BU YIL TARIM KREDİYE NE KADAR BORCUNUZ VAR???

Ynt: BU YIL TARIM KREDİYE NE KADAR BORCUNUZ VAR???

FFATİH link=topic=84230.msg1011492#msg1011492 date=1435787852' Alıntı:
tohum satarken kaliteli adı altında satıyorlar,gübre satarken kaliteli,mazot kaliteli alet ekipmanlar süper eee ben bu kaliteli ürünleri kullanıpta nasıl kalitesiz ürün yetiştiriyorum arkadaş
:) :) :) :) :) :)

bizim bi arkadaş var babasının suluda 300 dekar tarlası vardı.5 sene önce zorla sattırdı 1 milyon liraya ve başladı mısır alıp satmaya şimdi ise konuştuğumda 10 milyon liralık bütçe yapmış ve mısır ve buğday alıyor en kötü % 20 kazanıyorum diyor Valla ben hersene hesaplıyorum.Ekip dikmek için yaptığım masraflar,tarlaların şimdiki bedeli kullandığım ekipmanların bedelleri bunları topluyorum ve yıllık kazandığım paraya bakıyorum %1 %2 bu yıl bile %5 çıkıyor en iyi ihtimalle böyle bi ortamda biz borçlar nasıl ödencek diye kara kara düşünürken millet bizim sırtımızdan kazandığı paraları saya saya bitiremiyor.Tarımsal üretim hariç her sektör ürettiği mala belli kar belli bir fiyat koyarken.bizde başkaların ağzına bakıyoruz acaba benim ürettiğim ürünün fiyatı ne olacak diye bide ürettiğimiz malda kırk tane kusur bulmazlarmı en çok ona sinir oluyorum.tohum satarken kaliteli adı altında satıyorlar,gübre satarken kaliteli,mazot kaliteli alet ekipmanlar süper eee ben bu kaliteli ürünleri kullanıpta nasıl kalitesiz ürün yetiştiriyorum arkadaş yazık yazık ama ben iyiyim onlar kötü demiyorum.yarın ben zahireci olsam bende nasıl fiyat kırarım onun hesabı yaparım.Maksatım kimseyi karalamk diil milletçe bozulmuşuz.FATİH SULTAN MEHMET GİBİ Yönetici istiyoruz ama hiçbirimiz ULUBATLI HASAN GİBİ DEĞİLİZ...

Ne desen haklısın Fehim abi...

Üretmek out, rant in.... Üretene köstek, rantcıya destek...Ranta wergi gelmediği sürece bu böyle gitmez...

Kıbrıslı çiftçiler bile haklarını nasıl arıyorlar ya helal olsun...

bizim bi arkadaş var babasının suluda 300 dekar tarlası vardı.5 sene önce zorla sattırdı 1 milyon liraya ve başladı mısır alıp satmaya şimdi ise konuştuğumda 10 milyon liralık bütçe yapmış ve mısır ve buğday alıyor en kötü % 20 kazanıyorum diyor Valla ben hersene hesaplıyorum.Ekip dikmek için yaptığım masraflar,tarlaların şimdiki bedeli kullandığım ekipmanların bedelleri bunları topluyorum ve yıllık kazandığım paraya bakıyorum %1 %2 bu yıl bile %5 çıkıyor en iyi ihtimalle böyle bi ortamda biz borçlar nasıl ödencek diye kara kara düşünürken millet bizim sırtımızdan kazandığı paraları saya saya bitiremiyor.Tarımsal üretim hariç her sektör ürettiği mala belli kar belli bir fiyat koyarken.bizde başkaların ağzına bakıyoruz acaba benim ürettiğim ürünün fiyatı ne olacak diye bide ürettiğimiz malda kırk tane kusur bulmazlarmı en çok ona sinir oluyorum.tohum satarken kaliteli adı altında satıyorlar,gübre satarken kaliteli,mazot kaliteli alet ekipmanlar süper eee ben bu kaliteli ürünleri kullanıpta nasıl kalitesiz ürün yetiştiriyorum arkadaş yazık yazık ama ben iyiyim onlar kötü demiyorum.yarın ben zahireci olsam bende nasıl fiyat kırarım onun hesabı yaparım.Maksatım kimseyi karalamk diil milletçe bozulmuşuz.FATİH SULTAN MEHMET GİBİ Yönetici istiyoruz ama hiçbirimiz ULUBATLI HASAN GİBİ DEĞİLİZ...

Noktasına virgülüne doğru tespit. Bi iş adamı ağabeyimin tavsiyesi aklıma geldi:

'Eğer bir malın fiyatını sen belirleyemiyorsan, o ürünü ne üreteceksin, ne ticaretini yapacaksın' demişti.

Her harman vakti ve her kuzu satışımda aklıma gelir nedense.

sebazios link=topic=84230.msg1011807#msg1011807 date=1435957636' Alıntı:
Noktasına virgülüne doğru tespit. Bi iş adamı ağabeyimin tavsiyesi aklıma geldi:

'Eğer bir malın fiyatını sen belirleyemiyorsan, o ürünü ne üreteceksin, ne ticaretini yapacaksın' demişti.

Her harman vakti ve her kuzu satışımda aklıma gelir nedense.
guzelmiş

sevgili çiftçikardeşlerim yorumlarıforumuçokdandır takipediyorumda yav amma borçluyuz borçluadam rahat uyyamaz iyide BU ORTADA OLAN AMA BİZİM GÖREMEDİĞİMİZ İSTİKRAR DENEN ŞEY NİRDE

400 dekar slajlık mısır
120 dekar pancar

Borç toplamda 450 bine yakın. Ekili yerlerin %60 ı icar.

Ben ve yöremdeki çiftçilerin nerdeyse tamamı ve eminimki ülkedeki çiftçilerin çoğu özel ve kamu bankalarına olan kredi borçlarını bi şekilde ödüyor ve hemen ardına aynı krediyi tekrar kullanıyor. Aldığı bu paraya üç beş koyup öbür bankaya ondan ona derken o yıldaki kredi borçlarını tabir yerinde ise takla attırıyor.

Birde hesabı iyi yapmayan, borcunu harcını düşünmeden günlük yaşayan aile fertlerin varsa 30 yaşına gelmeden başında saç kalmaz 50 yaşında görünürsün.

Allah ım borcu olan tüm çiftçilerimize ödeştirmek nasip etsin.