Çift Sürerken Geniş Lastik mi Dar Lastik mi Daha İyi?

Dar lastik kaçırır motor dinç gider
Balon lastik kaçırmaz yük motora biner
MF goldların ilk çıktığı zamanlar tarla denemesinde 266 Gold balob ve dar lastikliyi aynı pullukla sürüm yaparken görmüştük
ince lastikli daha dinç gidiyordu, ikisi de aynı hızda gidiyordu

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Dar lastikle çift sürüm hiç rahat değildir ben hiç sevmem, geniş lastiğin gözünü seveyim güzel rahat çift sürülüyor, seri gidiyomuş gitmiyomuş dert bile değil, yerin sertliğine göre bulurum vitesi sürerim geniş lasitkle rahat rahat.:cool:

• Beğen
dar lastik ile geziyor mu motor?
Şu daracık süne ilaçlama için kullanılan lastiği olan traktöre bindiğinde lastik daraldıkça ne oluyor gözlemleyebilirsin.

At arabaları tekeri dar olurdu eskiden tahta ve en dışı demir çemberden, tangır tungur giderdi.:)

Dar teker hoplar zıplar keyifsizliği var, geniş tekerin rahatlığı, malum iş yaparken bütün gün traktörün tepesindesiniz.

yani şimdi teknoloji gelişti ön süspansiyon var kabin süspansiyonu var, varoğlu var ise traktörde fazla farketmeyebilir, ben yinede herşey varsada çift sürerken geniş teker traktör kullanmayı tercih ederim.

• Beğen
4 soklu 12" pullukta dar lastik çiziye iyi oturur.
Yaş tav, mısır yeri bozma sürümlerinde ;
Zemini iyi eşeler ve sağlam toprağa ulaşınca patinajı keser.
Balon lastik zemini iyi eşeleyemez ve traktörü patinajda fazla bırakıyor.
Balon lastiğin kesek çiğneme huyu olabiliyor.
Çizi dışı pulluk kullanılıyorsa da tabi ki balon lastikte basınç az ve tutunma daha iyi olur.
Pulluğa göre lastik seçimi iyi duruyor.

4 soklu 12" pullukta dar lastik çiziye iyi oturur.
Yaş tav, mısır yeri bozma sürümlerinde ;
Zemini iyi eşeler ve sağlam toprağa ulaşınca patinajı keser.
Balon lastik zemini iyi eşeleyemez ve traktörü patinajda fazla bırakıyor.
Balon lastiğin kesek çiğneme huyu olabiliyor.
Çizi dışı pulluk kullanılıyorsa da tabi ki balon lastikte basınç az ve tutunma daha iyi olur.
Pulluğa göre lastik seçimi iyi duruyor.
Hocam konuyla alakalı die buraya yazıyorum yeni traktör aldım deutz 4075 ince lastik arkalar şamrelli önler radial geldi arkaları radial yapmak istiyorum arka ebat 12-4-36 önler ise 280-85-24 arkaları 13-6-36 yapsam radial taksam janta uyarmı herhangi bi sıkıntı olur mu

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Hocam konuyla alakalı diye buraya yazıyorum yeni traktör aldım deutz 4075 ince lastik arkalar şamrelli önler radial geldi arkaları radial yapmak istiyorum arka ebat 12-4-36 önler ise 280-85-24 arkaları 13-6-36 yapsam radial taksam janta uyar mı herhangi bi sıkıntı olur mu
Yeni traktörünüz hayırlı olsun.
Lastik ebat değişimi konusunda pek bilgimiz bulunmuyor.
Forumda ilgili konular olması lazımdı.

• Beğen
Tepkiler: Eren ASLAN
Dar lastik bir maharet olsaydı paletli kepçelere gerek duyulmazdı. Geniş lastik daha çok alan kapladığı için daha iyi bir çekiş elde eder.

Asıl mesele yapılacak işe göre lastik genişliğini belirlemektir. Ağır ekipmanlarla çalışılacaksa tabii ki geniş lastik olmalı. İlaçlama ve sıra arası toprak işleme için dar lastik. Hatta çeltik için demir teker bile kullanılır.

1671725996243.png

Ara sürümlerinde tabikide geniş lastik her zaman + beygir gücü bile verebilir kullandıgım motor 90 beygir ama 120 beygir motorun yaptıgı işi rahatlikla yapabiliyorum trakya bölgesinde ( Not Arka Lastikler 50 CM )

• Beğen
Tepkiler: Emraherdogan06