Buğdaylara Pas,Septorya,Külleme,Yaprak Gübresi,Hümik Fulvik Asit Uygulaması

Ynt: Buğdaylara Pas,Septorya,Külleme,Yaprak Gübresi,Hümik Fulvik Asit Uygulaması

alipasalierkan link=topic=64971.msg735814#msg735814 date=1366748884' Alıntı:
Güzel paylaşım Gürkan abi. Bereketli olsun. Sende yatırımı ilaçtan yana yapmışsın...:D
Sağol Erkan. valla dünya tutuyorlar.
_ÖzGüR_ link=topic=64971.msg735808#msg735808 date=1366748275' Alıntı:
bereketli olsun gürkan abi maşallah buğdayların çok güzel gelişmiş..inş. hasattada yüzün güler..kullandığın pas ilacı platin kimyanın galba..birde humik filvik asit topraktan uygulayınca daha etkili olmuyormu..
teşekkürler özgür. valla bakmadım. laris diye bir firma. platinin olabilir. bu platininin dar yapraklı ilaçlarından kullandık ot zamanı birazını öldürmedi. yağışlardan sanırım. hümik asit killi yerlerin bir kısmına topraktan uyguladık ekimden önce. bunda fulvik asit de var direk glutene faydası var.
umutmalkoc link=topic=64971.msg735810#msg735810 date=1366748450' Alıntı:
çok çesit ekmissin bereketli olur insallah
inşallah
ufukk link=topic=64971.msg735806#msg735806 date=1366748093' Alıntı:
Trakya Tarımsal araştırma gibisin Gürkan hocam , bol bol deneme kurmuşsun.
Bu sene Milena temin edemedik , verim bilgilerini bekliyorum senden bakalım nasıl çıkacak. 2 çuval tohumluk şimdiden beni rezerve et :):)
Ufuk hocam denemeden olmuyor. En güzeli kendin denemek. biçim zamanı fotoğraflarım müsait olursam verim bilgilerini de paylaşırım. Milenayı ilk defa ektik bu yıl bulgardan getirdik tohumu. bunları hayrabolulu tarar un da satıyor. aglika milena ve enola olmak üzere. enolayı geçen yıl ektik onun kadar gösterişli buğday yok. verim ve değerleri de gayet iyi. aglika da yeni ektiğimiz çeşitlerden

Ynt: Buğdaylara Pas,Septorya,Külleme,Yaprak Gübresi,Hümik Fulvik Asit Uygulaması

GÜRKAN link=topic=64971.msg735816#msg735816 date=1366748952' Alıntı:
teşekkürler özgür. valla bakmadım. laris diye bir firma. platinin olabilir. bu platininin dar yapraklı ilaçlarından kullandık ot zamanı birazını öldürmedi. yağışlardan sanırım. hümik asit killi yerlerin bir kısmına topraktan uyguladık ekimden önce. bunda fulvik asit de var direk glutene faydası var.
evet bende deneme amaçlı bi kaç yere atmıştım platin kimyanın dar yapraklılar için ilacını pek bi işe yaramadı maliyeti düşük ama axial kadar iş yapmıyor..birde kök boğaz ilacınıda almıştım balcony isminde olması lazım çin malıymış aldıktan sonra fark ettim geri verdim bende bir daha basf syngenta ve bayerden başka markanın ilacını kullanmam..

Gara yapırdak deriz senin ekinler öyle olmuş maşAllah bereketli olur inşAllah...
Ayçiçek ya da silaj yeri mi ?
Bu pas ilacı ve diğer ilaçlamalar sizin bölgeye mi ait hiç duymadım da ?
Dekar verimleriniz ne kadar sence ne olur bölgeni ve giden iklimi düşündüğünde ?

_ÖzGüR_ link=topic=64971.msg735822#msg735822 date=1366749488' Alıntı:
evet bende deneme amaçlı bi kaç yere atmıştım platin kimyanın dar yapraklılar için ilacını pek bi işe yaramadı maliyeti düşük ama axial kadar iş yapmıyor..birde kök boğaz ilacınıda almıştım balcony isminde olması lazım çin malıymış aldıktan sonra fark ettim geri verdim bende bir daha basf syngenta ve bayerden başka markanın ilacını kullanmam..
kesinlikle haklısın. bu sene axial dan başkası pek iş yapmadı. 3 tane dar yapraklı ilacı kullandık. agrofarm topshot, platin tuxido ve axial. axial kesin çözüm bunların içinde. bende balcony almıştım senin dediğin gibi çin malıymış iade ettim. bunları alırken ben yoktum. bunlar da çin malı olabilir. seneye dediğin firmalar harici ben de alışveriş yapmam. 3 kuruştan kaçıyoruz sonra daha pahalıya patlıyor

ErmanHoca link=topic=64971.msg735826#msg735826 date=1366749728' Alıntı:
Gara yapırdak deriz senin ekinler öyle olmuş maşAllah bereketli olur inşAllah...
Ayçiçek ya da silaj yeri mi ?
Bu pas ilacı ve diğer ilaçlamalar sizin bölgeye mi ait hiç duymadım da ?
Dekar verimleriniz ne kadar sence ne olur bölgeni ve giden iklimi düşündüğünde ?
yorum için teşekkürler. biz buğday ve ayçiçeği ekiyoruz dönüşümlü. yani burası ayçiçek yeri. kök boğaz ve pas külleme septorya hastalıklarına karşı ilaçlama yaptığınızda buğday verim ve kalitesinde fark yaratacaksınız. aynı tarlayı ikiye bölüp deneyebilirsiniz. trakyada çoğu kişi bu uygulamaları yapıyor. verim seneye göre değişmekle birlikte 400, 700 kg arasında değişiyor bizim.

GÜRKAN link=topic=64971.msg735828#msg735828 date=1366749999' Alıntı:
yorum için teşekkürler. biz buğday ve ayçiçeği ekiyoruz dönüşümlü. yani burası ayçiçek yeri. kök boğaz ve pas külleme septorya hastalıklarına karşı ilaçlama yaptığınızda buğday verim ve kalitesinde fark yaratacaksınız. aynı tarlayı ikiye bölüp deneyebilirsiniz. trakyada çoğu kişi bu uygulamaları yapıyor. verim seneye göre değişmekle birlikte 400, 700 kg arasında değişiyor bizim.
Bende hem konu paylaşıp hemde paylaştıgınız konuyla bu kadar ilgili oldugunuz için tşk ederim...Kök boğaz ve pas külleme septorya hastalıkları sadece bölgenize mi yoksa ülke genelinde var mı ? ayçiçekyerlerinden dediğiniz rakamları bizde yakalıyoruz bu dediiniz ilaç uygulamalarını..

ErmanHoca link=topic=64971.msg735830#msg735830 date=1366750270' Alıntı:
Bende hem konu paylaşıp hemde paylaştıgınız konuyla bu kadar ilgili oldugunuz için tşk ederim...Kök boğaz ve pas külleme septorya hastalıkları sadece bölgenize mi yoksa ülke genelinde var mı ? ayçiçekyerlerinden dediğiniz rakamları bizde yakalıyoruz bu dediiniz ilaç uygulamalarını..
Ben teşekkür ederim. pas hastalıkları hem ülkemizde hem de tüm dünya genelinde var. Örneğin Almanya ve İngilterede buğday yetiştirme sezonu sürekli yağışlı geçer ve bizim 1 sefer yaptığımız bu uygulamayı onlar 3-4 sefer yapmak zorundadırlar. çünkü sıcaklık ve rutubet mantarların çoğalması en elverişli ortamı yaratır.

GÜRKAN link=topic=64971.msg735832#msg735832 date=1366750571' Alıntı:
Ben teşekkür ederim. pas hastalıkları hem ülkemizde hem de tüm dünya genelinde var. Örneğin Almanya ve İngilterede buğday yetiştirme sezonu sürekli yağışlı geçer ve bizim 1 sefer yaptığımız bu uygulamayı onlar 3-4 sefer yapmak zorundadırlar. çünkü sıcaklık ve rutubet mantarların çoğalması en elverişli ortamı yaratır.
İşte sanırsam çok yağış ve rutubet olmadığından o sorun bizim bölgede yok hele ekinler bu boy oldu mu giren hiç görmedim..

bizim bölgede (afyon sandıklı ) pas için ilaç atanı görmedim 1 veya 2 sefer gübre bide ot ilaçı tamam bol yagış lı senelerde dip yapraklarda biraz sararma olur yagış olmadımı sularız sulak yerden ortalama 500 kg alırız. araziden araziye 300 kg da olur 750 de

Gürkan metrix i kaça aldın hatırlıyormusun.+ pancarda biovin ve biovin plus var hem içimdekilerin oranı fazla hemde fiyatı makul ,tek farkı leonardit kaynaklı olmayışı. kolay gelsin.

Bereketli olsun Gürkan.Pas ilacını birden fazla atıyorsun anladığım kadarıyla peki 1 kere attığın ile 2 kere attığın arasında kıyaslama yap desem ne dersin?Eğer 1 kere attığın sene varsa tabi.Biz bir kere atıyoruz genelde.
Balcony ' yi kök boğaz için bende kullandım.Çin malı olduğunu bilmiyordum.Neresinden anlıyoruz çin malı olduğunu?

TD8073 link=topic=64971.msg735868#msg735868 date=1366757734' Alıntı:
bizim bölgede (afyon sandıklı ) pas için ilaç atanı görmedim 1 veya 2 sefer gübre bide ot ilaçı tamam bol yagış lı senelerde dip yapraklarda biraz sararma olur yagış olmadımı sularız sulak yerden ortalama 500 kg alırız. araziden araziye 300 kg da olur 750 de
yorum için teşekkürler. kök boğaz ve pas türü ilaçla uygulamaları verimde ciddi artışlar sağlıyor.

FEHİM link=topic=64971.msg735871#msg735871 date=1366779579' Alıntı:
Gürkan metrix i kaça aldın hatırlıyormusun.+ pancarda biovin ve biovin plus var hem içimdekilerin oranı fazla hemde fiyatı makul ,tek farkı leonardit kaynaklı olmayışı. kolay gelsin.
Matrix 20 lt. bidonu 90 lira. 100 dekar atıyor. leonardit kaynaklı. http://www.gurtarim.com/tr/
alper4u link=topic=64971.msg735933#msg735933 date=1366799363' Alıntı:
Bereketli olsun Gürkan.Pas ilacını birden fazla atıyorsun anladığım kadarıyla peki 1 kere attığın ile 2 kere attığın arasında kıyaslama yap desem ne dersin?Eğer 1 kere attığın sene varsa tabi.Biz bir kere atıyoruz genelde.
Balcony ' yi kök boğaz için bende kullandım.Çin malı olduğunu bilmiyordum.Neresinden anlıyoruz çin malı olduğunu?
senesine göre 1 veya 2 defa uyguluyoruz. bu yıl yağışlı gittiği için 2 defa atacağız. duett türevi attığımız zaman mayıs ortasına doğru atıyoruz. 2 defa atacağımız zaman ucuz ilaç kullanım nisan sonu ve mayıs ortası atıyoruz. fark daha uzun yeşil kalma süresi, sapta artış, daha dolgun taneler ve hektolitresi çok yüksek çıkıyor.. şöyle söyleyim selektörle tohumluk elerken çok çok az zayıf tane çıkıyor. mesela 1 ton tohumluktan yarım çuval zayıf tane ya çıkar ya çıkmaz. platin kimyanın tüm malları ithal çin menşeli. etiketine bak made in prc yazar. yani aynı paraya agrofarm,agrobest,hektaş gibi iyi firmaların iyi ilaçları var.
deniz14000 link=topic=64971.msg736592#msg736592 date=1366978140' Alıntı:
krasunia odeska eken varmı varsa nasıl arpa olarakta tarım 92 eken varmı
illgili bölümde yeni bir konu açarak bilgi almak isteyebilirsiniz.

Hic iatemememe rahmen ayni pas ilacini attim bayilerde yoktu birisi bunu Verdi 10 gun once attim ama pas aldi basini gitti simdi en pahalisini aticam yarin sakin almayin bu pas ilacini