ÇİFTÇİLERİMİZ BÜYÜK SIKINTI ÇEKİYOR

21.12.2020
1,458
2,218

KÖSEOĞLU: ÇİFTÇİLERİMİZ BÜYÜK SIKINTI ÇEKİYOR

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, 2021 yılı tarımsal üretimi ve çiftçinin durumunu değerlendirdi. Sıcaklık artışına paralel olarak yaşanan kuraklık nedeniyle zor bir yıl geçirildiğini aktaran Köseoğlu, tarımsal dönemdeki yağışların az olması nedeniyle yüzde 60 verim kaybı yaşandığını belirtti. Köseoğlu, kuraklık ve girdi maliyetlerinde artış nedeniyle çiftçinin büyük sıkıntı çektiğini ifade etti.

SON 10 YIL TÜM ZAMANLARIN EN SICAK DÖNEMİ OLDU
Küresel ısınma ve iklim değişikliği etkilerinin ciddi ciddi hissedilmeye başlandığını belirten Zekai Köseoğlu; “İklim konusunun son dönemlerde sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada gündemin ilk sıralarında yer alması, özellikle sanayi devrimi sonrasında iklim değişikliği ve küresel ısınma her geçen yıl etkisini daha çok hissettirmeye başladı. Sanayi devriminden sonra yaklaşık 170 yılda dünyanın ortalama sıcaklığı yaklaşık 1,5 derece artmış. Son 10 yıl tüm zamanların en sıcak dönemi oldu. 2020 yılı da sıcaklık rekorlarının yaşandığı bir yıl olarak tarihe geçti. Önümüzdeki yıllarda maalesef sıcaklık artışında, yeni rekorlar bekleniyor. Kısacası, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerini ciddi ciddi hissetmeye başladık.” dedi.

KURAK BİR YIL GEÇİRDİK
Sıcaklık artışına bağlı olarak kurak bir yıl geçirildiğini ifade eden Köseoğlu; “İç Anadolu bölgesinde ortalama sıcaklıklar, Eskişehir, Ankara, Kırıkkale Akşehir, Polatlı, Çiçekdağı, Kulu, Kaman çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşmiş İç Anadolu Bölgesinin Şubat ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 0.1 derece iken, 2021 Şubat ayı 2.6 derece olarak gerçekleşmiştir. Sıcaklık artışına paralel olarak kurak bir yıl geçirdik ve 2021 yılı tarımsal dönemde 276 milimetre yağış aldık ve ortalama yüzde 60 bir verim kaybı yaşadık.” dedi.
MEVSİMLER BİR AY İLERİ KAYDI
Doğal afetler ve girdi maliyetleri nedeniyle çiftçinin sıkıntıya girdiğini aktaran Zekai Köseoğlu; “Son on yılda iklimsel olarak çok olumsuz yıllar geçirdik. Mevsimler bile bir ay ileriye kaydı. Mayısta yağması gereken yağmur haziranda yağmaya başladı. 23 Nisanda olması gereken don 23 Mayısta olmaya başladı. Çiftçimizin de doğa olaylarına karşı yapacağı hiç bir şey yok. Bir taraftan afetler, bir taraftan girdi maliyetlerinin artması çiftçimizi sıkıntıya sokmuştur.” dedi.

GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSELDİ
Girdi maliyetlerinin artması nedeniyle çiftçilerin gübre atamayacak duruma geldiğini belirten Köseoğlu; “2020 Ocak ayından bugüne kadar DAP gübresinde yüzde 129 ÜRE gübresinde yüzde 150 yemde yüzde 91 Mazotta yüzde 16’lık bir artış söz konusu girdilerde iyileştirme olmazsa veya desteklenmezse önümüzdeki senenin üretiminde de düşüşlere neden olacak çiftçimiz gübre atmadan ekim yapacak veya az atarak ekiliş yapacak. Doğal olarak buda verimi etkileyecek.” dedi.

KREDİ KURUMLARI ÇİFTÇİLERİMİZİ SIKIŞTIRIYOR
Bürokrasi yönetmeliğinin hazırlanıp kredi kurumlarına gönderilememesi nedeniyle kredi kurumlarının çiftçiyi sıkıştırdığını söyleyen Köseoğlu; “04.06.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız kuraklıktan zarar gören çiftçilerin borçlarının erteleneceğini, dönüme yüz liraya kadar destek verileceğini açıkladı. İki ay geçmesine rağmen bürokrasi yönetmeliği hazırlayıp kredi kurumlarına gönderemedi kredi kurumları çiftçilerimizi sıkıştırıyor ödeyemeyen çiftçilerin borçları cari faize geçiyor.” dedi.

ÇİFTÇİMİZİ RAHATLATACAK UYGULAMALAR YAPILMALI
2008 yılında ülke genelinde 232 bin 950 çiftçinin tarımı bıraktığını belirten Köseoğlu, çiftçiyi rahatlatacak uygulamarın bir an önce devreye konulması gerektiğini ifade etti. Köseoğlu; “2007 yılı tarımsal dönemde 268 milimetre yağış aldık. Kurak bir dönem geçirdik. 2008 yılında ülkemizde çiftçilik yapan 232 bin 950 çiftçi tarımı bıraktı. Geçmişte yaşadığımız bu olumsuzlukları yaşamamak için çiftçimizi rahatlatacak uygulamaların bir an önce devreye konulması gerekmektedir.” dedi. Orman yangınları hakkında da konuşan Köseoğlu; “Ülkemizde yaşanan orman yangınlarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, zarar gören vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.” dedi.

Konya ili Karapınar ilçesi Hotamış Mahallesinde Çiftçilik Yapmaktayım.
Bizim Bölgemizin Çoğunluğu diyebilirim Sulu Tarım Yapmakta.
Sulu Tarım dediysem Doğal Kaynaklardan, Baraj, Gölet, Akarsulardan Değil.
Yeraltı Kaynaklarından Yaklaşık 80 ile 160 Metre Arası Derinlikten Elektromotopomplarla Suyu Çıkararak Tarım Yapmaktayız.
Tarımsalda Kullandığımız Elektrik Enerjisi Önceleri Kalkınmada öncelikli Organize Sanayii Bölgesinde Kullanılan Enerjiyle Eşdeğer Faturalandırılıyordu.
Ne Olduysa ikibinli yılların Başlarında oldu.
Bu uygulamaya son verip Zam üstüne zam yaptılar..
Zamlar yetmezmiş gibi Bu Faturalara, Belediye,TRT,Kayıp Kaçak, Hat Taşıma Bedeli,Hat Kullanım Bedeli,Sayaç Okuma Bedeli Gibi Toplamda Altı Kalem Haksız Faturalandırma uygulamasına gittiler.
Bu yıl uygulanan Zamlarla Artık Dayanılmaz bir Hal Aldı.. Çarpanı 20 olan bir Trafo Tesisinde Elektriğin Kw Saati 20 küsür lirayı Bulmaktadır..
Bu Tesiste 60 hp Motor 6 kademe 125 lik pompa Saatte 3 kw Enerji tüketmektedir..
Yani 20,450x3 Dediğimizde Saatteki Maliyeti 61.35 lira Saattir.
Gün 24 Saat olduğuna göre 61,35X24 = 1,472,4 lira günlük Elektrik Parası Ödemekteyiz.
Danelik Mısır
Yağlık Ayçiçeği
ŞEker Pancarı
Yonca
Hububat
ve Kanola Fiğ Türü ürünler Yetiştirmekteyiz.
Bu ürünler içersinde En Yüksek Suyu ; Şeker Pancarı, Danelik Mısır ve Yonca Tüketmektedir.
Örnek verecek olursak ; Danelik Mısıra Damlama Sulamayla olmak Kaydıyla 40 dekarlık bir Postaya Toplamda 176 Saat Su Verilmesi Zaruridir..
Sözün özü.
Çiftçi Batağa Gidiyor.
Geçen Yıla Göre Gübre % 110 Zamlandı
Hakeza Elektrik öyle
Tohum öyle
İlaç Öyle
Amortisman Giderleri Öyle
Tam hasat zamanı ürün para edecek, Birde Bakmışsın TMO İhaleyi açmış. Tarım bakanlığı Gümrükleri Sıfırlamış. Limanlara Gemiyi Dayamaktadırlar..
Şuna inanın Eğer Çiftçi Bankalara ve Tarım kredi Kooperatifine, Pankobirliğe Borçlu olmasın Bugün Bırakır üretmeyi..
5 yıl önce aldığımız Sulama teşkilatı eskidi hurda oldu
5 yıl önce aldığımız Alet ekipman hakeza öyle
Bunları yenilemezsen ürün yetiştiremezsin.
Yetiştirmeye çalışır verim kaybı yaşarsın..
Kısacası.
Çiftçiye Sahip Çıkılmalıdır..
Çiftçi Mevcut Politikalarla Yokolmaya Mahkumdur..
Herkes Şapkasını Önüne Koysun Düşünsün...
Üretici Biterse Ülke Biter..!!!

Yeraltı Kaynaklarından Yaklaşık 80 ile 160 Metre Arası Derinlikten Elektromotopomplarla Suyu Çıkararak Tarım Yapmaktayız.
Tarımsalda Kullandığımız Elektrik Enerjisi Önceleri Kalkınmada öncelikli Organize Sanayii Bölgesinde Kullanılan Enerjiyle Eşdeğer Faturalandırılıyordu.
Zamlar yetmezmiş gibi Bu Faturalara, Belediye,TRT,Kayıp Kaçak, Hat Taşıma Bedeli,Hat Kullanım Bedeli,Sayaç Okuma Bedeli Gibi Toplamda Altı Kalem Haksız Faturalandırma uygulamasına gittiler.
Bu yıl uygulanan Zamlarla Artık Dayanılmaz bir Hal Aldı.. Çarpanı 20 olan bir Trafo Tesisinde Elektriğin Kw Saati 20 küsür lirayı Bulmaktadır..
Bu Tesiste 60 hp Motor 6 kademe 125 lik pompa Saatte 3 kw Enerji tüketmektedir..
Gün 24 Saat olduğuna göre 61,35X24 = 1,472,4 lira günlük Elektrik Parası Ödemekteyiz.
Danelik Mısır
Yağlık Ayçiçeği
ŞEker Pancarı
Yonca
Hububat
Bu ürünler içersinde En Yüksek Suyu ; Şeker Pancarı, Danelik Mısır ve Yonca Tüketmektedir.
Örnek verecek olursak ; Danelik Mısıra Damlama Sulamayla olmak Kaydıyla 40 dekarlık bir Postaya Toplamda 176 Saat Su Verilmesi Zaruridir..
Sözün özü.
Çiftçi Batağa Gidiyor.
Hakeza Elektrik öyle
Tohum öyle
İlaç Öyle
Tam hasat zamanı ürün para edecek, Birde Bakmışsın TMO İhaleyi açmış. Tarım bakanlığı Gümrükleri Sıfırlamış. Limanlara Gemiyi Dayamaktadırlar..
Şuna inanın Eğer Çiftçi Bankalara ve Tarım kredi Kooperatifine, Pankobirliğe Borçlu olmasın Bugün Bırakır üretmeyi..
Kısacası.

Abi çiftçinin topraktan koparılıp bir yerlerde işçi olması için uzun dönemli bir çalışma yapıldığını düşünüyorum. Bu yaşananları çiftçinin, esnafın istenmemesi olarak değerlendiriyorum.

20 yıl önce dünya piyasasının 2 katı fiyata buğday alıyordu TMO Türk çiftçisinden, bugün ülkemizde dünya piyasasının altında fiyat oluşsun diye hasat sezonunda ürün ithal ediyor.

Küçük çiftçi istenmiyor, bu net. Çıkarılan kanunlarda bile "yeter gelirli tarım arazisi" (120-150 dekar) olmayan çiftçinin tarlası kamulaştırılıp elinden alınabilir diyor.

Bu sene yine yeterli destek verilmeyecek, birçok çiftçi (200-300 bin) kişi işini bırakacak. Sonra yerli yabancı şirketler yer toplayacak. Oyun bu, maalesef.

Son düzenleme:
Danelik Mısır
Yağlık Ayçiçeği
ŞEker Pancarı
Yonca
Hububat
Sözün özü.
Çiftçi Batağa Gidiyor.
Hakeza Elektrik öyle
Tohum öyle
İlaç Öyle
Kısacası.
her kelimesine katılırım yazdıklarınızın fakat gemiyi limana dayıyanların dayattıranların hiiiiçde umrunda değil

Onumuzde hem iklimden hem de ekonomiden kaynakli kriz donemi var. Ciftci kendi ihtiyacini karsilayabilecek bag bostan ihmal etmeli, yetistirebilecegi seyleri para verip almamali. Kuraklik surecek gibi, suyunun miktarini tahmin ederek ekim yapmali. Imkanj olan bazi urunlere yonelip kendi satabilecek kadar yapmali ki nakit akari olsun. Devlete falan guvenmeyin, oyle bir gelecek var ki maaslari odesin yeter, destek falan sanmiyorum . Satabilecegin kadar, sut, koyun, sebze. Cok degil az olsun iyi fiyata gitsin, gecindirsin.

• Beğen
Tepkiler: behcet arı
Onumuzde hem iklimden hem de ekonomiden kaynakli kriz donemi var. Ciftci kendi ihtiyacini karsilayabilecek bag bostan ihmal etmeli, yetistirebilecegi seyleri para verip almamali. Kuraklik surecek gibi, suyunun miktarini tahmin ederek ekim yapmali. Imkanj olan bazi urunlere yonelip kendi satabilecek kadar yapmali ki nakit akari olsun. Devlete falan guvenmeyin, oyle bir gelecek var ki maaslari odesin yeter, destek falan sanmiyorum . Satabilecegin kadar, sut, koyun, sebze. Cok degil az olsun iyi fiyata gitsin, gecindirsin.
Devlet maaşı ödeyemez ise kime neyi satacak çiftçi?

• Beğen
Danelik Mısır
Yağlık Ayçiçeği
ŞEker Pancarı
Yonca
Hububat
Sözün özü.
Çiftçi Batağa Gidiyor.
Hakeza Elektrik öyle
Tohum öyle
İlaç Öyle
Kısacası.
Sulu tarımdakiler de para kazanmıyor da kıraçta kiler ölsün

30000 m2 den 800 balya satın aldım 800 kg dekardan buğday hasat edilmiş balyasindan sadece bu tarlaya ben 12000 tl verdim buğday tutarını siz hesaplayın kazanmıyorsan yapma tarlanı hicara ver şükür edin
Gemisini kurtaran kaptan demis oldunuz. Dekara 50 kg alan kuraklik magdurlari ne yapsin? Danasina yem alamayan, sut ineginin geliri yeme yetmeyen ne yapsin ?

Gemisini kurtaran kaptan demis oldunuz. Dekara 50 kg alan kuraklik magdurlari ne yapsin? Danasina yem alamayan, sut ineginin geliri yeme yetmeyen ne yapsin ?
Arkadaşım satin aldım diyorum 45000 tl samana para verdim 50 dekar ekilmisim vardı 20 sini bictirmedim 30 dekarından 2 ton verim almadım 10 gün önce 15 ton yem aldım 42000 tuttu 50 hayvanın var 50 dekar tarlam var yem fiyatını bana anlatma bak bahsettiğim adam ALLAH bereket versin bu sene buğdaydan para kazandım diyorken neden bazıları sulu tarimdan zarar ediyor demem o

• Beğen
Arkadaşım satin aldım diyorum 45000 tl samana para verdim 50 dekar ekilmisim vardı 20 sini bictirmedim 30 dekarından 2 ton verim almadım 10 gün önce 15 ton yem aldım 42000 tuttu 50 hayvanın var 50 dekar tarlam var yem fiyatını bana anlatma bak bahsettiğim adam ALLAH bereket versin bu sene buğdaydan para kazandım diyorken neden bazıları sulu tarimdan zarar ediyor demem o
Bende bu sene ilk defa sulu tarım için kuyu vurdum elektrik çektim sulama malzemesi aldım.Kalem kalem yazdım tek tek 100 tl harcamamı dahi yazdım.Öyle atla deve kazanmıyor,bi hastalık bi sıkıntı olsa dekar başı 2500 tl siler adamı da batırır.

Bugünümüze bin şükür ama gerçekler diye de bişey var.Yukarda yazan @Turker.Durmus abi kesinlikle gerçeklerden bahsediyor ve işi biliyor.Kuru kuruya yazmamış.

Kusura bakma anlamamisim.

• Beğen
Hayvanlar besi mi, sut mu. Kurtariyor mu bu fiyatlardan? Urettigin para ediyor mu bari? Kazancin bol, bereketli olsun .

• Beğen