gobelle kaatmam mı gerekiyor yoksa pulluk yada sizin önereceğiniz bi uygulama varmı şimdiden telekkürler

Ekli dosyayı görüntüle 41939

Bu mısır yerine buğday ekeceğim sulu, tarla hazırlığı nasıl olmalı sadece kültvatörmü çekip tohumu atıp gobelle kaatmam mı gerekiyor yoksa pulluk yada sizin önereceğiniz bi uygulama varmı şimdiden telekkürler
Önce goble çek saplar parçalansın. Sonra pullluk çek üstüne yağmur yağınca toprak tava gelince kültivatör çek sonra bir de tiller vur üstüne.mibzerle ektikten sonra da tapan çek bizim burda loğ derler. Sizin bölgenizde komşu tarlalar daha farklı ekiyorsa sen de onllar gibi ek bizim bölgemizde böyle ekiyorlar buğdayı.

• Beğen
Tepkiler: avugur
Ekli dosyayı görüntüle 41939

Buğday ekiminde size tavsiyem çok derin sürüm yapmadan yüzeysel toprak işlemesi yapınız

• Beğen
Tarlanızda mısır sap veya koçan kurdu var mı?
Tarlada şu anda varmı bilmiyorum ama slaj yapmadan önce var idi.mısır koçandayken yüksek çatılı traktörle ilaç atımı gerek, benim, hayvanlar için az olduğu için önemsemiyorum , danelik mısır üreticisi oksa idim bu traktörden kesin yaptırırdım bariz verim kaybı .iyi akşamlar sayın hocam

• Beğen
Abi bu şekilde direk goble cek sonra kultivatorle sür yumusaksa toprak, kultivator den sonra yine goble çek üstüne ek buğdayı sonra merdane (tapan) çek

Tarla kumluk arazi yumuşak düz işlemesi kolay bı tarla, hersene buğday yerine buğday ekersik bi kültvatörlw işi bitirirdik, bu sene 3 dönem kuralından dolayı mısır yerine ilk defa buğday ekeceğiZ,

Bizde bu yıl fazla bir sap kurdu mücadelesi yapmadık, genelde mısırlar sapları yere düşmeden hasat edildi.Biçerde tablo altında sap parçalayıcı kullandık, kurt sapın süngerimsi, ekmek tabakasında kışlıyor, sap parçalayıcı kullanmak, kültürel mücadele için iyi olur.Derin sürüm kurt larvalarını alta gömer.
Eskiden traktör kuyruk mili kasnağının, kasnak kısmını çıkarıp zincir takardık ve şaftlı sehpada çalışırdı.
İlaç kullanımı veya kültürel mücadele arasında tercih yapmak durumundayız.
Sap parçalayıcı+ 30 cm sürüm+ disk tiller, aysan(tiller veya mini tiller), tırmık tercih ediyoruz.
İlaç zorunlu kalmadıkça kullanmıyoruz, ne kadar kalıntı bıraktığını bilmiyoruz, ölçümü de yapılmıyor.
Tanelik mısır yerinde fosfor mısır sapında vardır, analize göre gübreleme iyi olur.