Büyükbaş Hayvanların Günlük Besin İhtiyacı

Büyükbaş Hayvanların Günlük Besin İhtiyacı

Büyükbaşlarımız
1-Besi
a) Buzağı
b) Dana (200-250)kg
c) Tosun (250-600)kg

2-Süt
a)Buzağı
b)Düve
c) 1.Laktasyon dönemi (Doğum sonrası ilk 10 hafta)
d) 2.Laktasyon dönemi (Doğum sonrası 10.-20. hafta)
e) 3. Laktasyon dönemi (Doğum sonrası 20-Kuru)
f) Kuru dönem
3 Süt verimi+Sütteki yağ oranı+Canlı Ağırlık+Irk+Cinsiyet+Gebelik vs
Aklıma gelenler bunlar..Belki daha da çeşitlenebilir 
Şimdi tüm bu yukarıda ki saydıklarımın ihtiyacı farklı farklı..Siz ahırınızda bu hayvanları nasıl gruplandırıyorsunuz?
Suyu geçtim..Kuru Maddeden başlayalım..Az biraz araştırmayla şu formülleri buldum;

Kuru madde ihtiyacı, kg = canlı ağırlık/ 100 + 5 + süt verimi x 0.3
Kuru madde ihtiyacı, kg = 0.025 x canlı ağırlık + süt verimi x 0.1

KMA(kg/gün) = (0,372 * %4 FCM + 0,0968 * CA,75)*(1-e(-0,192*(LH+3,67)
%4 FCM = %4 yağa göre düzeltilmiş, süt verimi
CA = Vücut ağırlığı(Canlı Ağırlık)
e = 2,71828
LH = Laktasyon haftası

Düveler – KMA(CA%’si) = 1.71 – 0.69 e0.35t
İnekler - KMA(CA%’si) = 1.91 – 0.75 e0.16t t = gebelik günü – 280
Buzağılamadan önceki üç hafta boyunca düveler için KMA, CA’nın %1.6’sı civarında ve inekler için CA’nın %1.7’si civarındadır.

Tabi bunları görünce beynim FATAL ERROR verdi :D Daha enerji protein lif vitamin ve minerallere geçemedim..Siz rasyonunuzu nasıl hazırlıyorsunuz nelere dikkat ediyorsunuz. Neye göre belirliyorsunuz hangi yemden ne kadar vereceğinize? Bu rasyon konusunu öğrenmem lazım önerebileceğiniz kaynaklar var ise çok sevinirim. Zooteknist ile çalışsak bu adamın yaptığı rasyonun doğru olup olmadığını nasıl tartacam..

Bildigimiz konular degil rasyon isi
Kullandimiz fabrika yemin rasyonculari yardimci oluyor sorarsak
Burada da var birkac arkadas rasyon bilgisi paylasiyor
Ben yeni dogan buzagilara su ot ve buzagi baslangic yemi bulunduruyorum ilk 3 ay yiyebildigi kadar b . b . y . ve sut 5 kg gunluk sutu 60 gunde kesiyorum buzagilar boyle

yukarıdaki sorudan, hayvancılık yapanların işi zor gibi görünür. aslında değil.

burada sıkıntı çiftçinin, hayvan yetiştiricilerinin bilgi eksikliği, bilgiye erişememesi, bilgiyi kullanamaması.

örnek, sağılan ineklerin ilk sağım döneminde, kuru dönemde, ağırlıklarının %2 kadar olan kuru yem tüketiminin, kademeli artarak, %4-4,5 seviyelerine çıkması.

daha sonra azalarak %3,9; %3,6; %3,2; %2,9; %2,6; %1,8-2,0 düşmesi.

Bu yemin, genellikle yarısının kaba yemlerden, yarısının kesif yemlerden olması (her zaman değil).

tahıl-süt yemi artışlarının kademeli yapılması (günlük en fazla 0,5 kg arpa, mısır artışı yapılması; günlük 0,8-1,0 kg süt yemi artışı yapılması.

et ırkı ineklerin yemlenmesi

süt ırkı ineklerin yemlenmesi

düvelerin yemlenmesi

gebe düvelerin yemlenmesi

bir buzağılamış düvelerin yemlenmesi

danaların yemlenmesi (besicilik)

bir yaşındaki danaların, düvelerin yemlenmesi (besicilik)

yaşlı tosunların yemlenmei (besicilik)

bu yemlemeleri yetiştiricilerin kolaylıkla yapması, çiftlikte mevcut yemlerden günlük ne kadar vermesi gerektiğini hesaplaması gerekir.

bunun için, basit bilgisayar yazılımlarına ihtiyaç var.

bu yazılımları kullanmak için, bir bilgisayara ihtiyaç var,

görüldüğü gibi ihtiyaçlar çok...

önemli olan bu işi yapmamız, bu işin üstesinden gelmemiz...

bunun başarılması halinde ithalatla hayvan getirmemize, sperma getirmemize, embryo getirmemize gerek kalmaz...

trakkulup.net

Son düzenleme:
yukarıdaki sorudan, hayvancılık yapanların işi zor gibi görünür. aslında değil.

burada sıkıntı çiftçinin, hayvan yetiştiricilerinin bilgi eksikliği, bilgiye erişememesi, bilgiyi kullanamaması.

örnek, sağılan ineklerin ilk sağım döneminde, kuru dönemde, ağırlıklarının %2 kadar olan kuru yem tüketiminin, kademeli artarak, %4-4,5 seviyelerine çıkması.

daha sonra azalarak %3,9; %3,6; %3,2; %2,9; %2,6; %1,8-2,0 düşmesi.

Bu yemin, genellikle yarısının kaba yemlerden, yarısının kesif yemlerden olması (her zaman değil).

tahıl-süt yemi artışlarının kademeli yapılması (günlük en fazla 0,5 kg arpa, mısır artışı yapılması; günlük 0,8-1,0 kg süt yemi artışı yapılması.

et ırkı ineklerin yemlenmesi

süt ırkı ineklerin yemlenmesi

düvelerin yemlenmesi

gebe düvelerin yemlenmesi

bir buzağılamış düvelerin yemlenmesi

danaların yemlenmesi (besicilik)

bir yaşındaki danaların, düvelerin yemlenmesi (besicilik)

yaşlı tosunların yemlenmei (besicilik)

bu yemlemeleri yetiştiricilerin kolaylıkla yapması, çiftlikte mevcut yemlerden günlük ne kadar vermesi gerektiğini hesaplaması gerekir.

bunun için, basit bilgisayar yazılımlarına ihtiyaç var.

bu yazılımları kullanmak için, bir bilgisayara ihtiyaç var,

görüldüğü gibi ihtiyaçlar çok...

önemli olan bu işi yapmamız, bu işin üstesinden gelmemiz...

bunun başarılması halinde ithalatla hayvan getirmemize, sperma getirmemize, embryo getirmemize gerek kalmaz...

trakkulup.net
Behcet hocam
Rasyon bilgisi yanında diger ihyiyaclar daha onemli Kendi yemini hazirlamak icin
Kendi arzinden temin ettigin yada satin aldigin yem hammaddesini depolamak icin uygun depolar gerekli
Kesif yemi ogutme karistirma makinesi
Kaba yemi ogutme karistirma onlerine dagitma makinesi gerekli
Tum bunlari alabilmekte sıkıntı hele birde destek hibe yardim olmadan
Tabi esas konumuza gelelim hayvan besleme bilgisi cok onemli cok hatalar yaptik hayvanlar kaybettik bilmemekten tek tarafli beslemeden yanlis beslemeden

• Beğen
Tepkiler: behcet arı