Çks tapu sorunu

Merhaba, arkadaşlar çks yenilerken köyde benim kullanmadığım tarlalarımı, tarlayı eken başka köyden birileri bile olsa benden habersiz çks ye işleyebiliyor mu? Bunun için bi kanun çıkmış tarlayı eken ben burayı ekiyorum diyip çks sine işletebiliyormuş, bilginiz var mı bu konu hakkında

Merhaba, arkadaşlar çks yenilerken köyde benim kullanmadığım tarlalarımı, tarlayı eken başka köyden birileri bile olsa benden habersiz çks ye işleyebiliyor mu? Bunun için bi kanun çıkmış tarlayı eken ben burayı ekiyorum diyip çks sine işletebiliyormuş, bilginiz var mı bu konu hakkında
O kadar basit değildir kiralık olarak göstermesi gerekiyor bildiğim kadarıyla

• Beğen
Tepkiler: İbrahim_78
Detaylar belli değil ölen kişilerin tapulariyla ilgili kanun var diyorlar

• Beğen
Kira sözleşmesine tarla sahibi yerine sahte imza atıp hakkı olmadan kendi çks de gösterebilir aynı yeri başka birisi daha gösterirse çıkar meydana
Ölen kişilerin tarlasını mirasçılar üzerine alması gerekiyor almazlarsa herşey sıkıntı emlak vergisi bile sıkıntı
Ölen kişinin tarlasını çks ye kaydetmek için bende birşeyler duydum ama tam bilmiyorum mirasçılardan muvafakatname gibi bir şey duydum ama bütün mirasçılar imza atması gerek atmayan razı gelmeyen diğerine neden verdin benim malımı kiraya diyebilir

Sen kendi çks de kullanıyorsan 2. bir kişinin kendi çks sine kayıt yapması için önce sen il veya ilçe tarım müdürlüğüne gidip tarlayı daha ekmeyeceğini beyan eden bir form var doldurup muhtar aza imzasıyla onu kuruma bırakıyorsun ve senin çks den düşüyor ve boşa çıkıyor. Daha sonra kira gösterecek kişi parsel bilgilerini mirasçıları ve tc vb. gibi bilgileri bilmeleri gerekiyor ve akabinde kira sözleşmesini kendisi sahte imza ile bağlı bulunduğu bucak veya köyün muhtar aza imzası ile kira sözleşmesi düzenleniyor ve çks kaydı yapılıyor. Eğer arazi sahibi hayatta değil ise intikal işlemi yapılmadan hiçbir şekilde kira vb. gibi işlemlerin yapılamaz.

• Beğen
Sahte icar sözleşmesi hazırlayarak işletebilir. Kanunen suçtur. Evrakta sahtecilik ten yargilanir

• Beğen
Tepkiler: Serkans42