Çiftçi arkadaşlar ne kadar doğru seçim yapıyor

Ynt: Çiftçi arkadaşlar ne kadar doğru seçim yapıyor

yıllık 2 bin dönüm ekili 2 bin dönümde nadasım olur .kuru tarım yapıoz sulu yer yok denecek kadar az 3 tane motor var ağır işlere jd 6420 ekiliş-hazırlar jd 5085m i ilaç-gübre gibi hafif işlerede massey ferguson 285s kullanyorum

Ortalama 1ooo Dönüm Kendi Arazimiz Var
5oo Dönüm Kadar Da İcar Var Yıllık İşlediğimiz Toprak 15oo Civarı Tarlaların %9o I Sulanır
Yoğun Olarak Buğday Arpa Ayçiçeği Pancar Ekeriz
Traktörlerimiz New Holland T5o5o Vs Tümosan 82.8o
Her İkisinide Hem Ara İşine Hem Ağır İşe Kullanırım Ama 3 Pistonlu Bir Traktör Şart Bence Beklentim İlaçlama Gübreleme Sulama Vs Gel Git İşleri Bu İşleri Alsın Yeterlidir ;)

peki arkadaşlar ben bir traktör ve bunun arkasına ekipman tavsiyesi alayım sizden
120 dönüm 1dönüm 1000 metrekare tamamı sulu tarım arazinin çoğu solo topraktır

30 ila 50 dönüm arası salçalık domates
30 ila 40 dönüm arası mısır
10 ila 20 dönüm arsı buğday

ekeriz bu işleri şu anda dar lastik 1997 6056 ile yapıyoruz
kullandığımız ekipman 3*11 no pulluk 2100 hisarlar kobra pancar kürümü 28 li sgs diskaro
yeni alınacak makine için bazı ekipman alınacak tabi
tasiyelerinizi bekliyorum

buğday arpa ayçekirdeği azda olsa meyve bahçe olmak üzere toplam 300 dönüm yer işliyoruz 1973 model 640 kullanıyoruz.kullandığım ekipmanları kısaca özetlemek gerekirse 3 lü 12 no pulluk.50 diş tırmık.24 lü diskaro.165cm lik tanbur.14 sıra hidrolikli mibzer ve 400 lt ilaçlama makinesi )))

200 dönüm arazim var tamamı sulu ve tamamında mısır ekimi yapıyorum 2 adet çiftçeker traktör kullanıyorum ikisinide bu yıl sıfır aldım.Birisi tümosan 8095 klima intercol lü diğeride same tiger 75. Same ile küçük işleri yapıyorum ekimi gübrelemeyi çapayı same ile hallediyorum.Tümosan ile de arazinin işlenilmesi işini hallediyorum köten tapan çizel bu tür işleri tabi kötende samede tümosana yardım ediyor :)

130 dönüm arazi işliyoruz. tarlalar düzlük.
başak 2004 ten beri 2073 sh kullanıyoruz. fazlasıyla yetiyor.
3 lü 12 ünlü pulluk, 20 li özdöken normal şase pistonlu goble, 19 lu mibzer, 600 lt 12m ilaçlama , 600 kg pırpır, 19 lu aysan, çapalama , kazayağı, tırmık.

goble de tam anlamıyla yeterli değil. sadece goble için 75 - 80 hp 4x4 e ihtiyaç duyuyoruz.

220 dölüm buğday 180 dölüm ayçiçeği kuru tarım yapıyorum 85 lik 4*4 same var yetiyormu yetiyor ama bir tane 60-70 bg lik bir tek çeker de yanında olsa daha iyi oluçak
gerçi kayınpederin 768 Steyr var onu alıyorum tırmık vs işler için iyi oluyor tabibirde şöför tutmak zorunda kalıyorum

3085 vardı tekceker icalar gelince yetmedi 9080 tomasan aldık 300 dönum kendiarazimiz var 700donum icar var 250 donum nohut 500 donum arpa 150 dönum bugday yıla göre150 ile 250 arası ayçekirdegi ekiyoruz traktorumuz 9080 tumosan ve 640 fiat vardı 640 satıcagız fazla gelıyor
9080 nin ekipmanları 4 16no otomatik ünlu pulluk 8 tonluk romork 11 li kaz ayagı (ufak geliyor ama nohut mibzeride 11 li) buytsek ikiside buyuyecek
20li sakalak mibzer 6oo litre holder 6oo lire fırfır
bu aletlerin hicbirinı 640 takamıyoruz ilac gubrede getir gotur işde yapmadıktan sonra 640 ın bir işkalmadı satacagız
500 ile 1000 donumarası 85 90 veya100beygir birmotor burda yeterli 500 altına 60 65 75 bg traktor yeter

Herkes Yazmış, Ekipmanlarıda Yazayım Bende...
-3 Tane 8 Tonluk 1 Tane 6 Tonluk Römork
-Alpler Tekli Dipkazan
-Hepsi 12' Olmak Üzere 3 ' lü 4 ' lü Ve 5 ' li Alpler Pulluk
-11 ' li Özduman Çizel
-24 ' lü Özduman Goble
-Hisarlar 2.30 Rototiller
-Alpler 11 ' li Ağır Tip Hızır
-21 Ayak Aysan
-Öztekin Araçapa Makinası
-Öztekin 20 ' li Mibzer
-Önallar 600 Lt Ilaçlama Makinası
-Süleyman Adam Marka Eski Bir Gübre Serpme Makinası

Malzemelerden Bi Mibzer ' le Gübre Serpme Makinası Kaldi Yenilenecek, Şakalak Hem Çekilir Hem Asılır Tip Mibzer ' le Gübre Serpme Makinası Alınabilir :) Geri Kalan Ekipmanlardan Ise 3 ' lu Ve 5 ' li Pulluk Verilerek Kulakları 14', 5 ' li 12-16 İnç Ayarlı Dönerli Pulluk Ve Hisarlar Rototiller Verilerek Gaspardo HP3000 Dik Rotovatör Alınabilir :)

Marka Seçiminde Arazi Yapımızı Göze Alınca Iyi Bir Tercih Yaptık Diye Düsünüyorum Ben... Ve Ekipmanlar da 5 ' li Pulluk Ile Aysan Dışında Traktörlerimize Uygun...
Tercihlerimiz Uygun Diye Düsünüyorum :) Sizin Düsünceleriniz ne Bu Konuda? ;)

ben bu işe yeni başladım arkadaşlar 150 dönüm yer ektim (arpa) yer kendimin degil 40 dönüm kendimize ait, fiat 480 lik 78 model traktörüm var 3 lü 12 numara çeken bir traktörüm olsaydı daha güzel olurdu diye düşünüyorum, bu yüzden traktöre hidrolik dirreksiyon falan taktıramıyorum degiştiririm diye, direksiyon çok sert tek problemim o.

daha düne kadar 80 66 mız vardı 500 dönüm tam sulu araziye tek yetiyordu. ama şimdi işler değişti yer azaldı. ama ben 106 bg motor aldım. ha çokmu bana göre ideal. çok diyende oldu. ama arazilerimiz ova olduğu için büyük makina her zaman daha ideal oluyor. bunun yanı sıra daha başka büyük aletlerdede iyi oluyor büyük makina. ama ara işlerde de çapa zehir vs de mazot çok yakıyor. onada zamanla bi çare bulacaz artık. :D