Çiftçilerimizin ürünlerini hasat etmekte tercih ettikleri marka ve model nedir ?

Hasatınızda hangi marka biçerdöverin hangi modelini neden ve niçin tercih ediyosunuz?

• Kullanılan toplam oy
    158

Ynt: Çiftçilerimizin ürünlerini hasat etmekte tercih ettikleri marka ve model nedir ?

alper4u link=topic=69833.msg808288#msg808288 date=1386756961' Alıntı:
Ben birkaç senedir new holland cx740 biçerdöveri olan arkadaşıma biçtiriyordum yerleri.Lakin bu sene buğdaydan sonra bir abimiz yeni cx5060 almış ayçiçeklerini ona biçtirdim.Makineye mısır tablası koymuşlar ayçiçeklerini biçmesi için.Kafa fırlatma problemi yaşadık azda olsa.Neyse diğer biçerdöveri bırakma nedenini sorarsanız işi aceleye getiriyordu makine tane döküyordu.Kendine biçtiği özeni göstermemeğe başladı.Birde üzerine verdiği tarihte biçmeye gelmemesi eklenince bende bıraktım.Ne yani paramızla mı rezil olacağız.Malesef harman ayı yalan ayı boşuna dememişler tüm biçerciler üzerine alınmasın.

Ne sizin nede arkadaşınız için konuşmuyorum ama bizim Trakya ' da biçerdövercilerin kendini beğendirmesi biraz zordur. Birde makinecinin makinesini iyi tanıması gerekiyor. Tane göstergelerinde hassasiyet tamamen kendi kişisel kullanımına göre ayarlamalı ve hassasiyet tam uç noktada olmamalı. Göstergede nekadar tane atmıyor gibi gözüksede o esnada yer yer atabiliyor.

Ynt: Çiftçilerimizin ürünlerini hasat etmekte tercih ettikleri marka ve model nedir ?

Sempatiq1 link=topic=69833.msg808315#msg808315 date=1386766141' Alıntı:
John Deere 520r Biçiyor Depo Toplam 7 Ton Alıyor Tabla Genişliği 6m Dane Kaybı 0 Bence John Deere ' ler Hasat Makinasında New Holland ' a Göre Çok İyi.

Bu isimde bir model varmı ilk defa duydum?

Biçerci çiftçinin kötü hazırlanmış tarlasında mecburen hem yukarıdan biçmek zorunda kalıyor, hemde yavaş gidince iş çıkaramıyor, ama düzgün tarlayı da buldu mu daha fazla biçebilmek için roket gibi gidiyor, tut tutabilirsen.

Makina ne olursa olsun üstündeki malımıza değer vermedikçe işimiz zor. Claas Lexion 540C ve John Deere 1570 wts duruma göre hangisi müsaitse biçtiriyoruz. John deere buğdayda berbat yüksekten biçiyor barabanı söyledikten sonra sıkıyor hızlı gidiyor kayıp çok anlıcanız ayçiçeğinde iyi ama. Claas ' ta buğdayı iyi biçiyor tane kaybı az fakat ayçiçeğinde hızlı gidiyor kafalar yere düşüyor. Claasında kendi yerleri çok çoğunlukla John Deere biçiyor. Makinalar çok pahalı yoksa alıcam kendime bir tane ama uymadı bir türlü.

seredes link=topic=69833.msg808368#msg808368 date=1386775005' Alıntı:
New Holland olsun da....
abi new holland ayçiçekte kötü neden dersen biz cs6050 ye ayçiçek biçtirdik kafayı çok yere atıyor haa belkide şöförden kaynaklanıyodur onu bilemem..aynı şekilde john deere w 540 ın ayçiçek biçtiğini gördüm kafa atma diye bişey yok..

cebrail68 link=topic=69833.msg808370#msg808370 date=1386775179' Alıntı:
abi new holland ayçiçekte kötü neden dersen biz cs6050 ye ayçiçek biçtirdik kafayı çok yere atıyor haa belkide şöförden kaynaklanıyodur onu bilemem..aynı şekilde john deere w 540 ın ayçiçek biçtiğini gördüm kafa atma diye bişey yok..
kafa yere atma sorunu makineden degil ayçiçeği tertibatının kelebek yada dolap dediğimiz düzenekten kaynaklanır dönme hızı yükseklik ayarı vs

Arkadaşlar bence kötü makine yok.Her makine maliyetine göre güzel.Kötü şöför var.Şöförün sürüş şekli önemli.Ben hiç atmaz denilen new hollandın 45 liğinin bile döktüğünü gördüm.sap yiğit ise ve alttan biçiyorsa biraz da hız varsa atıyor makine arkasından.bence fiyat ve yaptığı iş açısından new Holland birinci.

samet 39 link=topic=69833.msg808373#msg808373 date=1386775453' Alıntı:
kafa yere atma sorunu makineden degil ayçiçeği tertibatının kelebek yada dolap dediğimiz düzenekten kaynaklanır dönme hızı yükseklik ayarı vs
yani şöförden kaynaklanıyor

samet 39 link=topic=69833.msg808381#msg808381 date=1386776478' Alıntı:
evet biz kendimi bildim bileli new holland kullanıyoruz hiç bi sıkıntı yok tabi diğer makineler içinde aynı kullanan her şeyi bitirir
bakalım bizde belki biçeröver alacağızda ..karar vermiyorum alsammı almasammı diye

cebrail68 link=topic=69833.msg808382#msg808382 date=1386776555' Alıntı:
bakalım bizde belki biçeröver alacağızda ..karar vermiyorum alsammı almasammı diye
çok iyi düşünüp karar verin artık bu işler bitmiş durumda çok fazla makine var ekmek giderek küçülüyo

samet 39 link=topic=69833.msg808384#msg808384 date=1386776924' Alıntı:
çok iyi düşünüp karar verin artık bu işler bitmiş durumda çok fazla makine var ekmek giderek küçülüyo
şimdi doğrusunu söylemeye gelrisek valla bizim köyde hiç biçer döver yok hep başka yerlerden geliyolar..şimdi ben biçerdöver alsam kendi köyümün arazisinin çoğunu biçerim diye düşünüyorum..yani eğer biçerdöver alırsak köye başka yerden biçer sokmayız

cebrail68 link=topic=69833.msg808390#msg808390 date=1386777092' Alıntı:
abi 1 dönümden kaç tl para kazanıyorsun sen
onu böyle hesaplarsak yanlış olur sanki arazi durumu (dik yan küçük parseller ) vs bu işe çok etki eder bide önemli olan şimdi insanlar yabancı tanımadığı kişiye borcunu hemen ödemeye çalışır ama kendi insanına tanıdığı kişiye vermez

bizimde pek seçme imkanımız yok 2 3tane biçer geliyo ben laverda ya biçtiriyorum ama böyle giderse biçtirmem biçer ıyi ama operatör kendini bozmaya başladı

samet 39 link=topic=69833.msg808394#msg808394 date=1386777439' Alıntı:
onu böyle hesaplarsak yanlış olur sanki arazi durumu (dik yan küçük parseller ) vs bu işe çok etki eder bide önemli olan şimdi insanlar yabancı tanımadığı kişiye borcunu hemen ödemeye çalışır ama kendi insanına tanıdığı kişiye vermez
aynen abi para toplamada sıkıntı yaşayacağımı çok iyi biliyorum ..en iyisi ben bu işe girmeyeyim..

cebrail68 link=topic=69833.msg808397#msg808397 date=1386777618' Alıntı:
aynen abi para toplamada sıkıntı yaşayacağımı çok iyi biliyorum ..en iyisi ben bu işe girmeyeyim..
biz yapıyoruz zar zor toplamaya çalışırken insanlarla kötü oluyoruz bereket versin geçinip gidiyoruz