ÇİFTÇİLİKTE ÇÖZÜME GİDEN YOL !!!

Ynt: ÇİFTÇİLİKTE ÇÖZÜME GİDEN YOL !!!

Ali SARAÇ link=topic=60466.msg660460#msg660460 date=1354913291' Alıntı:
Aynen abimize katılıyorum memur sendikaları işçi sendikaları nasıl oturup hükümetle pazarlık ediyorlarsa bizim sendikada ürün fiyatları ile ilgili pazarlık edebilir . Gecen yıl memurlar sendika sayesinde %2 fazla zam aldılar birlik olabilirsek herşey olur

ben de memurum ama sendika sayesinde yüzde 2 oy fazla almadık devlet 3,5 verdi sendika yüzde 7 istedi sonuçta hakem heyeti yüzde 4 verdi ve yzde dört geldi...

hüsseyin link=topic=60466.msg660519#msg660519 date=1354916782' Alıntı:
ben de memurum ama sendika sayesinde yüzde 2 oy fazla almadık devlet 3,5 verdi sendika yüzde 7 istedi sonuçta hakem heyeti yüzde 4 verdi ve yzde dört geldi...

Bu sonuç sizi yinede belki memnun etmemiştir.Fakat çiftçinin elinde bu hakkı alacak güçte yok malesef.Sorarım bugün bir kilo mahsülle karşılığında ne alabiliyorsunuz , yetiyormu ???

sadunklc link=topic=60466.msg660490#msg660490 date=1354915069' Alıntı:
Ben şu aşamada sendika fikrinin çözüm olabileceği kanaatinde değilim. Biz henüz çiftçi olabildik mi bence hayır !!! çiftçilik kavramının içini ne kadar doldurabiliyoruz ki sendika vb örgütlenmeden bahsediyoruz. Arazilerimiz bölük pörçük 10 dönüm arazisi olanın 30.000 liralık traktörü var, babadan atadan kalma yöntemlerle, rastgele ekipman, tohum vb materyal seçimiyle tarım yapmaya çalışıyoruz, ziraat mühendisi yada uzman insan insanları ' ' dünkü çocuk ne bilir ' ' mantığıyla küçümseyerek adam yerine koymayıp bilimden teknolojiden faydalanmıyoruz ondan sonra hadi sendika kuralım. Bence biz önce kendimizi bi sorgulayalım ' ' acaba benden üretici olurmu, bu işi ne kadar biliyorum ve ne kadar iyi yapabiliyorum ' ' ondan sonra sendika gibi sonraki aşamaları düşünmeye başlayalım. Bir de şunu sormak istiyorum; az yada çok devlet bir takım desteklemelerde bulunuyor, kaç kişi devletin verdiği tarımsal desteği tarım için kullanıyor?...

aynen katılıyorum kardeşim sana burda olsan alnından öperdim inanki .... benim arkadaşım veteriner teknikeri konyada meramda köyde bir arkadaşa romanov koyun almasını önerdi o da aynen şöyle dedi o hayvan bizim soğuklara dayanamaz:) mübarek romanov zaten rus koyunu senin soğuğun o na işler mi ama biz anlatamadık bunu

trakyalı17 link=topic=60466.msg660524#msg660524 date=1354917038' Alıntı:
Bu sonuç sizi yinede belki memnun etmemiştir.Fakat çiftçinin elinde bu hakkı alacak güçte yok malesef.Sorarım bugün bir kilo mahsülle karşılığında ne alabiliyorsunuz , yetiyormu ???

yok yüzde 4 yetmez olur mu elbette yetti niye yetmesin önemli olan çifçinin elindeki mahsülede her yıl bir alım fiyatı belirlenmesi gerek ve enflasyona ezilmemesi lazım

hüsseyin link=topic=60466.msg660527#msg660527 date=1354917154' Alıntı:
yok yüzde 4 yetmez olur mu elbette yetti niye yetmesin önemli olan çifçinin elindeki mahsülede her yıl bir alım fiyatı belirlenmesi gerek ve enflasyona ezilmemesi lazım

Ne güzel sizin adınıza sevindim.Keşke bizimde öyle enfilasyona karşı bizi koruyabilecek bir güç olsa.

Ziraat odaları çiftçilerin temsılcıgı ıste sendıka gıbı haklarını savunacak ama nerde mıllet maas ıcın zıraat odası baskanı oluyor oy veren cıftcı de neden verdıgını bılmıyor menfaatları hatır ıcabı ee ne olmus oldu sımdı? Ben iç anadolu ve doğudan bahsedeyım dıger yerlerı bılemıyorumda kımseden bırlık olmaz tapıyorlar adamlar aclıktan olurken bıle tapıyorlar birlik olsa az rusvetı goren satar senı yolda kalırsın onun ıcın bır cacık cıkmaz bu ıslerden

erdal600 link=topic=60466.msg660531#msg660531 date=1354918307' Alıntı:
Ziraat odaları çiftçilerin temsılcıgı ıste sendıka gıbı haklarını savunacak ama nerde mıllet maas ıcın zıraat odası baskanı oluyor oy veren cıftcı de neden verdıgını bılmıyor menfaatları hatır ıcabı ee ne olmus oldu sımdı? Ben iç anadolu ve doğudan bahsedeyım dıger yerlerı bılemıyorumda kımseden bırlık olmaz tapıyorlar adamlar aclıktan olurken bıle tapıyorlar birlik olsa az rusvetı goren satar senı yolda kalırsın onun ıcın bır cacık cıkmaz bu ıslerden

Yorumun için teşekkür ederim.Şimdi sen öyle düşün , ben öyle düşüneyim , başkaları öyle düşünsün peki bu yol böyle gidermi?Bir şekilde sistemli bir hareket içerisine girmek gerekir doğru kazanılan haklar ideallere yol açar.İdeallerimiz olmazsa niye yaşıyoruz ki ?

trakyalı17 link=topic=60466.msg660532#msg660532 date=1354918623' Alıntı:
Yorumun için teşekkür ederim.Şimdi sen öyle düşün , ben öyle düşüneyim , başkaları öyle düşünsün peki bu yol böyle gidermi?Bir şekilde sistemli bir hareket içerisine girmek gerekir doğru kazanılan haklar ideallere yol açar.İdeallerimiz olmazsa niye yaşıyoruz ki ?

ben oyle dusunmuyor olacakları olan seylerı soyluyorum yoksa benım bu tas kafalı mılletı ıkna etmek ıcın verdıgım cabayı kımse vermıyor tas oldugunu bıle bıle anlatıyorum ama arkadas yok gorus acısı dar deyıl kapalı adamın anlamıyor gordugunude anlamıyor okadar tas kafalı. Bana gelınce ben rahatım ısımı cevırıyorum aslında hukumet benım ıstedıgım polıtıkayı yapıyor kucuklerı yok edıyor benım onumu acıyor. Ama ben yıne karsıyım benım oylum acılmasın adamlar yoksullasmasın ama yok arkadas tas tas tas kafa yok.

İnandırmak zor :)

trakyalı17 link=topic=60466.msg660502#msg660502 date=1354915690' Alıntı:
Çok iyi bir analiz teşekkür ederim.İşte bu yolda da ilerlememiz gerek bütünleşmediğimiz sürece bizim çifçimiz kaybedecek.Eğer ki bütünleşip bir sendika kurabilirsek aynı zamanda tarımsal yoldan geri kalmış çiftçilerimizide geliştirebiliriz.Ama unutmayalımki eğitimsizlik suç değildir önemli olan eğitimlilerin onlara yol gösterebilmesidir.Bu tür işlemlerde bireysel örneklerle malesef gerçekleşmez.Bunun için bir örgüt lazım bir tüzüğü olmalı üyelerinin haklarını yerine getirmek için çalışmalı gerekli normalr yerine getirildiğinde de bizim hakkımızı savunarak elimizde ürünümüzü aynı zamanda savunabilecek bir örgüt lazım diye düşünüyorum.
evet arkadasım aynen ben de desteklıyorum sendıka ısını ne kooperatıflerımız kooperatıf ne zıraat odaları oda hıc bır sıvıl toplum orgutlerı suan cıftcı adına falıyette olanlar gorevını yapmıyo herkes menfaat ıcın ses solukı yok

ali ceyhan koşar link=topic=60466.msg660535#msg660535 date=1354919418' Alıntı:
sendıka kurmak cok zormu acaba bılgısı olanlar cevaplayabılırmı

Zor değil şuan çiftçinin çektikleri durumunda.Fakat birlik oluşturup buna ilk önce karar vermeliyiz.Ayrıca yorumunuz için ve desteğiniz için teşekkür ederim.

trakyalı17 link=topic=60466.msg660541#msg660541 date=1354920051' Alıntı:
Sorarım kardeşim ziraat odalarına gidipte niye gübre bukadar benim ürünüm bukadar dediğinde çözüm oldularmı oldularsa söyle çiftçi müzdarip olamsın.

ne munasebet cnm kapıdan kovarlar :) mıllet essek ben ne yapıyım bazı zıraat odaları baskanları haberlere cıkıyor gazete felan gubre pahalı mazot pahalı mahsul para etmıyor dıyorlarda kac tanesı hepsı yapacak kı bırlık olarak onlarda satılmıs devletın adamı 3*4 bın lıra maas alıyorlar devlet bır yasa cıkarsa maasdan olsa olmaz oda onların suyuna gıdıyor.

erdal600 link=topic=60466.msg660533#msg660533 date=1354919209' Alıntı:
ben oyle dusunmuyor olacakları olan seylerı soyluyorum yoksa benım bu tas kafalı mılletı ıkna etmek ıcın verdıgım cabayı kımse vermıyor tas oldugunu bıle bıle anlatıyorum ama arkadas yok gorus acısı dar deyıl kapalı adamın anlamıyor gordugunude anlamıyor okadar tas kafalı. Bana gelınce ben rahatım ısımı cevırıyorum aslında hukumet benım ıstedıgım polıtıkayı yapıyor kucuklerı yok edıyor benım onumu acıyor. Ama ben yıne karsıyım benım oylum acılmasın adamlar yoksullasmasın ama yok arkadas tas tas tas kafa yok.

İnandırmak zor :)

Kardeşim paylaşımın için teşekkür ederim.Önemli olan anlatamamakta çiftçimize anladığı zaman çiftçimiz doğru yolu bulacaktır.Ayrıca sen memunum diyorsun nasıl bir memnunluk bu biraz açıklarmısın lütfen ? Bizde öğrenelim.

erdal600 link=topic=60466.msg660543#msg660543 date=1354920290' Alıntı:
ne munasebet cnm kapıdan kovarlar :) mıllet essek ben ne yapıyım bazı zıraat odaları baskanları haberlere cıkıyor gazete felan gubre pahalı mazot pahalı mahsul para etmıyor dıyorlarda kac tanesı hepsı yapacak kı bırlık olarak onlarda satılmıs devletın adamı 3*4 bın lıra maas alıyorlar devlet bır yasa cıkarsa maasdan olsa olmaz oda onların suyuna gıdıyor.

İşte görüyorsunuz ziraat odalarını ben değil kardeş söylüyor.Presedürler hariç ne yapıyorlar ?

Sendikayı istemenin hangi haklı gerekçeleri olabilir biraz düşünelim. Şimdi; sendika istiyorsanız üretici veya bağlı bulunduğunuz iş kolu ile ilgili üzerinize düşen bireysel veya sınıfsal olarak bütün sorumlulukları gerektiği gibi yerine getirmişsinizdir ve siz üstünüze düşeni yaptığınız halde karar verici mekanizmalar, bakanlık, devlet vs gibi kurumlar emeğinize hakkettiğiniz karşılığı vermez, sizi sömürür v.s v.s... Böyle bir durum varsa evet sendika kurmak mantıklı ama gel gör ki böyle bir durum yok ortada. Sendika fikrinin ortaya çıktığı ilk yorumdan itibaren millet başka birşey düşünemez olmuş gibi bu fikre sarılmış. Bende çiftçiyim aynı zamanda Veteriner Hekimim aynı zamanda devlet memuruyum bende de bölgemde de aynı sorunlar var ama biz burda oturmuş bu sorunların tek sorumlusu biz değilmiş gibi davranarak ona buna suçu atarak güya çözüm için en son düşünülecek şeyi ilk başta düşünerek kendimizi kandırmaktan, gölgelere küfretmekten başka birşey yapmıyoruz emin olun. Önce tarla sürmeyi öğrenelim sonra sendika kuralım.

Bence bu iş için ziraat odaları daha uygun bir yerdir.Tabi hayalimizdeki gibi bir işleyişi sahip olursa.Bir de sendika işine şu açıdan bakmanızı öneririm,siz şimdi burda hep Türkiyenin en büyük,hatırı sayılır üyesi olan sendikaları göz önüne alıp yorumlarda bulunuyorsunuz.Bir de birçok irili ufaklı sadece ismi olan sendikalar var.Sendikanın güçlenebilmesi için belki damızlık birlikleri,ziraat odaları hatta başta il tarım bakanlık vs düzeyinde destek olması şart.Yoksa bir destek olmadan güçlenebilmek,sözünü dinletebilmenin imkansız olduğunu düşünüyorum.