Cer dişlisi olan traktör rampada boşa atılır mı?

Ynt: Cer dişlisi olan traktör rampada boşa atılır mı?

Köşe kova masseylerde cer dişlisi vardır 240 köşe kovanda yoktur arka aksların ucları kalınsa o masseyde cer dişlisi vardır bizimkinde var rampada 50 yi geçmedi ne kadar uğraşsamda

valla ben 255 i 260 çok atıyordum boşa herhangi bişey olmadı , ama enson 260 goldu atmıştım zıplamaya başladı çok zor durdum fren fayda etmdi zıpladığı için gerçekten çok korkmuştum başına gelmeyen bilmez ,,birde çcukluk arkadaşım 3060 çift çekerle rampadan salmış,, ne olduysa olmuş iki takla atmış traktör şaft kesmiş arkadaşım altında kalmış sıkışmış traktörün her tarafından kanlar akıyordu kısan yerleri patalamış kan resmen fışkırmış tanınmaz haldeydi daha 6 aylık çocuğu vardı takla atarken çoban görmüş kurtulmak için çırpınmış ama 5 saniyede olan olmuş o günden beri para verseler boşa atmam.atmanızıda tavsiye etmem ne olursa olsun gideceğin yere en fazla 15 dk geç varırsın

vale link=topic=40964.msg365720#msg365720 date=1300908197' Alıntı:
valla ben 255 i 260 çok atıyordum boşa herhangi bişey olmadı , ama enson 260 goldu atmıştım zıplamaya başladı çok zor durdum fren fayda etmdi zıpladığı için gerçekten çok korkmuştum başına gelmeyen bilmez ,,birde çcukluk arkadaşım 3060 çift çekerle rampadan salmış,, ne olduysa olmuş iki takla atmış traktör şaft kesmiş arkadaşım altında kalmış sıkışmış traktörün her tarafından kanlar akıyordu kısan yerleri patalamış kan resmen fışkırmış tanınmaz haldeydi daha 6 aylık çocuğu vardı takla atarken çoban görmüş kurtulmak için çırpınmış ama 5 saniyede olan olmuş o günden beri para verseler boşa atmam.atmanızıda tavsiye etmem ne olursa olsun gideceğin yere en fazla 15 dk geç varırsın
Yazık olmuş yaw küçük çocuğuda varmış allah rahmet eylesin :(

DqN 58 link=topic=40964.msg365722#msg365722 date=1300908325' Alıntı:
Yazık olmuş yaw küçük çocuğuda varmış allah rahmet eylesin :(
geçen gün çocuğunu gördüm tüylerim ürperdi babasına benziyo ... çok anılarımız vardı yalan oldu gitti şimdi

DqN 58 link=topic=40964.msg365703#msg365703 date=1300906818' Alıntı:
Köşe kovan mı :S
vet köşe kovan. 265 var arkadaşın oda boşta çok gitmiyor. bir arkadaştada tümosan 74-80 var ondada gitmiyor ama 148ler 240lar taksi gibi fırlıyor boşta. cer dişlisi olanlar gitmiyor o zaman. ama bir zararı olacağını sanmıyorum biz 165le yıllardır uygun bulduğumuz yerde atıyoruz boşa. değilse yol çekilmiyor zaten geniş yol asvalt,

poyrazatif link=topic=40964.msg366209#msg366209 date=1300989525' Alıntı:
vet köşe kovan. 265 var arkadaşın oda boşta çok gitmiyor. bir arkadaştada tümosan 74-80 var ondada gitmiyor ama 148ler 240lar taksi gibi fırlıyor boşta. cer dişlisi olanlar gitmiyor o zaman. ama bir zararı olacağını sanmıyorum biz 165le yıllardır uygun bulduğumuz yerde atıyoruz boşa. değilse yol çekilmiyor zaten geniş yol asvalt,
Köşe kovan 165 te vardır. Arka kovanların bitiş noktası kalınsa vardır cer. Ama 240 gibi inceyse cer yoktur..

Steyr 8073 ü bazen boşa atardım. Çok hız yapmasada gene de yapardı. Şimdi Tümosan 74-80DTK yı boşa attığıktan sonra yavaşlamaya başlıyor :D

dengesiz link=topic=40964.msg365640#msg365640 date=1300901695' Alıntı:
Bence evet, rampa aşağı traktör normalde ulaşamayacağı hıza ulaşabilir ve dolayısı ile cer dişlisini normal dönebileceği devirden fazla hızla dönmeye zorlar ve zarar verir, eğer birde motor devri ile teker devrini birbirine uzlaştıramadan debriyajı verirsen ya şanzıman dağılır, ya cer dişlisi dağılır, ya motoru yığdırırsın yada krank mili kesilir.
Herşeyi boşver kazaya davetiye çıkarırsın, hayati tehlike doğar, gerek yok yapma boşver bence...
bence abartmışsın hiç öyle şeyler olacağını sanmıyorum bence olmazda.B izde bir 480 vardı atıyordum rampa aşağı boşa sonra ayağımı debriyajdan kaldırdımmı biraz tekerler sürükleniyordu(kayıyordu ) sonra devam ediyordu çokta gördüm bizim oralarda boşa atan hiç biri krank milini kesmedi sence aklın alıyormu krank milini kesmesi veya şanzımanı dğıtması . bu parçalar son derece sağlam ve sert malzemeden işlenmiş malzemeler en fazla debreyaj baskı plakası sıyırır krank milini kesmesi çok komik bişey :D
Hatta bizimoralarda boş vitese peygambe vitesi deniliyor :D:D

ahmetornek link=topic=40964.msg366887#msg366887 date=1301080410' Alıntı:
bence abartmışsın hiç öyle şeyler olacağını sanmıyorum bence olmazda.B izde bir 480 vardı atıyordum rampa aşağı boşa sonra ayağımı debriyajdan kaldırdımmı biraz tekerler sürükleniyordu(kayıyordu ) sonra devam ediyordu çokta gördüm bizim oralarda boşa atan hiç biri krank milini kesmedi sence aklın alıyormu krank milini kesmesi veya şanzımanı dğıtması . bu parçalar son derece sağlam ve sert malzemeden işlenmiş malzemeler en fazla debreyaj baskı plakası sıyırır krank milini kesmesi çok komik bişey :D
Hatta bizimoralarda boş vitese peygambe vitesi deniliyor :D:D
yuzlerce kez ucaga bındım her seferınde emnıyet kemerı takıyorum mecburen fakat hıc bırsey olmuyor 4 mılyonda 1 kaza yasanmıs 2010 da dolayısıyla kıe denk gelecegı ne zaman olacagı bellı olmaz ısını garantıye al vıtesı bosa alma ...

MF 65-165 ve üstü , Hema 3855-3860-5875, Ford 4600 grubu, Ford 5000 ve Ford 6000 grubundaki traktörlerde çer dişli vardır. 3 tane dişli akis milinin ucundaki dişlinin etrafında döner basit anlatımla. Zayıf olduğunu düşünüyorum. Gelelim Fiat 540-640-480 grubuna. Cer grubu solda ve sağda jantların iç kısmındadır. İçerisi yağ doludur. En sağlam cer denilebilir.

Traktörün fren problemi, balataların eşit tutmaması gibi nedenlerle her zaman yadsınamaz. 'Çıktığın Vites İle İneceksin' der atalar. Traktör zaten gaz pedalından ayak çekilince rölanti kadar mazot harcadığından yakıt harcamaz.

Rampa çıkarken boşa atılır tabi, ama inerken kesinlikle uygulanmamalıdır.

Yüklüyken tabiki boşa atmıyorum fakat boştayken atınca normal vitesteyken çıktığı geçmediği için canım sıkılıyo mecburen vitese takıyorum endişe yok ;D

Boşa ağır yüklüyken atmak ciddi risk, tehlike! rampa aşağı zaten rölantiyle iniyo elleme öyle insin derim..