Danalara kalsiyum kaynağı

Arkadaşlar selamın aleyküm besi danalarım var kalsiyum vermeyi düşünüyorum kireç verilir diye duydum elimde sönmemiş kireç var verilirse öyle mi vermeliyim yoksa söndürüp versem olur mu bi de vermem gereken miktar nedir ortalama 250-300 kg civarındalar

Aleyküm selam, sanayi yemlerinde vardır bunlar az miktarda verilir yemlere katılır, şahsıma iğne vurmak daha mantıklı, birde kalsiyum eksikliğini nasıl belirlediniz, genelde ade vitamini içeren iğneler vurulur.

Aleyküm selam, sanayi yemlerinde vardır bunlar az miktarda verilir yemlere katılır, şahsıma iğne vurmak daha mantıklı, birde kalsiyum eksikliğini nasıl belirlediniz, genelde ade vitamini içeren iğneler vurulur.
Hocam kalsiyum eksikliğini belirlemedik ancak fabrika yemime pek güvenmiyorum yeteri miktarda yemde olduğunu düşünmüyorum iğne konusuna gelince ademin ve diğer mineral iğnelerini düzenli yapıyorum ancak vitaminleri iğne yoluyla verince hayvan yemden 1hafta süreyle yararlanamadığını öğrendim yani vitaminleri ağız yolundan vermek daha mantıklı geldi

• Beğen
Tepkiler: Aydın38
Selamunaleykum arkadaşlar bu bizim danaların tüyü neden karışıktı ve renkleri soldu anlayamadım eksik ne olabilir..
20191214_103435.jpg

Soğuktan olabilir benim hayvanlarında tüyü uzadı, kışın dah fazla yeme ihtiyaç vardır , resimdeki danaya 18 protein yemi vermelisin , besi ilerledikçe proteşn düşer enerji oranı (arpa) artırılır.haftada birgün yemi kesip kuruot verilebilir, olası ayak vurmalarının önüne geçer.

• Beğen
Soğuktan olabilir benim hayvanlarında tüyü uzadı, kışın dah fazla yeme ihtiyaç vardır , resimdeki danaya 18 protein yemi vermelisin , besi ilerledikçe proteşn düşer enerji oranı (arpa) artırılır.haftada birgün yemi kesip kuruot verilebilir, olası ayak vurmalarının önüne geçer.
3kg fabrika yemi 16protein 1kilo arpa 250gram pamuk küspesi 2 kilo yonca 1 kilo saman 4 kilo msr silajı yiyor ortalama 330 kilo danalar tartı yok ama göz kararı

İç parazit vetalben kullandik 3 ay oldu dış parazit yapmamıştım hayvanlar hep beraber kaşınmaya başladı kendilerini çok yalıyorlardı bir hafta önce dış parazite ultramec%2 diye ilaç kullandım ayda 1 ademin kullaniyorum..
Dış parazit konusunda dikkatli ol hayvanlari el ışığı ile beyaz yerlerinden bit kontrolu et yakınlarda tavuk güvercin varsa daha yüksek ihtimal
Gerekirse dış parazit ilacını süresine göre tekrarla
Kalsiyum konusumda denge ölçü tutturmak zor yanlış yapabilirsin bilen birilerinden bilgi almakta fayda var

• Beğen
Dış parazit konusunda dikkatli ol hayvanlari el ışığı ile beyaz yerlerinden bit kontrolu et yakınlarda tavuk güvercin varsa daha yüksek ihtimal
Kalsiyum konusumda denge ölçü tutturmak zor yanlış yapabilirsin bilen birilerinden bilgi almakta fayda var
Bit pire yok ismail abi iyi kontrol ettim ama uyuz olabilir..

Boyun üst kısmı ve kuyruk dipleri kaşıniyordu biraz azaldı..
20191214_102935.jpg

Danalar kilo almaya başlıyor merak etmeyin bi terslik yok. Yavaştan dökülecek uzun tuyleri. Dış parazitten kurtuldular ve hızlanırlar artık. Yalar şimdi o danalar dillerinin yetiştiği heryerlerini , biz etleniyoruz artık diyorlar.

• Beğen