büyük baş hayvan ve süt üretimi yardım

merhaba selamün aleyküm trak klulüp ailesi sizden bir konu hakkında bilgisi almak istiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim
ben İstanbul da yaşıyorum hayvancılık işine girmek istiyorum 2 arkadaşım ile birlikte urfa Siverek de 200 dönün arazi ve 30 büyükbaş hayvan için hazır komperatif var boş duruyor suyu elektriği var
burayı değerlendirmek istiyoruz saman sıkıntımız yok saman imiz var
hazır paramız yok bankadan borç alıp ilk etepta 13 tane hostey inek alıp süt işine girmek niyetimiz var ileride devlet desteği alamak büyütmek istiyoruz.

sermayeyi bankadan borç alıp aylık geri ödemesi yapacağız ilk etepta o nedenle bize aylık para lazım bu nedenle süt satıp aylık borcumuzu ödemek istiyoruz kalanı ilede ileriye dönük büyüme için biriktirecegiz
ama süt işine girerek doğrumu yapıyoruz
besicilik yapsak aylık kazancı varmıdır?

bu konu hakkında kararsızız
sizin engin bilgilerinizden yararlanıp bir öneri almak istiyorum

özetle aylık banka borcumuzu ödeyebilecek bir çözümün nasıl yaparız

A.s arkadaşım süt üretimi ve damızlık hayvan yetiştiriciliği karlı bir sektör tabiki iyi bir planlamaya girildiği taktirde benim görüşüm Hostey ırk seçimin bu işe yeni başlayanlar için yanlış bana göre çünkü üretici tarafından yapılan hataları kabul etmeyen bir ırk bu ırkın para getirebilmesi için gayet profosyonel yapmak lazım bu işi ayrıca diğer ırklara göre yem masrafın hayaliyle çok daha fazla olacaktır ki buda kar oranını düşürür

Iyi forumlar,iyi aksamlar oncelikle sizlere tavsiyem canli hayvana bel baglayip geri donusu olmayan bir ise baslamamanizdir heleki banka gibi alamadigi ucreti icra yoluyla tahsil eden bir kuruma hic bulasmayin. sizinde dikkatinizi cekmis olacak mevzuu turkiyedeki su anlik hayvan eksikligi ve et fiyatlari olabilir.bana sorarsaniz istediginiz kâri basladiginiz anda yapamazsiniz hatta ilk aylar planladiginiz kesin tutari bile alamayabilirsiniz cunku yukaridada belirttigim gibi canli hayvan bakmasi risklidir her an her sey gelisebilir.ancak ve ancak size en nihayi tavsiyem her seyi goze almissaniz(tatil yok bayram yok,hayvanlari otlatmak,belirsiz hayvan piyasasi,vb.) Sut hayvanciliginda holstein ve simental irk minimum 25 kg sut veren ki cok yuksekten ucmayin. Sonucta yenisiniz. Ineklerle baslayin yalniz hayvanlara dogru rasyon ve bakimi gostermelisiniz yanlis yaptiginiz en ufak bir uygulama bile hayvaninizi kaybetmenize yol acabilir ve uzun vadede zarar etmenize neden olur Devlet desteginide isletmeyi buyuturseniz alabilirsiniz bildigim kadariyla besyuz bin tutarindaki isletmeler veya daha asagida olabilir bu tur isletme kurmak isteyenlere veya halihazirda olanlara devlet %50 hibe sagliyor yani devlet hayvanciligi ayakta tutan kucuk isletmelere degil kâri daha cok olacak ulke et,sut piyasini etkileyip sekillendirebilecek isletmelere destek veriyor. Bunuda aklinizin bir kenarinda tutarsiniz. Ama su da bir gercek ki su anki turkiye hayvan piyasasi hem besi hemde sut acisindan ne kadarda ureticiler memnun olmasalarda ortalama bir devlet memurunun yillik kazanabilecegi bir meblayi dogru uygulamalar yaparak 2 veya 3 katini kazanabilirsiniz bu hayvan sayisiyla da orantili tabiki benim nacizane son tavsiyemde su arkanizda guvenebileceginiz biri yoksa hic mi hic bulasmayin bu isde damlaya damlaya gol olur mantigi var guclu bir irade ve sabir gerektiriyor. Yinede son karar sizin ben aklima gelenleri yazdim

• Beğen
Tepkiler: serdar60