Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çiftçiye 3 Müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Erdoğan, çiftçiler için de 3 ayrı müjdeyi duyurdu:

✅ "Sözlerime 4 Mart'ta Kabinemize katılan Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişci'ye hoş geldiniz diyerek başlamak istiyorum. Bölgemizdeki ve dünyadaki gelişmelerin tarım ve gıda sektörünün önemini daha da arttırdığı dönemde Vahit hocamızın çiftçilerimizin, ormancıların vizyonunu geliştirecek faaliyetlere imza atacağına inanıyorum."

✅ "Çiftçilerimize sulama ve kredi konusunda önemli müjdelerimiz var. (1) Tarımsal alanlardaki sulama tesislerini hızla tamamlayacağız. Böylece üreticilerimize 41 milyar lira gelir artışı sağlayacağız. (2) Güneş enerjisi için çiftçilerimize destek vereceğiz. Sulama faaliyetlerinde güneş enerjisinin payını hızla artıracağız. (3) Hazine destekli kredilerin üst limitini yükseltiyoruz. Böylece çiftçilerimizin finansmana erişimini hızlandırıyoruz." dedi.

recep-tayyip-erdogan-0ZOb_cover.jpg

Devlet bu verdiği kredi desteklerini kredi notu yüksek olanlara veriyor yani borcunu zamanın da ödeyen çiftçi.

Şu zamandan örnek vereyim ben 6 ay sıfır faiz krediyi aldım yazlık suluya arpa ekecegim Nisan ayında başladı Ekim ayında ödemesi geldi.
Ben bunu alıp Ağustos ayında hasat ettikten sonra düşük fiyata sattığımda kâr ediyorsam bunun neyi kötü işine geliyorsa al kafana silah dayamıyor ama üretim süreci uzun ürüne ben güvenip bunu alırsan 12 sonra ödemeye vade farkı yetmez

"Bunun caapee olsa size ekmek vermez"le alakası yok.

Misal ben Haziran ayında Korunga biçeceğim veya yulaf hiç gübre atmadım bu ürüne atsam daha iyi olurdu 42 lira dan biraz aşağı bunun desteği bunu aldım şu günkü fiyattan iki litre mazot 1 litre yaktım.

Biçme ve toplamaya faizsiz krediyi kullandım masrafımı karşıladım.

Balyamı topladım istif ettim sezonda değilde Kasım ayı kış önüne yüksek fiyattan sattım masrafını sezonda peşin Karşılayıp kredi günü gelince ürünüm değerinde sattım çünkü niye bu ürünleri ektiğim zaman işime geliyor bunu kullanmak.

Kim olursa olsun bunu caapee de verse işime gelir kullanmak.
Ben bununla kalkıp getirisi ne olacağını belli olmayan domates salatalık lahana gibi üstüne birde raf ömrü, bekleme süresi düşük olan ürünü ekersem olmaz zarar ederim.
Yaş tahtaya basar kayar düşerim sonra salyamı saçarak bu hükümet böyle yaptı ben battım diye bağırsam ne fayda.

Şimdi mantık parası olan adam bunu almaz mantığı var tabi parası olmayan adam hesabını iyi yapacak böyle.

Veya adamın parası vardı tarla satıldı nakiti buna verdi . Ekici olup bilici olmamak için bu krediyi mantıklı getirisi garenti yere harcadı bu kadar basit.

Bankalar 50 bine kadar krediyi kesfilsiz ipoteksiz rampa yapmadan veriyor. Ziraat 12 ay faizsiz .
6 ay sonra faizsiz tarım kartlarını hemen 50 bin olarak veriyorlar.

Bu güneş enerjili kuyularda 2 sene sonra ödemeye başlayıp 5 yıl vade yapsa çok teferruat istemeden
abi şu bankayı bizede söyle yaa 15.000 liralık kredi için ipotek istiyor ziraat bankası

• Beğen
Tepkiler: filizma
abi şu bankayı bizede söyle yaa 15.000 liralık kredi için ipotek istiyor ziraat bankası
Banka memuru veya sicilden kaynaklı olabilir etrafımda alan var ipoteksiz memurun insiyatif kullanma diye hakkı var belki bizimki bunu kullandı 50 bin ipoteksiz yarı yarıya kart ve nakit alındı 12 ay faizsiz 2.500 TL dosya masrafı var. Yani hava parsı Ziraat bank .
Tek kefil ile traktör kredi si de çekilmiyor ama ben çeke biliyorum.
Şubeden şubeye bile çok şey değişebiliyor.

• Beğen
Banka memuru veya sicilden kaynaklı olabilir etrafımda alan var ipoteksiz memurun insiyatif kullanma diye hakkı var belki bizimki bunu kullandı 50 bin ipoteksiz yarı yarıya kart ve nakit alındı 12 ay faizsiz 2.500 TL dosya masrafı var. Yani hava parsı Ziraat bank .
Tek kefil ile traktör kredi si de çekilmiyor ama ben çeke biliyorum.
Şubeden şubeye bile çok şey değişebiliyor.
geçikme var kredi onaylanmıyo bu yüzden dediler bu gün diğer bankaya gittik sizin gecikmeniz falan yok sorun yok dediler anlaşılan ziraat bankası da devletin her kurumu gibi adamına göre muamele yapıyor hayırlısı olsun hakkımızda

• Beğen
geçikme var kredi onaylanmıyo bu yüzden dediler bu gün diğer bankaya gittik sizin gecikmeniz falan yok sorun yok dediler anlaşılan ziraat bankası da devletin her kurumu gibi adamına göre muamele yapıyor hayırlısı olsun hakkımızda
Şimdi reis ziraat harici diğer bankalar 12 ay vadeye %25ve 30 arası faiz uyguluyor sana bunu seve seve ödetiyorlar.
Banka dan banka ya memurdan memura çok fırıldak dönüyor.
Ziraat benim trafik cezama kadar ödetti faizi %8 12 ay vadeli kredinin

Ben diğer bankalarla da görüştüm ziraatin gördüğü trafik cezasını onlar görmedi. Trafik cezam fakat vardı. Diğer bankada adamın işi kredi vermek sicil biraz iyiyse kredi notu 1000 den yüksekse yeterli gel yüksek faizli çek ödenmezsen zamanında bindirir faizi

Demem oki ziraat çok inceliyor tavsiyem herkese şudur.
Şuan 50 bin TL 25 bin nakit 25 bin kart ile olmak üzere kredi veriyor sıfır faiz 12 ay düzenli ödemenin çok etkisi var lazım olmayan bile kullanmasını tavsiye ederim ileride büyük iş yapacak olursa bunu gününde ödeme güzel not bırakır ziraat 25 bin nakiti kullanır karta kalır komisyon vermemek için 2 bin de sigorta dosya masrafı zart zırt kesiyor ama
Ziraatin mobil bankacılıktan yaptığın alış veriş bile sana banka tarafından güven notunu artırıyor. Vs

• Beğen
Tepkiler: sezgin kırcalı

"Çiftçilerimize sulama ve kredi konusunda önemli müjdelerimiz var. (1) Tarımsal alanlardaki sulama tesislerini hızla tamamlayacağız. Böylece üreticilerimize 41 milyar lira gelir artışı sağlayacağız. diyor sayın Cumhurbaşkanı. 2010 yılında bitirilmesi planlanan yamula barajı henüz bitmedi, ne zaman biteceği de belirsiz. İnşallah bekliyoruz..