Buğday'da don zararı ve sonrası yapılacaklar

Trakya bölgesinde son gelen kar yağışı ve soğuk hava dalgası nedeniyle;
-Erken ekim yapmak
-Erkenci ve uzun boylu çeşit ekmek
-Erken dönemde azotlu gübre kullanmak
-İklimin baştan ılıman ve yağışsız geçip son zamanda bi anda soğumasından dolayı buğdaylarda az veya çok don zararı meydana geldi.En üst yapraklarda lekeler ve kurumalar bazı yerlerde yatmalar meydana geldi.Don zararının buğday üzerindeki oluşturduğu stresi en kısa sürede nasıl geçireiliriz.Üstüne atılabilecek aminoasit veya migro element tarzı bi ürün varmı? Kullandığınız ve faydasını gördüğünüz başka bi ürün varmı?

Benim değil komşunun buğdayları fakat çok üzüldüm bu durumda ben olsam sürüp yazlık ekerdim
98BF7E3D-1655-4D64-BDA0-EBAA0B274072.jpeg
5511B10B-EE4C-4537-B730-9C57EEF08AC1.jpeg
C8777897-CDC4-43D8-8CAA-B612177816A2.jpeg

• Beğen
Tepkiler: 1011011
Benim değil komşunun buğdayları fakat çok üzüldüm bu durumda ben olsam sürüp yazlık ekerdim
Hocam çok daha kötü durumda olup düzelenler var. Daha Şubat ayındayız düzelebilir. Şuan hiç ellememek lazım bu bugdaya. Ayağa kalkarsa yatık kalmazsa Hiç bir problem veya verim kaybı olmadan atlatabilir. Hatta İyki etkilenmis dedirtir çünkü baya bi erken gelişmiş Başak çıkartırken don görse ileriden gidip dönüşü olmayacak zarar görebilirdi. Hafif ılık rüzgarsiz Bir on gün geçirirse tamamen düzelebilir.

Böyle bir durumda bitki kendi direnci sağlamadan hayata tutunmadan beslemeye başlamayın ki verdiğiniz beslemeyi alırken bile enerji harcamasın. Hep tavsiye ettiğim amino asitler isabion, megafol vb. asla ve asla bu amino asitleri kullanmayın bu amino asitler çok kuvvetli ürünlerdir ve bitki alırken strese girer sonra harekete geçer. içine ilk girilen dönemde dekara 100-150 gram üreyi eriterek yapraktan uygulayın. yaprak faliyeti başlamadan yapraklar yeşermeden bu işlemi de yapmayın.

• Beğen
Tepkiler: mkoc

Böyle bir durumda bitki kendi direnci sağlamadan hayata tutunmadan beslemeye başlamayın ki verdiğiniz beslemeyi alırken bile enerji harcamasın. Hep tavsiye ettiğim amino asitler isabion, megafol vb. asla ve asla bu amino asitleri kullanmayın bu amino asitler çok kuvvetli ürünlerdir ve bitki alırken strese girer sonra harekete geçer. içine ilk girilen dönemde dekara 100-150 gram üreyi eriterek yapraktan uygulayın. yaprak faliyeti başlamadan yapraklar yeşermeden bu işlemi de yapmayın.
Ben yaptim o isi bugun sonumuz hayir olsun