Buğdayda Çiçeklenme (Önem Arz Eder)

Arkadaşlar Merhaba uzun bir aradan sonra. Geçen haftalarda tarlalarda pas hastalığından dolayı ilaçlama yapmak için arazilere giriş yaptık. Fakat arazinin bir tanesi çiçeklenme döneminin en başındaydı. Vakitim kısıtlı olduğu için girmek zorunda kaldım. Bu dönemde atılan vitaminler bile zararlı diyenler ve tarlaya bile girmek problem diyen mühendisler oldu sizin fikriniz nedir?

Resimler ve ekler

• F87FFCE3-E082-459E-B679-504152ABFC40.jpeg
    F87FFCE3-E082-459E-B679-504152ABFC40.jpeg
    214.7 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_3213.jpeg
    IMG_3213.jpeg
    930.5 KB · Görüntüleme: 96
  • IMG_3321.png
    IMG_3321.png
    403 KB · Görüntüleme: 97
  • Beğen
Tepkiler: filizma
Öncelikle sizin başak üzerinde gördüğünüz beyaz cisimler çiçek değil buğdayın erkek organı anterleridir.
Buğdayda çiçeklenme evresi başağın görünmesi ile başlar, anterin başakcık içerisinde yeşil renkten sarı renge dönmesi ile son bulur.Çiçeklenme bittikten sonra anter başakcıktan dışarı atılır ve burada rengi beyaza döner.
Özetle sizin ilaçlama yaptığınız dönemde buğday çiçeklenme evresini tamamlamış, süt olum evresine başlamış.O dönemde herhangi bir ilaçlama yapmanızında hiçbir sakıncası yoktur.

Öncelikle sizin başak üzerinde gördüğünüz beyaz cisimler çiçek değil buğdayın erkek organı anterleridir.
Buğdayda çiçeklenme evresi başağın görünmesi ile başlar, anterin başakcık içerisinde yeşil renkten sarı renge dönmesi ile son bulur.Çiçeklenme bittikten sonra anter başakcıktan dışarı atılır ve burada rengi beyaza döner.
Özetle sizin ilaçlama yaptığınız dönemde buğday çiçeklenme evresini tamamlamış, süt olum evresine başlamış.O dönemde herhangi bir ilaçlama yapmanızında hiçbir sakıncası yoktur.
Peki çiçeklenme devresinde pAs ilacı atılsa sıkıntı olur mu?

8C8C5497-E6F1-4EDD-81DA-AD960BDCFB0F.jpeg
Bende pası bu şekilde yapraklar pırıl pırılken attım.Azoxytrobin etken maddesi var ekin geç yaşlanır yavaş yavaş olur diye övdüklerinden merak edip şahit bölge bırakıp attım.Sonuç hiç fark olmadı ekin geriye gitti yaprakları sevimliliği kaybetti.Bu uygulamadan aldığım ders her söylenene yada kağıt üstünde yazana inanma.Ekini çiğnediğimizle kaldık.

Resimler ve ekler

• EEAC49C7-EE1F-4BB6-8DBC-DB6E871A2D5A.jpeg
    EEAC49C7-EE1F-4BB6-8DBC-DB6E871A2D5A.jpeg
    512.9 KB · Görüntüleme: 92
  • Beğen
Tepkiler: karga