Damızlık ve süt birliği

Selam aleykum arkadaşlar 20 tane kadar büyükbaş hayvanimiz var 8 i sağmal suanda damızlık birliğine uyeyiz işletmeyi babamdan devraldım bu birlikler hakkında bilgim yok bize ne artıları var hangisi daha avantajli bugün süt faturası aldım damızlık birliğine verecem gitmeden bilgi sahibi olmak istiyorum iyi aksamlar

Screenshot_20231129_184420_com.android.chrome.jpg

süt birliğinde çalışan personel olarak kabaca anlatayım esasında ikiside aynı iş yapıyor.Süt destelemelirinde bir farklılık yok sütü koop yada birliğe satıyorsan 50krş/kg mütahite satıyorsan 30 krş desteklemesi var.
buzağı desteğinde süt birliğinde 1500 tl ye kadar destek alırsın ama damızlık birliğinde 2100 tl ye kadar yalnız şartları sağlamak biraz zor her ay hangi inek ne kadar süt vermiş bildireceksin buzağılar saf ırk aşısı vs tam olacak.Aidatlar damızlık birliği fazladır sağılır hayvan başı 50kg süt parası ortalama alacağın buzağı farkı zaten buraya gidiyor birde şartları sağlayamazsan daha zarar edersin.süt birliğinde aidat işletme başı alınır hayvan sayısı ile alakalı değil.ortalama 1350-1500 tl yıllık evrak karışıklığı vs yok.Aidatını ödersin süt buzağı işlemlerini vs birlik halleder.son olarak süt desteği alabilmek için tarsim zorunluluğu geldi bilginize.

Vergileri varmış aidat gibi herkes sövüyor ama herkes üye kendim mi yapsam evrak işlerini diye düşünmuyor değilim netten araştırdım görevlerini biz hiçbirinden yararlanmiyoruz
Normalde amacı bünyesinde veteriner,yem bitkileri konusunda uzman mühendis bulundurup üyesi olan çiftçilere hayvanlarının gelişimi,yem giderleri gibi konularda bilgi ve data sunmak.Bununla beraber sizin daha kazançlı üretim yapmanızı sağlamak.Nasıl rasyon yapmalısınız eliniz de ki ürünlerle ne gibi rasyon yapılabilir gibi.Sizden de bu hizmetlere ilişkin aidat alırlar.Ama içerisinde onun yeğeni bunun amcası şunun oğlu derken hayatında belki inek bile görmemiş adamlar masabaşı memur olmuş olur sizlerin sayesinde

• Beğen
Tepkiler: Çiftçi4141
Normalde amacı bünyesinde veteriner,yem bitkileri konusunda uzman mühendis bulundurup üyesi olan çiftçilere hayvanlarının gelişimi,yem giderleri gibi konularda bilgi ve data sunmak.Bununla beraber sizin daha kazançlı üretim yapmanızı sağlamak.Nasıl rasyon yapmalısınız eliniz de ki ürünlerle ne gibi rasyon yapılabilir gibi.Sizden de bu hizmetlere ilişkin aidat alırlar.Ama içerisinde onun yeğeni bunun amcası şunun oğlu derken hayatında belki inek bile görmemiş adamlar masabaşı memur olmuş olur sizlerin sayesinde
Haklısın hacı abi doğru diyorsun