Buğday uzmanları buyursun.

Arkadaşlar bir sorum var. Buğday ekerken tabanına dekara 20 kilo dap la ektik. Yüzüne ise 27 şubatta dekara 12 kilo üre attık. Şimdi sorum şu otlar için zehir herbisit atarken sulu gübre atsak mı? Atmasak mı ? Kimi uzmanlar diyorki bu kimyasal gübreler atıldıktan sonra belirli bir süresi var bitki atar atmaz almıyor bünyesine zamanla alıyor o yüzden diyorlar sulu gübre ile çakışıp birbirini olumsuz etkileyebilir diyorlar ne dersiniz ?

Arkadaşlar bir sorum var. Buğday ekerken tabanına dekara 20 kilo dap la ektik. Yüzüne ise 27 şubatta dekara 12 kilo üre attık. Şimdi sorum şu otlar için zehir herbisit atarken sulu gübre atsak mı? Atmasak mı ? Kimi uzmanlar diyorki bu kimyasal gübreler atıldıktan sonra belirli bir süresi var bitki atar atmaz almıyor bünyesine zamanla alıyor o yüzden diyorlar sulu gübre ile çakışıp birbirini olumsuz etkileyebilir diyorlar ne dersiniz ?
27subatta attiginiz ure daha bitkinin alacagi forma donusmedi bir daha yapraktan gubrelemektense amino asit uygulamasi faydali olur

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci03
Ot ilaclari ile gubrelerin karistirilmasi genelde tavsiye edilmez :( lakin ot ilaclarinin birbiri ile karistirilmasi da tavsiye edilmez ama karistirmiyormuyuz ? Karistiriyoruz ;) fayda zarar tablosunda fayda agir basiyorsa karistirip atin. Zarar olarak da tek zarariniz yarim depo mazotsa bence riske gerek yok ayri ayri atin.. Rabbim bereketini eksik etmesin insallah ;)

Valla benim karıştırıp da atttıgım oldu 1 hafta arayla attığımda oldu pek fark olmadı gibi geldi bana karışım şöyleydi Corvette + granstar + hümik asit + 20.20.20TE toz gübre
Hocam 20 20 20 npk gübresini atarken ekstra cinko atsak sikinti olurmu 20180305_101741.jpg

Ekini yakarsın işin şakası bizim oraların mühendislerinin tipik cevapı konuyu bilmiyorsa yakarsın diyip bağlıyor[emoji23][emoji23]
Cogu bilmiyor zaten :) bilen biri ile konusmak istiyorum yanlis bisey soylemisim gibi tepki aliyorum dogrusunu soyle diyorum mavi ekran veriyor :D

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Mustang geniş yaprak dekara 55 gr ralon dar yaprak dekara50gr,çinko sülfat85 gr,potasyum nitrat85gr,magnezyum sülfat50gr,gübretaş forceful amino asit90gr bunları karıştıtıp attım hiç bir yan etkisi olmadı.Otlar öldü tarla kedine geldi.Kim nerden bişi uydurdusa ot ilacı ile fazla karışım yapılmazmış.Şöyle deseler keşke her ot ilacı ile karışım yapılmaz deseler doğru olacak.Bir şeyi denemeden görmeden ezbere yorum yapılıyor.Ot ilacının etkisi azalırmış gibi.

Not: Bu yazdıklarım Arpada denendi.Buğdayda nasıl olur bilemem.

Bir delilik yapacam bir gün aynı karışımı pas ilacı operamax ile deneyecem küçük bir parselde bakalım ne olacak..

Biz hic yaprak gubresi atmiyorduk o yuzden hic denemedik ancak bu sene ot ilaci atarken humik cinko potasyum ure demir sulfat ile karistirip atacaz resim cekerim burdan resim atmayi pek beceremiyorum zaten nohut mibzeri ve normal mibzer ile ekilmis nohutunda resmini atacagim firsat bulursam. Ben baska ilde memurum o yuzden hadi tarlaya gideyim deyince gidemiyorum ilac atarken olurum ama 1 hafta sonra ne durumda bakamayabilirim babamdan isterim resmi artik

• Beğen
Tepkiler: ebay06
Ot ilaclari ile gubrelerin karistirilmasi genelde tavsiye edilmez :( lakin ot ilaclarinin birbiri ile karistirilmasi da tavsiye edilmez ama karistirmiyormuyuz ? Karistiriyoruz ;) fayda zarar tablosunda fayda agir basiyorsa karistirip atin. Zarar olarak da tek zarariniz yarim depo mazotsa bence riske gerek yok ayri ayri atin.. Rabbim bereketini eksik etmesin insallah ;)

yarım depo mazot önemli değilde sürekli buğdayın çiğnenmesi canımı sıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: fyaglikara
Ben hem ayrı hem karıştırıp denedim çok fazla karışım olunca 2 partide atıyorum ama zor oluyor sonuçta...ilaç ilaçla karışmaz mantığı yok her ürünün üzerinde karısılabilirlik durumu diye bir ibare var orayı inceleyip karıştırırsak problem yok gibi gayette karışabilir etkileşime girmediği sürece sorun yok

• Beğen
Tepkiler: özgür
Arkadaşlar merhaba
ben 10 ocak 2018 de anız ektiğim buğday yerlerine gübretaş ın sıvı çinkosu,aminoasidi ile birlikte glean ot ilacı ve hektaş ın kök bogaz ilacı rauma yı karıştırarak attım ilaç tankınada karışım ajanı olarak 1 litre karbosilik asit(okunduğu gibi yazdım)
koydum.Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci03
Arkadaşlar merhaba
ben 10 ocak 2018 de anız ektiğim buğday yerlerine gübretaş ın sıvı çinkosu,aminoasidi ile birlikte glean ot ilacı ve hektaş ın kök bogaz ilacı rauma yı karıştırarak attım ilaç tankınada karışım ajanı olarak 1 litre karbosilik asit(okunduğu gibi yazdım)
koydum.Herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

bu sıvı çinko ile aminoasitin kaç para olduğunu biliyor musunuz bir bilginiz varmı ?