Çeltik kurutma

Ayçiçeğinde olduğu gibi ilerleyen günlerde piyasanın daha da yukselecegini düşünüyorum. Tüccarlar ne kadar ucuza alirsam ka^rdir diye bakıyor. Sonuçta herkes borçlu ve malını satmak zorunda. Bence bu şekilde hareket ediyorlar. Keşke imkan olabilse de biraz bekleyebilsek.

Gunumuz şartlarinda biraz yüksek fiyattan verip parayi alamamak da var. Dikkatli de olmaliyiz.

Yatkın biçiyoruz bu gün
onda da başak kuruması var
Bilir kişiler aşırı azot sebebi ile olduğunu söylüyor üre gübresi tehlikeli ve iklim şartları da önemli diyorlar FB_IMG_15365959882389755.jpg

[emoji1] var olmazmı

Böyle 3 gün yerde kalıp kuruyor
Sonra biçer kendisi yerden alıp biçiyor

Sonra doğru depoya cuvala yada satışa

Kurutmayla uğraşmamak ve saatine 200 tl bayılmamak için bu şekilde yapıyoruz biz
Bunlar bize uzak kavramlar , :) bu tarla ne ile bicildi? Onu anlamadım :) bereketli olsun

• Beğen
Tepkiler: altanasc
Dolaştık durduk bugün uzunköprüyü aktardık ya alım yok daha yada fiyatlar otursun diyolar 53 randıman osmancık 2.35 ten verdim teslimat yarın yapacak bişey yok zaman onların zamanı hayırlısı artık

Ucuz vermişsiniz bekletme şansınız yok sanırım
Bizim bölgede de piyasa kurulmadı henüz
ben bekleticem kasım aralık ayına kadar satmamayı düşünüyorum
En fazla 1 ay beklerdim oda bişey farketmez her yer diken üstünde piyasalar ölü mal çıkarmak kolay satmak ölüm gibi herkez bedava istiyo çiftçiyi bu hallere düşürdüler yazıklar olsun

• Beğen
Tepkiler: altanasc
Gecen yıl sezon başında 59 randıman osmancık 2.150 den satmıştım şimdi 2.35 i duyunca üzüyor insanı maliyetler 2 ye katladı ama fiyatlar hala aynı
olan hep bize oluyor Allah yardımcımız olsun

Gecen yıl sezon başında 59 randıman osmancık 2.150 den satmıştım şimdi 2.35 i duyunca üzüyor insanı maliyetler 2 ye katladı ama fiyatlar hala aynı
olan hep bize oluyor Allah yardımcımız olsun
Benim mal 53 randıman işte yapçak bişey yok yeşil biçmişin diyolar 120 günde biçtik 140 oluyo bu seferde kırık yapıyo geç biçmişin diyolar işlerine öyle geliyo herkesin makinası yokki zamanını ayarlasın

Benim mal 53 randıman işte yapçak bişey yok yeşil biçmişin diyolar 120 günde biçtik 140 oluyo bu seferde kırık yapıyo geç biçmişin diyolar işlerine öyle geliyo herkesin makinası yokki zamanını ayarlasın
Aslında 120 gün normal bende öle biçiyorum
Hem yeşil biçilen pirinç yüksek randıman verir sadece ham tanesi çok olur

Lakin kurutmada 7 8 saat kalınca randıman orada da düşüyor

Ama tabi onların elinde önceden randıman yaptıkşarı makina 1 dakika çalışıyordu şimdi 2 dakikaya çıkardılar birde parlatıcı zımbırtısına sokuyorlar totalde 70 75 gelen pirinç düşüyor 50 lere çevir allah çevir pirinç napsın illa korılıyor

Lakin sömürülen hep çiftçi oluyor herkez emiyor kanımızı

Biz emek edip çamurda yetiştirip 2 ye satıyoruz tüccar kabuğunu soyup 6.500 e satıyor. Bunun kırığı ham tanesi kavuzu ot tohumu vs. Hepsi ona kalıyor onlarıda ayrı satıyorlar

Çifçinin emeğini çalan kim varsa Allah beter etsin

• Beğen
Tepkiler: acemi_