değerli üstadlar sizlerin bilgisine ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

üstadlar Ayçiçek yaglık & danelik mısır yetiştiricili yapıyoruz bu sene holder ile yani ilaç makinası ile yapraktan geliştirmek için sıvı gübre verecegiz sizin deneyim oldugunuz hangi element ve hangi marka kullanmamı ve hangi boyda ve kaç sever bilgisini verirseniz yardımcı olurusunuz tşkrler şimdiden

Resimler ve ekler

• 1084058.jpg
    1084058.jpg
    212.2 KB · Görüntüleme: 90
Ben bir uygulama yapacağım bugün; isabion+Fetrilon Combi+ Azofol+Pas gireceğim.
2 uygulama yapacak olsaydım isabion+azofol girerdim 1. uygulama, 2. uygulamada Fetrilon+pas ve az miktarda bor girerdim. Fetrilon içerisindeki bor yetersiz diye düşünüyorum.

2. uygulama, mutlaka girebileceğim en son boyda olur. Yüksekten atın yani 1 metreden aşağı düşmeyin. Sulama imkanınız varsa sıkıntı yok ancak kurak gidiyorsa ve sulama imkanı yoksa yapraktan fazla yüklenmeyin. Kar dan çok zararı olabilir.

• Beğen
Tepkiler: keltaşlı
1) anladım hocam bende ilk uygulmayı 15 cm ken holder ile yapraktan gübretaş amino asit+mikro + uan 32 verdim dogru bi çalısmamı yaptım
2 ) uygulamda amino asit + bor + uan 32 uygulama yapcagım szce de dogru mu

Hocam amino asit, mikro ve azot vermişsiniz. Bence doğru ama mikronun içeriği de önemli. Mutlaka bor ve molibden olmalı diye düşünüyorum. Hatta Compo Expert in nutribor ürünü gibi bir ürününü tavsiye ederim.
Sizin yerinizde olsam 2. uygulamada pas ve yeşil kurt için uygun bir insektisit düşünürdüm. Bölgenizde yeşil kurt yoksa gerek yok ancak bizim burada bu sezon kanolaların içinden geçtiler, ufak ufak ayçiçeiğine de zarar vermeye başladılar.

Pas konusunda etken maddelerden dolayı Amistar xtra uygun diye bazı bilgiler edindim. Bizim bölgede malesef bu yıl iklim şartlarından dolayı ayçiçeğinde mantari hastalıklar görülüyor.

Belki 2. uygulamada amino ve uan yerine biostimulant ürünler denenebilir.

Ben dün 1. uygulamada İsabion+azafol+fetrilon+amistar xtra+30 ml kadar bor(fetrilon combi 2 nin içindeki etersiz diye düşündüğüm için)+insektisit girdim. Koca karı ilacı gibi oldu. Normalde bukadar karıştırmam ama yağışlar geliyor birdaha giremem diye düşündüm. Karışım ajanı kullansam iyi olurdu ancak insektisit dışında tüm ürünler bitki besleme olduğu için sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yağış olmasa bu kadar kuvvetli girmezdim. Açıkçası yaptığım bu uygulamayıda kimseye tavsiye etmem cünkü ilk defa tecrübe ediyorum. Eğer 2. defa girme Şansım olursa Nutribor+biostimulant+az miktarda azot(azofol veya UAN32) girerim.

Bizde asıl sorun ürünlerin karışabilirliği... Yani kafamıza göre ondan da koyalım bundan da ama yaptığımız karışımda hata var mı bilmiyoruz, bilemiyoruz malesef. Her günde holder takıp tarlaya giremeyiz.

Bu yıl edineceğim tecrübe benim için çok değerli olacak.